Produkty

Wakacyjny remont mieszkania w kamienicy - jakie narzędzia przygotować?

Wakacyjny remont mieszkania w kamienicy - jakie narzędzia przygotować?

Wakacyjny czas urlopów często przeznaczamy nie tylko na wyjazdy, ale i relaks w domu, a czasami nawet… jego remont. Zadania, do których gdzie indziej kierowane są brygady specjalistów, wykonujemy z pomocą najbliższej rodziny czy znajomego sąsiada. Jeśli zakres prac nie jest zbyt duży, poradzimy sobie z ich wykonaniem także samodzielnie. O ile tylko wyposażymy się w odpowiednie do tego celu narzędzia.

Wakacje jako czas idealny do przeprowadzenia samodzielnego remontu

O ile dziwić może, że wakacyjne urlopy przeznaczamy na samodzielne upiększenie swojego mieszkania, to czas wybierany do wykonania prac z tym związanych – już nie. Sprzyjająca aura pozwala materiałom budowlanym szybko uzyskać wymaganą konsystencję, związać się i wyschnąć, nie inaczej jest z malowaniem i tapetowaniem, które w dodatnich temperaturach i po podniesieniu efektywności wentylacji pomieszczeń w krótkim czasie modernizują wygląd pomieszczeń, w których mieszkamy.

Zakres prac remontowych możemy rozszerzać o zadania niezwiązane z odświeżaniem wyglądu pomieszczeń i skoncentrować się na ulepszeniu wydajności co poniektórych instalacji w mieszkaniu. Przykładem tego niech będzie instalacja grzewcza, którą bez szkody dla komfortu mieszkańców możemy w całości wymienić w miesiącach wakacyjnych. Głównym tego powodem jest, że letnia aura nie wymaga używania systemu grzewczego, a wszelkie jego komponenty dzięki temu są chłodne i – odcinając dopływ wody – możemy je wymienić na nowsze modele lub korzystniej się prezentujące – tak będzie przykładowo z grzejnikami. Obejdziemy się też bez gorącej wody, dlatego wymieniamy również instalację wodną, a także kanalizacyjną. W sezonie grzewczym konieczność przeprowadzenia takich prac oznaczałaby duże niedogodności związane z ograniczeniem zakresu ogrzewania w mieszkaniu, a nawet jeśli uniemożliwimy pomieszczeniom wychłodzenie dzięki użyciu przenośnych źródeł ciepła, ich użycie oznaczać będzie poniesienie wyższych kosztów za energię zużytą do ogrzania używanych przez mieszkańców wnętrz.

Czy wiesz, że...?

O ile dodatnie temperatury są korzystne w czasie prowadzenia remontów, to upał należy przeczekać. Idealna temperatura tapetowania to 15-18 stopni Celsjusza, a malowania 18-21 stopni – w takich warunkach cieplnych farby wysychają najszybciej i najrównomierniej, a klejenie tapet przebiega sprawniej niż w czasie słonecznego ukropu.

Szlifierka kątowa Metabo 125 mm 900 W
Szlifierka kątowa Metabo 125 mm 900 W

Pora wakacji jest też sprzyjająca z tego powodu, że związana jest z nieobecnością w domu dzieci, które wyjeżdżają z rówieśnikami na obozy sportowe, harcerskie, wędrowne czy przebywają u babć i dziadków na wsi. Pomoc rodziny będzie też potrzebna do tego, aby na czas remontu przygarnąć nasze domowe zwierzęta, zwłaszcza te stale przebywające w zamknięciu – otwarte na oścież okna i uchylone drzwi w celu wywołania przeciągu stanowiłyby zbyt dużą pokusę i w ten sposób zwierzęta niepostrzeżenie mogłyby się wymknąć i zgubić. Pokoje zajmowane przez dzieci w czasie ich nieobecności mogą nam służyć za przechowalnię tych sprzętów, które usuniemy z remontowanych i pomieszczeń. Ułatwi to nie tylko wykonanie wszelkich działań, ale również przyspieszy prace porządkowe, jakie kończyć będą nasze zmagania z oporem budowlanej materii.

