Produkty

Układanie płytek podłogowych – ciekawe sposoby

Układanie płytek podłogowych – ciekawe sposoby

Różnorodność płytek podłogowych pozwala na dobór materiału, który będzie odpowiadał nam pod względem kolorystyki, wzornictwa czy sposobu wykończenia. Na ostateczny wygląd okładziny będzie miał także wpływ sposób, w jaki ułożymy poszczególne elementy – a w tym zakresie mamy spore możliwości. Jak układać płytki podłogowe, by osiągnąć ciekawy efekt?

Płytki podłogowe w wielu kształtach

Wykańczając lub remontując nasze mieszkanie, dużo uwagi poświęcamy doborowi płytek podłogowych – wciąż pozostają one jednymi z najpraktyczniejszych produktów, jakie możemy wykorzystać do wykończenia podłóg w łazience, kuchni i przedpokoju. Kolorystyka i wzornictwo płytek w dużej mierze decydują o ostatecznym wyglądzie odnawianego wnętrza, ale wpływ na jego estetykę będzie miał także sposób ułożenia kafli.

Płytki podłogowe do salonu, kuchni, łazienki czy przedpokoju dostępne są w rozmaitych kształtach. Niektóre z nich możemy układać na kilka różnych sposobów – dotyczy to np. płytek kwadratowych czy prostokątnych w wielu rozmiarach. Nieco mniej możliwości dają natomiast płytki, których kształt warunkuje sposób ich ułożenia, co najlepiej obrazują płytki heksagonalne. Podobnie, jeśli chodzi o elementy ścienne o specyficznym wzorze, które po ułożeniu we właściwej kolejności tworzą większą dekorację przypominającą obraz. Jeśli jednak decydujemy się na zakup kafli w jednolitej kolorystyce, warto zwrócić uwagę na możliwości ich ułożenia – wybór jednej z metod pozwoli nam na urozmaicenie wystroju wnętrza.

Gres Nowa Gala Ceramika Neutro 01 59,7 x 59,7 cm 1,44 m2
Gres Nowa Gala Ceramika Neutro 01 59,7 x 59,7 cm 1,44 m2

Porada eksperta:

Zanim przystąpimy do układania płytek podłogowych, zaplanujmy ich układ. W tym celu najlepiej rozłożyć płytki na sucho na podłodze – możemy dowolnie zmieniać ich położenie, by upewnić się, jak dany wzór będzie wyglądał w naszym wnętrzu. Takie rozplanowanie ma jeszcze jedną zaletę – łatwo określimy, które płytki i w których miejscach będą wymagały docięcia.

Sposoby układania płytek

Płytki podłogowe dają nam możliwość ułożenia na co najmniej kilka różnych sposobów. Najpopularniejsze wzory układania płytek, to:

1. Układ prosty – nazywany bywa również układem klasycznym i jest najczęściej stosowanym sposobem układania płytek podłogowych. Polega na tym, że płytki układa się jedna obok drugiej, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Cechą charakterystyczna tego wzoru są także fugi, które przecinają się ze sobą pod kątem prostym i są położenie równolegle i prostopadle do ścian. Chcąc zastosować klasyczną metodę układania płytek, należy przewidzieć zakup nadwyżki materiału, która w tym wypadku powinna wynosić ok. 10%.

Czy wiesz, że...?

Układ prosty najczęściej stosuje się podczas układania płytek kwadratowych. Można go jednak stosować także w przypadku płytek prostokątnych, co może dać bardzo ciekawy efekt, a jest stosowane dość rzadko.

Mozaika Colours Trawertyn 28,8 x 30 cm classic
Mozaika Colours Trawertyn 28,8 x 30 cm

2. Układ karo – nazywany jest również ukośnym. Wykorzystuje się go do układania płytek kwadratowych, pomiędzy którymi fugi przecinają się pod katem prostym. Różnicą w stosunku do układu prostego jest jednak fakt, że spoiny są jednocześnie ułożone względem krawędzi ścian pod kątem 45°. Nadwyżka materiału przy tym wzorze powinna wynosić do 15%.

3. Układ mijankowy – określany bywa także jako układ na zrąb. Jego istotą jest przesunięcie względem siebie poszczególnych kafelków. W zależności od długości przesunięcia, uzyskamy inny efekt. Przesunięcie o pół długości płytki stosuje się najczęściej w przypadku niewielkich elementów – pozwala ono na uzyskanie modnego układu cegiełkowego (zwanego również ciosowym).

Płytki jak panele, o znacznie większej różnicy długości obu boków, układa się natomiast z mniejszym przesunięciem, które zwykle wynosi ok. 1/3 długości dłuższego boku. Doskonały efekt daje ułożenie w ten sposób płytek podłogowych drewnopodobnych. Przy tej metodzie układania nadwyżka zakupionego materiału powinna wynosić mniej więcej 12%.

Gres Arte Tasmania 45 x 45 cm beżowy 1,62 m2
Gres Arte Tasmania 45 x 45 cm beżowy

4. Układ mieszany – układ mieszany uzyskujemy poprzez układanie płytek o minimum dwóch różnych formatach. Takie rozwiązanie powoduje, że okładzina sprawia wrażenie przesunięcia w obie strony.

5. Układ modularny – w tym układzie wykorzystujemy płytki w różnych rozmiarach, z których następnie tworzy się moduł – pełni on rolę wzoru, który jest postarzany regularnie na całej powierzchni wykańczanej posadzki. Aby wykończyć posadzkę w ten sposób, najlepiej zastosować kafle z jednej serii, tak by największy z elementów był wielokrotnością elementów mniejszych.

