Produkty

#RazemDamyRadę Castorama o działaniach na rzecz walki z koronawirusem

Jeszcze w marcu Castorama Polska rozpoczęła działania, mające na celu wsparcie szpitali, Ministerstwa Zdrowia i Straży Granicznej w walce z epidemią SARS-CoV-2. Łącznie firma przekazała środki o wartości miliona złotych, zapewniając tym samym pomoc w trzech najważniejszych obszarach koniecznych w opanowywaniu epidemii jeszcze na początkowym etapie.

„Pandemia wirusa SARS-CoV-2, która w ostatnim czasie dotknęła wiele krajów na całym świecie, stała się nie tylko niewidzialnym zagrożeniem, lecz także ogromnym wyzwaniem dla nas wszystkich. Aby stawić mu czoła, musimy łączyć siły i działać razem. W Castorama Polska od lat podejmujemy różne inicjatywy z zakresu odpowiedzialności społecznej, dlatego też naturalną decyzją dla nas, było udzielenie wsparcia instytucjom oraz służbom medycznym w walce z koronawirusem. Na ten moment łącznie przekazaliśmy milion złotych na działania w trzech kluczowych obszarach, z czego bardzo się cieszymy” – mówi Paweł Świętochowski, kierownik ds. Relacji Biznesowych i Projektów Społecznych w Castorama Polska. Warto podkreślić, że działania podjęte przez firmę rozpoczęły się jeszcze w początkowej fazie rozwoju epidemii. Wtedy szczególnie istotna była koordynacja przekazywania pomocy, tak aby trafiła ona do miejsc, w których była najpotrzebniejsza. W tym celu firma wyznaczyła osobę odpowiedzialną za cały proces, od kontaktu, przez analizę potrzeb, aż do zakończenia, czyli transportu i przekazania.

W pierwszej fazie rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce, Castorama zakupiła 3600 profesjonalnych testów, pozwalających na wykrycie COVID -19, a następnie przekazała je do Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych. Taka ilość testów to prawie jednodniowe zapotrzebowanie na testy wykonywane w Polsce pod koniec marca. To bardzo ważne działanie, ponieważ jak się okazuje, wykonywanie testów na szeroką skalę, jest jednym z podstawowych kroków na drodze do opanowania tej choroby.

Niemal równocześnie Castorama wsparła również Straż Graniczną, pomagając jej funkcjonariuszom we wdrażaniu zaostrzonych procedur sanitarnych na granicy Państwa. W tym celu spółka przekazała łącznie 3000 opryskiwaczy i dozowników które są używane na przejściach granicznych. Warto pamiętać, że to właśnie te miejsca, szczególnie w początkach pandemii, stanowiły pierwszą linię walki z wirusem.

Ponadto, w ciągu ostatniego miesiąca, Castorama udzieliła wsparcia prawie 60 szpitalom w różnych regionach Polski. W ramach pomocy przekazała wybranym placówkom niezbędne środki ochrony osobistej, takie jak maseczki, przyłbice i płyny dezynfekujące dla lekarzy, pielęgniarek i pacjentów. W sumie udało się przekazać prawie 100 000 maseczek, ponad 11 000 przyłbic i prawie 700 pięciolitrowych pojemników zawierających płyn dezynfekujący. Wybranym ośrodkom zostały dostarczone także myjki ciśnieniowe i urządzenia parowe do czyszczenia powierzchni w karetkach pogotowia, które są używane do transportu osób zakażonych. Jednak na tym nie koniec. Ponad 10 szpitali otrzymało również potrzebne materiały budowlane i wykończeniowe i inne artykuły, takie jak np. płyty gipsowe, profile, tynki, drzwi, ogrodzenia czy pleksi. Zostały one wykorzystane m.in. do utworzenia śluz bezpieczeństwa rozdzielających niektóre części szpitali na odpowiednie strefy oraz do wykonania zapór chroniących personel szpitalny przed zakażeniem. Dzięki temu firma umożliwiła szpitalom szybkie i bezpieczne wprowadzenie niezbędnych zmian i reorganizację wewnątrz budynków.