Ale najpierw na zakupy!

Opalarka Ryobi 2000 W
Opalarka Ryobi 2000 W

Producenci materiałów budowlanych są świadomi tego, jak pożytkujemy czas urlopu wakacyjnego i w tym właśnie czasie ich oferta jest po pierwsze najbogatsza, a po drugie najbardziej korzystna cenowo. Tym sposobem czas wakacyjnych zmian idzie w parze z dostępnością materiałów budowlanych, wykończeniowych i służących rozmaitym usprawnieniom i modernizacjom. Każdego sezonu znaleźć możemy między innymi promocje na:

- płytki ścienne i podłogowe,
- panele i deski na posadzkę,
- okna,
- drzwi wewnętrzne i zewnętrzne,
- armaturę łazienkową,
- kleje, silikony, uszczelniacze,
- materiały do ociepleń,
- farby do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych,
- tapety.

Warto w tym czasie z jeszcze jednego powodu bliżej zapoznać się z ofertą producentów i to nawet jeśli nie planujemy żadnych zmian w wyglądzie pomieszczeń czy usprawnieniu mechanizmów instalacji. Chcąc nie chcąc, kiedyś staniemy w obliczu koniecznego do przeprowadzenia remontu i dlatego już teraz warto się do niego przygotować. A zrobimy to, gromadząc w jednym miejscu niezbędne do jego przeprowadzenia narzędzia – także one w czasie wakacji cieszą się szczególnym wzięciem i także je znaleźć możemy w tak korzystnych cenach, jakich nie uświadczymy w pozostałych miesiącach roku kalendarzowego.

Zestaw wierteł i bitów Bosch X-Line 30 szt
Zestaw wierteł i bitów Bosch X-Line 30 szt

Jeśli tylko świeżo co wprowadziliśmy się do lokum zakupionego na rynku wtórnym, jest to nasze pierwsze M i nigdy wcześniej nie uczestniczyliśmy w remoncie mieszkania, najpewniej nasza skrzynka narzędziowa jest wypełniona pustką. O ile w ogóle miejsce do przechowywania narzędzi i przyborów budowlanych posiadamy lub zdążyliśmy wygospodarować. Zacznijmy więc od tego ostatniego, miejsca na narzędzia.

Gdzie wygodnie przechowywać narzędzia?

Szczególnie w tych spośród mieszkań, które są małe i nieustawne, trudno będzie wygospodarować na tyle dużo wolnej przestrzeni, by zorganizować w niej wygodny warsztat wraz ze ścianą przeznaczoną na powieszenie na niej skompletowanych narzędzi. W takich wnętrzach sprawdzi się skrzynka narzędziowa, którą nabędziemy w każdym z marketów budowlanych, i którą będziemy zapełniać produktami przydatnymi w mniej lub bardziej odległej przyszłości.

Dlaczego skrzynka narzędziowa okaże się lepsza niż na przykład skrzynia z drewna albo nieużywana walizka?

Po pierwsze, materiał jej wykonania, a jest nim najczęściej nierdzewny metal, jest daleko trwalszy od skóry, tekstyliów czy drewna – mamy tu na myśli głównie odporność na kontakt z wilgocią, a skrzynka narzędziowa narażona na kontakt z parą wodną i wodą będzie na pewno. Innym często spotykanym materiałem wykonania skrzynki narzędziowej jest tworzywo sztuczne, które jest całkowicie odporne na szkodliwe działanie wilgoci.

Po drugie, skrzynka zaprojektowana została w taki sposób, aby:

- wygodnie przenosić ją do miejsc, w których prowadzimy prace remontowe – odpowiedzialne są za to sztywne uchwyty oraz kształt ułatwiający przenoszenie, w czym okazuje się bardziej poręczna niż zwykła skrzynia z drewna,

- rozmieszczone w niej narzędzia i przybory nie mieszały się ze sobą – służą temu otwierane, uchylane przegródki składające się na całość.

