Produkty

Wianecznik

Łac. Hedychium

Wianecznik

Wianecznik, z łac. Hedychium, to bylina wysokogórska z rodziny imbirowatych, która w naturalnym środowisku rośnie w Himalajach. Ze względu na obfite, barwne i gęste kłosowate kwiatostany roślina jest chętnie uprawiana w ogrodach i mieszkaniach.

Wianecznik posiada długie, lancetowate liście w kolorze jasnozielonym, pod spodem owłosione. Wyrastają one naprzemianlegle z pojedynczych pędów. W naturalnych warunkach roślina osiąga do 250 cm wysokości. Osobniki hodowane w donicach czy krajowych ogrodach zazwyczaj nie przekraczają 120 cm. Późnym latem na szczytach łodyg gęsto rozkwitają cytrynowo-żółte kwiaty – każdy z długim, pojedynczym czerwonym pręcikiem. Kłosowaty kwiatostan osiąga do 35 cm długości. Kwiaty wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Pęd podziemny rośliny przypomina kłącze imbiru.

Jakie warunki sprzyjają uprawie wianecznika? Roślina posiada mięsiste, grube kłącze, które najwięcej substancji odżywczych czerpie z podłoża gliniasto-torfowego. Ziemia powinna być zasobna w składniki pokarmowe, wilgotna i przepuszczalna. Stanowisko najlepiej wybrać jasne i widne, ale osłonięte przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. W polskich warunkach klimatycznych wianecznik źle znosi zimowanie w gruncie, dlatego w październiku należy delikatnie wykopać korzeń, oczyścić z nadmiaru ziemi i przechowywać w suchym i chłodnym pomieszczeniu.

Jak pielęgnować roślinę, by efektownie kwitła? Rozkwitające gęste i bujne kwiatostany potrzebują dużo substancji odżywczych, dlatego w okresie wegetacji roślinę powinno się nawozić obficie odżywką dla roślin kwitnących. Istotne jest także regularne podlewanie latem, zwłaszcza w okresie suszy. Po wykopaniu kłącza muszą pozostać suche. Wianecznika sadzi się na przełomie kwietnia i maja bezpośrednio do gruntu bądź do doniczek.

Przy sadzeniu byliny na rabatach ogrodowych warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między sadzonkami. Optymalny dystans między rozsadami to 30-40 cm. Podczas zakupu sadzonki warto zwrócić uwagę na jakość podziemnego pędu. Kłącze sprzedawane w sezonie jesienno-zimowym, czyli w okresie spoczynku rośliny powinno być suche i czyste. Wszelkie objawy gnicia na jego powierzchni sugerują, że było przechowywane w nieodpowiednich warunkach.

Data publikacji: 27.02.2017