6. Układ w jodełkę – ten układ znany jest z tradycyjnych drewnianych parkietów. W przypadku płytek podłogowych otrzymamy go, korzystając z kafli imitujących wyglądem panele podłogowe. Możemy zastąpić je także dowolnymi prostokątnymi płytkami, także mniejszych rozmiarów.

Czy wiesz, że...?

Niektóre płytki podłogowe można układać naprzemiennie. Dotyczy to szczególnie elementów kwadratowych z określonym z geometrycznym deseniem – takie płytki można układać tak, by ich wzór raz ustawiony był w pionie, a raz w poziomie.

Gres Foresta 15 x 60 cm bianco 0,9 m2
Gres Foresta 15 x 60 cm bianco 0,9 m2

Powyższe sposoby układania płytek podłogowych należą do podstawowych, ale nie jedynych możliwych do wykonania. Kafelki na podłogę możemy łączyć ze sobą w różnych konfiguracjach, zestawiając modele wielkoformatowe z małymi (np. z mozaiką podłogową) lub tworząc z nich geometryczne wzory. Możliwe jest również zestawianie na jednej powierzchni różnych układów, co pozwala na stworzenie na posadzce zupełnie niepowtarzalnego efektu dekoracyjnego.

Jaki układ płytek zastosować?

Decyzja o tym, w jaki wzór ułożyć płytki podłogowe, będzie zależała od rodzaju zakupionych przez nas kafli, a także warunków panujących w urządzanym wnętrzu.

Płytki kwadratowe w układzie prostym będą najlepszym rozwiązaniem do pomieszczeń o regularnych kształtach, w których ściany łączą się pod kątem prostym. Taki układ pozwoli nam uniknąć nadmiernych docinek, a co za tym idzie – straty materiału.

W pomieszczeniach, w których zachowane są kąty proste, możemy zdecydować się również na układ mijankowy – to najlepszy sposób na montaż płytek podłogowych imitujących panele, które stanowią obecnie sporą część oferty producentów.

Porada eksperta:

Płytki podłogowe drewnopodobne doskonale nadają się także do wykonania wzoru jodełki. Możemy zastąpić je także mniejszymi płytkami przypominającymi rozmiarem cegiełki, co sprawi, że wzór jodełki stanie się bardziej dynamiczny. Jeśli dobierzemy elementy utrzymane w określonym stylu, możemy stworzyć w swoim domu piękną podłogę rustykalną.

Gres Ceramstic Eclipse 60 x 60 cm light mat 1,44 m2
Gres Ceramstic Eclipse 60 x 60 cm light mat

Układ w karo jest z kolei odpowiedni do wnętrz wąskich i długich, a także do tych o niezbyt równych ścianach. Dzięki takiemu wzorowi odwrócimy uwagę od niedoskonałości – inaczej niż w przypadku układu prostego, w którym siatka równych spoin może je wyeksponować. Tego typu układ płytek podkreślimy, korzystając z kafli w dwóch kolorach – może to być np. klasyczne połączenie czerni i bieli, które dobrze zaprezentuje się zarówno w łazience, jak i w kuchni.

Układ modularny stworzony przy użyciu płytek w rożnych rozmiarach stosuje się najczęściej na dużych powierzchniach, więc sprawdzi się np. w obszernym salonie, holu lub na terenie obiektów użytkowych.

Mozaika podłogowa – ciekawe płytki podłogowe

Jeśli chcemy zastosować w naszym domu nietypowy układ płytek podłogowych, jednak obawiamy się trudności w stworzeniu wymarzonego wzoru lub chcemy zaoszczędzić sobie pracy, możemy zdecydować się na zastosowanie mozaiki podłogowej. Pojedyncza płytka składa się w tym przypadku z wielu mniejszych elementów o różnym układzie.

Mozaika kamienna Ceramstic MK-005 30 x 30 cm
Mozaika kamienna Ceramstic MK-005

Wśród mozaik podłogowych z łatwością znajdziemy kafle powielające układ cegiełki, popularnego przesunięcia lub układ naprzemienny. Możemy zdecydować się także na mozaikę z układem prostym małych kwadratów lub układem prostym niewielkich prostokątów.

Dużą zaletą tego typu produktów jest także ich nowoczesny wygląd. Możemy oczywiście zdecydować się na mozaikę imitującą tradycyjną glazurę ułożoną klasycznie, ale bez trudu zaopatrzymy się też w mozaikę o strukturze imitującej drewno lub kamień, które perfekcyjnie odnajdą się w modnych aranżacjach przestrzeni. Takie elementy będą pomocne w szybkim uzyskaniu na podłodze określonego wzoru, ale mogą być także urozmaiceniem okładziny złożonej z innych elementów.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Podłoga w jadalni – jaka sprawdzi się najlepiej?

Podłoga w jadalni – jaka sprawdzi się najlepiej?
Podłoga w jadalni powinna spełniać dwie podstawowe funkcje – musi ładnie wyglądać, a przy tym była łatwa w czyszczeniu. Liczy się oczywiście jej jakoś...
Czytaj więcej

Jak wykończyć posadzkę w przedpokoju?

Jak wykończyć posadzkę w przedpokoju?
Podłoga w przedpokoju powinna być trwała i estetyczna. Dlatego zanim wybierzemy odpowiedni materiał, warto dowiedzieć się, które z nich szczególnie wa...
Czytaj więcej

Płytki podłogowe – jednolite czy z dekorem

Płytki podłogowe – jednolite czy z dekorem
Płytki podłogowe najczęściej stosujemy w łazience i kuchni, ale są praktycznym rozwiązaniem także w przedpokoju i salonie. Ich wybór nie jest prosty, ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Układanie płytek podłogowych – ciekawe sposoby