Niezbędne wyposażenie kącika narzędziowego

Narzędzia ręczne:
- młotek,
- zestaw wkrętaków o różnych zakończeniach,
- kombinerki,
- szczypce do usuwania izolacji,
- nożyk do tapet,
- klucz francuski,
- zestaw kluczy,
- narzędzie do cięcia glazury, jeśli planujemy wykończyć podłogi i ściany płytkami.

Otwornica Wolfcraft Economic do drewna i płyt kartonowo-gipsowych
Otwornica Wolfcraft Economic

Elektronarzędzia:

- wiertarka z funkcją udaru wraz z kompletem wierteł do betonu i drewna, a także otwornicą do przygotowania miejsca na gniazdo sieciowe,
- wiertarko-wkrętarka akumulatorowa lub sieciowa,
- szlifierka kątowa z kompletem tarcz i papierów ściernych,
- wyrzynarka.

Oczywiście kącik narzędziowy wypełniać będą nie tylko narzędzia ręczne i elektronarzędzia akumulatorowe i zasilane sieciowo. Wraz z nimi pojawią się gdzie indziej umiejscowione akcesoria i przybory, takie jak na przykład:

- gwoździe,
- wkręty z plastikowymi koszulkami,
- mieszadło do farb,
- papiery ścierne o zróżnicowanej granulacji,
- miarka zwijana,
- poziomica,

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Nutool 18 V
Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Nutool

a także materiały budowlane, których obecność sprawi, że nie będziemy musieli odwiedzać marketu budowlanego w obliczu wykonania prostych napraw, na przykład uzupełnieniu fragmentu tynku na ścianie: gips budowlany, silikon sanitarny wraz z wyciskaczem, szpachla do drewna, klej montażowy, lub akryl do uzupełnienia ubytku, który w przeciwieństwie do silikonów można pomalować na dowolny kolor.

Które narzędzia wybierać do podstawowego wyposażenia?

Ponieważ narzędzia wykorzystywane będą sporadycznie, przy okazji przeprowadzania remontu lub do naprawiania bieżących usterek, przy ich wyborze możemy kierować się wskazanymi przez sprzedawców oznaczeniami dotyczącymi elektronarzędzi do wykorzystania amatorskiego. Oprócz przystępnej ceny charakteryzują się przydatnymi funkcjami (oświetlenie miejsca roboczego, zmienny zakres mocy pracy), a ich moc pozwoli wykonać niezbędne prace remontowe i renowacyjne.

Porada eksperta:

Inaczej będzie, jeśli charakter wykonywanej przez nas pracy wymagać będzie częstszego użycia elektronarzędzi – na przykład codziennie. Do tego celu służy sprzęt do zastosowań profesjonalnych, którego mechanizm jest przystosowany do bardziej intensywnych i czasochłonnych działań. Tutaj mniej liczy się korzystna cena, a zaufanie do marki, niezawodność w każdych warunkach i opinie znajomych fachowców, którzy z tego typu sprzętem pracowali do tej pory.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!
Dobrze wyposażony przydomowy warsztat to komfort pracy i możliwość realizowania się w roli projektanta, konstruktora oraz samodzielnego twórcy ...
Czytaj więcej

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?
Wiertarki udarowe, młotowiertarki i młoty – to elektronarzędzia, które sprawdzą się zarówno w przydomowym, jak i w pełni profesjonalnym warsztacie. Ic...
Czytaj więcej

Wiercenie i dłutowanie w różnych rodzajach ścian

Wiercenie i dłutowanie w różnych rodzajach ścian
Prawidłowe rozplanowanie przewodów instalacji elektrycznej i ich umieszczenie pod tynkiem wymaga wykonania bruzd i wywiercenia otworów pod puszki. W z...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wakacyjny remont mieszkania w kamienicy - jakie narzędzia przygotować?