Produkty

Wężownica gwinejska

Łac. Sansevieria trifasciata

Wężownica gwinejska

Wężownica gwinejska, z łac. Sansevieria trifasciata, to gatunek sukulentu z rodziny agawowatych o charakterystycznych długich, sztywnych i ostro zakończonych liściach z poprzecznymi paskami w kolorze kremowym. Na zielonych, grubych i mieczowatych blaszkach nieregularne wzory tworzą atrakcyjną dekorację, dlatego gatunek uprawiany jest w mieszkaniach jako roślina doniczkowa.

Wężownica gwinejska pochodzi z obszaru okołorównikowego w Afryce i z południowej Azji. W naturalnym środowisku liście osiągają do 120 cm wysokości. Odmiany doniczkowe sięgają nie więcej niż 80 cm. Sukulent jest łatwy w uprawie, długo rośnie i wytrzymuje okresowe przesuszenie podłoża.

Jakie warunki sprzyjają uprawie wężownicy w mieszkaniu? Roślina w naturalnym środowisku otrzymuje bardzo dużo słońca, ciepła i świeżego powietrza, ale hodowana w donicy nie może być wystawiona bezpośrednio na działanie słońca. Ostre promienie odbarwiają oryginalne pasy, tworząc mało atrakcyjne wypłowiałe plamy. Najlepiej, by wężownica stała blisko okna wschodniego, a jednocześnie przez cały dzień miała dużo rozproszonego światła. Pomieszczenie powinno być widne. Sukulent potrzebuje podłoża zasobnego w składniki odżywcze, próchniczego i bardzo dobrze przepuszczalnego.

Jak sadzić i pielęgnować roślinę? Wężownicę gwinejską dobrze jest sadzić do donic płytkich, ale szerokich. Jednak z uwagi na ciężar i wysokość jej liści płytkie pojemniki mogą się łatwo wywracać. Warto zatem sięgnąć po stabilne, solidne donice. Na ich dnie należy wysypać warstwę drenażu z żwiru lub drobnych kamyków. Wężownicę można posadzić do podłoża dla kaktusów lub uniwersalnego dla roślin zielonych, ale powinno się je zmieszać z wermikulitem, by ziemia stała się lekka i przepuszczalna.

Do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się umiarkowane podlewanie raz na 2 tygodnie w okresie wegetacji i raz na 3 tygodnie zimą oraz nawożenie. Do odżywiania rośliny można wykorzystać nawóz do kaktusów. Stosuje się go tylko latem, raz na 3 tygodnie. Wężownica kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Na długim pędzie rozkwitają drobne biało-kremowe kwiaty o intensywnym i przyjemnym zapachu.  

Data publikacji: 27.02.2017