Produkty

Ustawienie mebli zdrowe dla oczu i kręgosłupa

Ustawienie mebli zdrowe dla oczu i kręgosłupa

W pozycji siedzącej, a czasami leżącej, a jeszcze czasem półleżącej spędzamy coraz więcej czasu. A ponieważ nasz organizm nadal ewolucyjnie najlepiej jest przystosowany do polowania w wysokiej trawie zamiast wypatrywania okazyjnych cen w sklepach internetowych, nasze ciała psują się w zastraszającym tempie. Jak uchronić się przed szkodliwym efektami przyjmowanych przez nas codziennie pozycji?

Kręgosłup

To podstawa naszej działalności – każdy, kto choć przez chwilę uskarżał się na problemy z kręgami potwierdzi, że wszelkie schorzenia tej części ciała to istne piekło na ziemi. A ponieważ nasza postawa jest niecodzienna jeśli chodzi o ssaki (większość naczelnych chodzi podpierając się przednimi rękoma), wystawiony na przeciążenia szkielet zaczyna się deformować.

Aby chronić nasz kręgosłup podczas siedzenia przed telewizorem, najbardziej odpowiednie będzie siedzisko z wysokim podparciem. Powinno sięgać nam przynajmniej do łopatek, powyżej tej wysokości najlepiej, jeśli zaginałoby się do tyłu, co da nam miejsce na swobodne rozciągnięcie barków. Jeśli to możliwe, szyję należy oprzeć o podpórkę. Na odcinku lędźwiowym nasze siedzisko powinno być lekko wyprofilowane, wypychając nasze biodra do przodu. Jeśli nie mamy takiego udogodnienia, możemy swobodnie zastąpić je małą, podłużną poduszką.

Stopy podczas siadania stawiamy równo, lekko rozchylając uda, nie złączamy kolan. Jeśli mamy taką możliwość, stopy postawmy na podnóżku, ustawiając nogi wyżej od bioder. Nie tylko zapewni to zdrowszą cyrkulację w dolnych partiach naszego ciała, ale także zmniejszy to ucisk tylnych części ud podczas siedzenia.

Jak widać, najlepiej te zalecenia spełnia odpowiednio wyprofilowany fotel. Pamiętajmy jednak, że modele skórzane mają tendencję do wygniatania się, dlatego z czasem przyjmują formę naszej sylwetki. Jeśli nie będziemy siadać odpowiednio, utrwali on nasze złe nawyki i w ciągu kilku lat pogorszy stan naszego kręgosłupa.

Znacznie bardziej ergonomiczne i lepiej wyprofilowane są fotele do siedzenia przy biurku. Starajmy się trzymać ręce zgięte pod kątem prostym, ułatwi to nam pracę, ale także oszczędzi napięcia mięśniom nadgarstków.

Podczas leżenia warto unikać zginania głowy pod ostrym kątem – szyja powinna być równoległa do podłogi. Staramy się także podkulić nogi, ponieważ wyprostowane kolana sprawiają, że mięśnie grzbietu i lędźwi napinają się.

Oczy

Co prawda nie wykazano szkodliwości emisji światła z ekranów, ale prawdą jest, że długotrwałe wpatrywanie się w ekran telewizora lub komputera, a w szczególności w czarno-biały tekst powoduje przemęczenie oczu. Dlatego długotrwałe sesje nad drukiem należy często przerywać spoglądaniem w innym kierunku, warto też trzymać na podorędziu zestaw „sztucznych łez” do nawilżania suchej rogówki.

Pozycję naszego biurka powinno wyznaczać światło słoneczne. Osoba leworęczna powinna stawiać je prawym bokiem do okna, a praworęczna – lewym. Do biurka dostawiamy wygodny i wyprofilowany fotel, który pozwala na regulację oparcia w pionie. Pozwoli nam to na trzymanie rąk prosto, a także podniesienie się ponad poziom biurka. Utrzymujmy odległość co najmniej 45-50 cm od ekranu, najlepiej jeśli będzie to co najmniej 75 cm. Ekran powinien być lekko nachylony, oddalony od okna na co najmniej 1 metr i ustawiony bokiem.

Dodatkowo w pokoju, w którym najdłużej wpatrujemy się w monitor, przyda się przynajmniej jeden kwiatek w doniczce, co da nam odpocząć od odświeżającego się ekranu. Dbajmy o przerwy i oszczędzajmy oczy – mamy ich tylko jedną parę.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe
Możesz zadecydować o charakterze oświetlenia w pomieszczeniu. Lampy loftowe pasują wbrew pozorom do wnętrz w różnych stylach. Masz pełną kontro...
Czytaj więcej

Jakie lampy wybrać do pokoju dziecięcego?

Jakie lampy wybrać do pokoju dziecięcego?
Lampy do pokoju dziecięcego powinny być zarówno funkcjonalne, a więc dawać mocne i intensywne światło, jak i ładne. Najmłodsi ucieszą się z klo...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ustawienie mebli zdrowe dla oczu i kręgosłupa