Produkty

Urządzamy kuchnię w kawalerce

Urządzamy kuchnię w kawalerce

Kawalerka to mieszkanie o ograniczonym metrażu – zwykle jest jedno - lub dwupokojowe. Jego niewielka powierzchnia nie pozwala na urządzenie obszernej kuchni – nie oznacza to jednak, że nie może być ona funkcjonalna. Jak wykończyć i urządzić kuchnię w kawalerce, aby była wnętrzem praktycznym i estetycznym?

kuchnia łączonaKuchnia zamknięta czy aneks kuchenny?

Rozkład wielu kawalerek uwzględnia jedną z dwóch możliwości: dwa pokoje, z czego większy połączony jest z aneksem kuchennym, oraz jeden pokój i drugie pomieszczenie przeznaczone na kuchnię. W pierwszym wypadku mamy możliwość stworzenia w mieszkaniu przytulnej sypialni kosztem samodzielnej kuchni. Jeśli jednak wystarcza nam jeden pokój, możliwość posiadania osobnego pomieszczenia kuchennego – jak ma to miejsce w drugim przypadku – jest nie do przecenienia. W tym artykule poświęcimy uwagę kuchni w formie aneksu, który z oczywistych przyczyn jest w kawalerce niewielki.

Aneks kuchenny w kawalerce

Urządzenie samodzielniej kuchni nie przysparza tylu trudności co urządzenie małego aneksu połączonego z salonem. W tej drugiej sytuacji musimy zwrócić uwagę nie tylko na to, by kuchnia była odpowiednio urządzona i wyposażona, ale również na to, by harmonijnie łączyła się z wystrojem pokoju wypoczynkowego.

Wykończenie – wykończenie aneksu połączonego z salonem powinno harmonizować z wystrojem całego pomieszczenia salonowo-kuchennego. Część kuchenną możemy połączyć z pokojem na dwa podstawowe sposoby: na zasadzie kontrastu lub harmonii. W pierwszym wypadku posadzkę możemy pokryć terakotą i połączyć ją listwą z panelami podłogowymi lub deskami ułożonymi w strefie wypoczynkowej. Dwa różne materiały – albo kolory – połączmy też na ścianach. Nad blatem roboczym korzystniej będzie zamocować płytki ceramiczne lub taflę szkła, co pomoże w utrzymaniu czystości. Zastosowanie innych niż w salonie materiałów i/bądź kolorów do wykończenia posadzki i ścian aneksu kuchennego wymaga jednak sporej rozwagi – nadmierne zróżnicowane barw i faktur może negatywie wpłynąć na odbiór wnętrza, sprawiając, że stanie się ono chaotyczne i – co gorsza – optycznie mniejsze.

Zestaw mebli kuchennych Renee dąb sonomaBezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie w całym pomieszczeniu salonowo-kuchennym takiego samego materiału podłogowego i zbliżonych kolorów ścian. W ten sposób wnętrze będzie spójne, unikniemy bowiem podziałów na jeszcze mniejsze strefy. Jeśli natomiast zależy nam na oddzieleniu kuchni od pokoju, zróbmy to w sposób symboliczny, np. za pomocą barku, który dodatkowo zapewni nam więcej miejsca do przygotowywania posiłków.

Wyposażenie – aneks musi posiadać lodówkę, mały zlew (najczęściej będzie to model jednokomorowy) oraz płytę grzewczą. Warto posiadać także piekarnik, jednak jeśli nie należymy do pasjonatów gotowania i pieczenia, kuchnia obejdzie się bez niego. Nadmiar sprzętów nie jest tu pożądany – zrezygnujmy np. ze zmywarki, jeśli nie używamy jej często, czy z dużych robotów kuchennych. Niezbędny będzie komplet mebli kuchennych, w których pomieścimy wszystkie przybory. Poza szafkami dolnymi, które zwieńczymy blatem kuchennym, warto zdecydować się też na szafki wiszące. Dobrym rozwiązaniem jest zabudowa ściany aż do sufitu – w ten sposób zajdziemy miejsce na niezbędne akcesoria, zachowamy w kuchni porządek i zaoszczędzimy miejsce. Meble mogą być ustawione w jednej linii bądź w narożniku – należy jednak pamiętać, by ich nadmiar nie zaburzył proporcji wnętrza. Zwróćmy też uwagę na kolorystykę frontów meblowych – w tak małej przestrzeni lepiej sprawdzą się jasne odcienie, które rozjaśnią otoczenie i nie przytłoczą go.

Strefa kuchenna wymaga także odpowiedniego światła – powinniśmy uwzględnić oświetlenie blatu roboczego oraz zawieszenie lampy sufitowej umieszczonej np. na barkiem lub stołem.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Mikrokuchnia w aneksie - metamorfoza w małym mieszkaniu

Mikrokuchnia w aneksie - metamorfoza w małym mieszkaniu
Nie zawsze kuchnia w mieszkaniu jest spełnieniem Twoich marzeń. Bywa, że dopiero musisz ją dopasować do swojej wizji. Jak to jednak zrobić, jeśli masz...
Czytaj więcej

Meble do kuchni w mieszkaniu studenckim

Meble do kuchni w mieszkaniu studenckim
Mieszkania studenckie często wynajmowane są na krótki czas. W ciągu kilku lat możemy mieć paru różnych lokatorów. Nierzadko się t...
Czytaj więcej

Urządzamy kuchnię – gotowe a modułowe zestawy mebli

Urządzamy kuchnię – gotowe a modułowe zestawy mebli
Stając przed koniecznością wyboru mebli do kuchni, mamy pokaźną paletę możliwości. Między innymi możemy zdecydować się na zestawy – gotowe bądź ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
25.07.2016
Kuchnia może być otwarta i mała, byle miała wyspę, żeby było dość przestrzeni roboczej

Ocena i komentarz dla:

Urządzamy kuchnię w kawalerce