Produkty

Usuwanie nieczystości poza siecią kanalizacyjną

Usuwanie nieczystości poza siecią kanalizacyjną

Co prawda w Polsce wykonuje się około 6000 kilometrów kanalizacji rocznie, jednak nie cały kraj jest podłączony do sieci. Ten stan nie będzie się długo utrzymywał, jednak dla ludzi dalej oczekujących na podpięcie do niej, codzienna rzeczywistość polega na radzeniu sobie z brudną wodą i zanieczyszczeniami. Co można zrobić teraz, a co zmieni się w następnych latach?

kanalizacja Presja czasu


Zanim przejdziemy do indywidualnych przypadków, warto zapoznać się ze stanem prawnym oraz faktycznym podłączenia do sieci. Jednym z warunków wstąpienia do Unii Europejskiej było opracowanie planu stworzenia szczelnego systemu wodociągowego, obejmującego cały kraj. O ile w przypadku dostarczenia wody założenia udało się spełnić, z odprowadzeniem jej nie poszło tak gładko. Szczegóły założeń zostały zawarte w Krajowym Planie Oczyszczania Ścieków Komunalnych przyjętym w 2003 roku. Do roku 2015 wszystkie gminy powyżej 2000 mieszkańców powinny mieć działającą kanalizację. Jeśli nie uda się ich wykonać, od 1 stycznia 2016 każdy dzień bez tego ułatwienia obłożony będzie karą. W skali kraju mowa o milionach złotych!


Ich niewątpliwym plusem jest brak dodatkowych prac poza konserwacją. Skutecznie działająca oczyszczalnia filtruje wodę samoczynnie w dość szybkim tempie, a jej duży rozmiar sprawia że zaspokaja potrzeby nawet większych wspólnot mieszkaniowych.


Konkretny system musi być dobrany w oparciu o poziom wód gruntowych i rodzaj podłoża. Cała budowa będzie oznaczała szeroko zakrojone roboty ziemne, dlatego niezbędne będzie użycie ciężkiego sprzętu. Ekologiczną oczyszczalnię postawimy tylko na dużych działkach o wielkości co najmniej 1200 metrów kwadratowych. Dlatego częstszym widokiem jest składowanie i usuwanie nieczystości.


oczyszczalnia ścieków Dla średnich i małych gospodarstw


Zdecydowanie najlepszą metodą na przechowanie i późniejszej usunięcie większych ilości nieczystości dla mniejszych działek będzie podziemny zbiornik, zwany od nazwiska francuskiego inżyniera, szambem. Realizacja takiej instalacji wymaga odpowiednich robót ziemnych, ponieważ płyty betonowe wkopuje się na głębokość przynajmniej kilku metrów. Taka komora musi posiadać podłączenie do zbiorczej rury z nieczystościami domowymi – jej zawartość spływa zazwyczaj za sprawą grawitacji, dlatego szamba są instalowane niedaleko od budynku.


Zbudowanie szczelnego zbiornika, jego zamurowanie, a w szczególności konserwacja, jest zadaniem dla specjalistów, ponieważ skoncentrowane nieczystości emitują niezwykle trujące gazy, które są w stanie uśmiercić w bardzo krótkim czasie.


Usuwanie i wywóz nieczystości jest realizowane przez lokalne firmy za pomocą beczkowozów z pompami. Ich ceny wahają się w zależności od gminy, jest to jednak koszt znacznie wyższy od oferowanego przez powszechną sieć kanalizacyjną. Szansa że do końca roku 2015 uda się spełnić wszystkie założenia są znikome, więc nieczystości pozostaną śmierdzącą sprawą jeszcze przez kilka następnych lat.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Przydomowa oczyszczalnia - jak działa? Najważniejsze informacje

Przydomowa oczyszczalnia - jak działa? Najważniejsze informacje
Jednym z rozwiązań wybieranych przy domach ekologicznych jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jak działa ta alternatywa dla tradycyjnego szam...
Czytaj więcej

Montaż oczyszczalni drenażowych

Montaż oczyszczalni drenażowych
Dzięki oczyszczalniom drenażowym możemy oczyścić ścieki nawet do 70%, a potem oddać je bezpośrednio do gleby. Zastosowanie oczyszczalni drenażowych to...
Czytaj więcej

Co warto wiedzieć o roślinnej oczyszczalni ścieków?

Co warto wiedzieć o roślinnej oczyszczalni ścieków?
Roślinna oczyszczalnia ścieków - zwana też hydrobotaniczną, hydrofitową czy korzeniową – to taka, w której wykorzystuje się wodolubne rośliny do...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Usuwanie nieczystości poza siecią kanalizacyjną