Produkty

Uprawa kukurydzy

Uprawa kukurydzy

Zboże, które żywi obie Ameryki, jest uprawiane w Polsce głównie na pasze oraz ziarno. Nie oznacza to, że nie można pokusić się o własny wysiew, zwłaszcza że nie brakuje odmian, które znakomicie radzą sobie w naszym klimacie.

Właściwości

kukurydzaPrzywieziona do Europy już z pierwszej podróży Krzysztofa Kolumba kukurydza należy do traw jednorocznych, a za sprawą nowoczesnych hodowli daje bardzo wysokie zbiory. Ze względu na zawartość cukrów jest ceniona zarówno jak półprodukt w wytwarzaniu syropu glukozowego i mąki, ale także jako warzywo do codziennego wykorzystania w kuchni. Jest to jedno z niewielu zbóż zawierające nie tylko skrobię i białko, ale także tłuszcze i fosfory. Zazwyczaj stanowi podstawę diety bezglutenowej, a kiełki tej rośliny są pełne minerałów, witamin i mikroelementów.


W każdej formie kukurydza jest wdzięcznym obiektem kuchennych eksperymentów, udanie i zdrowo może zastąpić nam dania mączne bądź stać się ich podstawą.

Miejsce

Najpopularniejsza i polecana kukurydza cukrowa (Zea mays) wzrasta nawet do 2 metrów wysokości, należy więc przeznaczyć dla niej odpowiednią ilość miejsca, pamiętając jednocześnie o rzucanym przez nią cieniu na sąsiednie uprawy. Ma dość wysokie wymagania glebowe, najlepiej jeśli grunt jest żyzny i pulchny, gliniasto-piaszczysty i o odczynie obojętnym (pH między 6,0 – 6,5). Duży wzrost masy zielonej wymaga pożywki, dlatego jeśli w gruncie brakuje związków odżywczych, uzupełnijmy je nawozem wieloskładnikowym, w szczególności na słabszych glebach. Jesienią, w roku przed wysiewem, warto zasilić glebę obornikiem lub ziemią kompostową, którą dokładnie przekopujemy, tworząc wartościowe, pulchne podłoże.

Oprócz pożywienia, kukurydza wymaga dużo słońca i wysokiej temperatury, dlatego najlepiej uda się zasadzona na nasłonecznionym stanowisku, możliwie osłoniętym od wiatru.

Sadzenie

Roślina nie toleruje mrozu, dlatego wysiew należy wykonać w maju. Wcześniejszy termin oznacza ryzyko przemarznięcia i utraty zawiązków. Ziarna umieszczamy bezpośrednio w gruncie (znacznie rzadziej z rozsad) w rzędach odległych od siebie o 40 cm. Wysiewamy je w odstępach 15-20 centymetrów i szybko przykrywamy glebą, ponieważ pożywne nasiona są smacznym kąskiem dla ptaków. Wzrost jest bardzo szybki, już po tygodniu możemy zaobserwować przebijające się pierwsze zalążki.

Pielęgnacja i zbiory

uprawa kukurydzy Kukurydza wymaga intensywnego podlewania oraz odchwaszczania, zwłaszcza w okresie kwitnienia i wzrostu kolb. Przy usuwaniu chwastów uważamy na płytkie korzenie rośliny, gdyż łatwo je uszkodzić.

Zbiory, które trwają aż do października, zaczynamy we wrześniu - wybieramy tylko dojrzałe kolby. Najlepszą porą na zbiory będzie tzw. faza mleczna ziarniaków, czyli pełnia właściwości odżywczych kukurydzy. Ma ona miejsce około 3 tygodni po pojawieniu się słupków nasiennych na kolbach, czyli charakterystycznych wąsów (bądź włosków). Pozostała masa zielona może posłużyć nam do wytworzenia naturalnego nawozu i kompostu, ma dużą wartość energetyczną i mineralną za sprawą pobieranego azotu i fosforu. Z każdej rośliny otrzymamy od 2 do 4 kolb.

Ponieważ kukurydza pobiera duże ilości składników odżywczych, nie zaleca się uprawiania jej dłużej niż 4 lata na jednym stanowisku – grozi to wyjałowieniem gleby.

Kukurydza ozdobna

Żywe, zróżnicowane kolory kolb tej odmiany nie tylko urozmaicą nasz ogród, ale mogą posłużyć do tworzenia tzw. suchych bukietów. Ta odmiana wymaga dłuższej wegetacji, dlatego przed posadzeniem w maju wymaga przygotowania w szklarniach lub inspektach. Źle znosi przesadzanie, dlatego warto, by była posadzona w donicach torfowych, które będzie można swobodnie usadowić na stałym stanowisku.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Szklarnia ogrodowa – jakie warzywa i owoce w niej uprawiać?

Szklarnia ogrodowa – jakie warzywa i owoce w niej uprawiać?
Szklarnię ogrodową z pewnością docenią wszyscy amatorzy samodzielnie uprawianych warzyw bądź owoców. To konstrukcja, która doskonale przysłuży się cie...
Czytaj więcej

Warzywa-giganty – jak je wyhodować

Warzywa-giganty – jak je wyhodować
Wyhodowane na własnych działkach i w ogrodach warzywa cieszą nas swoim smakiem, zapachem, właściwościami odżywczymi, ale i wyglądem. Szczególną dumę w...
Czytaj więcej

Jak uprawiać warzywa strączkowe

Jak uprawiać warzywa strączkowe
Warzywa strączkowe to jedne z najpopularniejszych roślin uprawianych w naszych ogrodach i na działkach. Bób, fasola czy groch są nie tylko smaczne, al...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Uprawa kukurydzy