Wazelina techniczna - zastosowanie. Do czego ją wykorzystać?

Co to jest wazelina? Pierwszym produktem, który przychodzi na myśl, jest wazelina kosmetyczna, która doskonale chroni np. usta przed pękaniem w czasie zimowych mrozów. Jest także składnikiem wielu kosmetyków ochronnych na skórę. Jednak dostępne są także inne odmiany tej substancji, w tym wazelina techniczna. Czym różni się od wazeliny kosmetycznej? Gdzie można użyć takiej substancji jak wazelina techniczna? Zastosowanie znajduje głównie w warsztatach, ale także w każdym domu. W artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o tej substancji – dowiesz się, jakie ma właściwości, gdzie można ją zastosować oraz z czego jest wykonana.

Co to jest wazelina techniczna?

Na początku warto odpowiedzieć na pytanie: co to jest wazelina? Zazwyczaj przybiera formę rzadkiej i lepkiej substancji. Można spotkać brązową lub przeźroczystą odmianę wazeliny.

Z czego jest wazelina zrobiona? Z chemicznego punktu widzenia jest to mieszanina węglowodorów. Dokładnie powstaje na bazie węglowodorów parafinowych. Zazwyczaj sprzedawana jest w opakowaniach dobrze zamkniętych i zabezpieczonych przed promieniami UV, wilgocią i ciepłem. Najlepiej przechowywać ją w suchym miejscu w temperaturze nieprzekraczającej 25°C.

Od wazeliny kosmetycznej różni się tym, że sprzedawana jest w formie nieoczyszczonej, tzw. postaci surowej. W jej składzie znajdują się substancje drażniące ludzki naskórek czy drogi oddechowe, dlatego zaleca się szczególną ostrożność przy jej aplikacji. Ponadto wazelina techniczna nie pozostaje obojętna na środowisko. W przypadku jej niekontrolowanego wycieku należy powiadomić odpowiednie służby. Może mocno zanieczyścić środowisko. Biorąc również pod uwagę to, że ulega rozkładowi w bardzo ograniczonym stopniu, należy jak najszybciej usunąć ją z miejsca, w którym wyciekła.

Należy także chronić wazelinę techniczną przed ogniem. W przypadku niecałkowitego spalenia do atmosfery wypuszczany jest tlenek węgla, który dla człowieka pozostaje gazem trującym.

Warto wiedzieć także, czym charakteryzuje się wazelina. Właściwości tej substancji pomagają chronić posmarowane nią elementy przed rdzą czy warunkami atmosferycznymi, a także nadmiernym tarciem. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przed zakupem produktu, jakim jest wazelina? Właściwości określające zarówno rodzaj produktu, jak i sposób jego wykorzystania to kwasowość i stopień topliwości. Przed zakupem dobrze sprawdź oba parametry, aby upewnić się, że wybrałeś odpowiedni produkt. Warto również zastanowić się nad sposobem aplikacji. Na sklepowych półkach wazelina techniczna sprzedawana jest w różnych opakowaniach, które ułatwiają jej nakładanie.

Wazelina techniczna dostępna na rynku różni się zawartością kwasów. W zależności od tego, gdzie chcesz ją wykorzystać, możesz wybrać wazelinę o niskiej lub wysokiej zawartości kwasów. W przypadku, gdy chcesz użyć jej, aby zabezpieczyć połączenia elektryczne, wybierz koniecznie produkt bezkwasowy. Tak samo doskonale sprawdzi się podczas aplikacji na delikatne i wrażliwe elementy takie jak uszczelki, czy elementy wykonane z gumy lub skóry. W mechanice również przydatna okaże się wersja, w której składzie znajduje się jak najmniej kwasów.

W rzeczywistości wazelina z wysoką zawartością kwasów jest produktem niskiej jakości, która może skusić bardzo niską ceną. Sama wazelina techniczna nie należy do substancji drogich. Już 0,5 kg produktu można nabyć za ok. 20 zł. Z tego powodu nie warto na niej oszczędzać. Duża ilość kwasów może uszkodzić pokryty nią element, co mogłoby odbić się na funkcjonowaniu całego systemu.

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest stopień topliwości. Oznacza on maksymalną temperaturę, w której wazelina może pracować. Szczególnie ważne jest to w przypadku użycia wazeliny na elementach poddanych tarciu. Na rynku wyróżnia się dwa rodzaje wazeliny:

  • wazelina wysokotopliwa – jej maksymalną temperaturą pracy jest 55°C. Może być używana nawet w trudnych warunkach. Zazwyczaj stosuje się ją, by zabezpieczyć elementy metalowe takie jak narzędzia w warsztacie czy wszelkiego rodzaju połączenia śrubowe;
  • wazelina niskotopliwa – jej maksymalna temperatura pracy wynosi 30°C. W odróżnieniu od wazeliny wysokotopliwej wykazuje się doskonałymi właściwościami smarnymi. Dzięki temu może zastąpić w niektórych przypadkach smar. Warto jednak pamiętać, że smarowane elementy nie mogą być mocno obciążone. Nadaje się do zabezpieczania np. łożysk, które podczas tarcia nie wydzielają temperatury większej niż 30°C. Doskonale niweluje wszelkie skrzypienia.

Przy wyborze wazeliny technicznej można kierować się także sposobem aplikacji. Na szczęście producenci zapewniają dość dużą różnorodność pod tym względem. Na sklepowych półkach można znaleźć wazelinę w różnych rodzajach opakowań, które mogą znacznie ułatwić aplikację substancji.

Najbardziej popularna jest wazelina techniczna zamknięta w zwykłym pudełku. Substancję nakłada się rękami. Warto więc pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu dłoni w postaci rękawic. Zaletą tego rodzaju opakowania jest to, że można wykorzystać ją w całości.

Kolejnym rodzaje opakowania jest podłużny pojemnik, z którego wazelina jest wyciskana, jak ma to miejsce w przypadku pasty do zębów. Jego dużą zaletą jest niewielka ilość miejsca, którą zajmuje. Dzięki temu jej przechowywanie nie sprawi Ci większych trudności. Poza tym ten rodzaj opakowania zmniejsza nieco kontakt substancji ze skórą. Niestety w pojemniku zawsze pozostanie pewna ilość wazeliny, której nie będziesz mógł wycisnąć.

Ciekawym rozwiązaniem jest wazelina techniczna w opakowaniu wyposażonym w dozownik strzykawkowy. Zapewnia on dużą precyzję przy nakładaniu, dlatego sprawdzi się w przypadku zabezpieczania małych elementów.

Ostatnim rodzajem wazeliny, jaki można znaleźć w sklepach, jest wazelina w sprayu. To chyba najwygodniejszy sposób aplikacji tej substancji, który pozwala wykorzystać produkt do samego końca. Ten rodzaj aplikacji minimalizuje ryzyko zetknięcia się substancji ze skórą. Niestety nakładanie wazeliny może być znacznie utrudnione podczas silnego wiatru.

Przed aplikacją wazeliny technicznej warto również zwrócić uwagę na optymalną temperaturę, w której możliwe jest nakładanie substancji. Dobrej jakości produkty można nakładać w temperaturze od 5°C do 40°C.

Do czego służy wazelina techniczna?

Wiesz już, z czego produkowana jest wazelina, a także jak wybrać najlepszy produkt. Jednak do czego służy wazelina i gdzie znajduje swoje zastosowanie? Wazelina techniczna jest doskonałym środkiem zabezpieczającym i izolującym przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Z tego powodu doskonale sprawdza się w przypadku zabezpieczania różnych elementów metalowych przed korozją. Ponadto chroni pokryte nią elementy przed zamarznięciem.

Wazelina techniczna wykorzystywana jest także w wielu systemach elektrycznych i elektronicznych. Służy do zabezpieczenia styków. Dzięki temu dany układ będzie pracował bez żadnych zakłóceń przez długi czas.

Substancja ta znajdzie się także w wyposażeniu warsztatów kaletniczych. Pokryta nią skóra na dłużej zachowa elastyczność, ponieważ wazelina chroni ją przed nadmiernym wysychaniem. Stanowi zatem środek pielęgnacyjny dla wielu wyrobów skórzanych.

Wazelina techniczna – zastosowanie

Teraz już wiesz, czym jest wazelina techniczna. Zastosowanie znajduje nie tylko w specjalistycznych warsztatach, ale także w domowym zaciszu. Doskonale nadaje się do zabezpieczania kłódek, zawiasów, sprzętu sportowego czy kosiarek. Jednak oczywiście to nie wszystkie obszary, w których sprawdzi się wazelina techniczna. Zastosowanie tego produktu jest o wiele szersze.

Wazelina techniczna chroni przed korozją. Możesz nią pokryć rozmaite przedmioty wykonane z metali – zarówno narzędzia, jak i różnego rodzaju maszyny przemysłowe, sprzęt budowlany, ale też metalowe akcesoria używane jedynie latem i chowane na zimę, na przykład grille. Dzięki powłoce wazeliny poszczególne elementy nie będą rdzewiały i zachowają swoje właściwości, nawet jeśli nie będziemy ich długo używać. Warto pokryć nią na przykład ostrze siekiery czy kosy, aby w momencie, kiedy będą nam potrzebne, były w pełni sprawne. To również doskonały sposób na ochronę kłódek zamykających komórki czy garaże. Pomimo narażenia na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych będą zabezpieczone przed korozją.

Wazelina techniczna sprawdzi się również w roli smaru. Można ją stosować przede wszystkim na takich przedmiotach, w których części ruchome są narażone na ścieranie się wskutek kontaktu z innymi elementami. Należy ją używać w nisko obciążonych mechanizmach, w przeciwnym przypadku zaleca się jednak korzystanie z profesjonalnych smarów, cechujących się lepszą trwałością.

Wazelina techniczna chroni też wyroby skórzane, konserwuje je i pielęgnuje. W przypadku butów pozwala je zaimpregnować, chroniąc przed wodą i zabrudzeniami. Wazelinę należy nałożyć na wybraną powierzchnię, wetrzeć i pozostawić, a następnie zebrać jej nadmiar i wypolerować. Poza tym warto stosować ją również wtedy, kiedy chcesz zabezpieczyć wyroby kaletnicze przed wysuszeniem i pękaniem – warstwa wazeliny pomoże odzyskać skórze odpowiedni stan.

Porada eksperta

Dzięki wazelinie możemy nie tylko pielęgnować i konserwować wyroby skórzane, ale również je czyścić. Świetnie poradzi sobie z rozmaitymi zabrudzeniami, na przykład śladami po długopisie.

Wazeliną techniczną możesz zabezpieczyć styki. Układ elektryczny w samochodach pełni niezwykle istotną funkcję – już jeden przerdzewiały styk może unieruchomić auto i być przyczyną wizyty w warsztacie. Aby tego uniknąć, możesz zadbać o prawidłową kondycję tych elementów, również za pomocą wazeliny technicznej. Posmarowanie styków tą substancją ochroni je przed korozją, ale musisz pamiętać, aby nałożyć na nie bardzo cienką warstwę wazeliny technicznej.

Oprócz tego wazelina techniczna jest doskonałym zabezpieczeniem przed zamarznięciem – dzięki swoim właściwościom natłuszczającym idealnie nadaje się do smarowania wszelkiego rodzaju uszczelek, które pod wpływem niskich temperatur mogą przymarzać. To dobry wybór, jeśli nie chcesz się przez całą zimą zmagać z problemami z otwieraniem drzwi do samochodu. Nadaje się także do stosowania na innych gumowych elementach i tych wykonanych z tworzyw sztucznych.