Produkty

Wielofunkcyjne meble

Wielofunkcyjne meble

Tendencja do oszczędzania przestrzeni i maksymalizacji przydatności połączona z pomysłowością współczesnych projektantów potrafi stworzyć prawdziwe dzieła sztuki użytkowej. Zobaczmy, jak jeden mebel potrafi skutecznie spełnić rolę kilku, jednocześnie zwalniając cenne miejsce w mieszkaniu.

fotelo-leżanka, podnóżek-taboretMikrotendencje

W wielkich metropoliach wzrost cen za metr mieszkania pociągnął za sobą popularyzację mikroapartamentów – niewielkich przestrzeni, zaaranżowanych idealnie pod względem efektywności wykorzystania. Ponieważ takie domy nie przekraczają granic 25 metrów kwadratowych, meble, które potrafią w tej samej kubaturze pełnić więcej niż jedną funkcję, są niezbędne.

Nie jest to tendencja nowa, znamy ją dobrze z mieszkań wyposażanych w czasach gospodarki niedoboru lat 70. i 80. To wówczas, w przydziałowych mieszkaniach, tryumfy święciły meblościanki i półkotapczany. Łącząc doświadczenia tamtych lat z nowoczesnym podejściem do designu, polscy projektanci odnaleźli się w wymogach współczesnego mieszkalnictwa.

Niezbędne sprzęty

Zwiększanie przestrzeni zacznijmy tam, gdzie można najwięcej zaoszczędzić. Łóżka chowane w ścianach szafy nie są pomysłem nowym - zdecydowanie mniej spodziewanym połączeniem będzie model obracany, który dubluje się jako biurko. Równie popularne i tak samo efektywne będą łóżka chowane w szufladach szafy lub wielopiętrowe.

Składane stoły to nic nowego, ale projektanci i tu potrafią nas zaskoczyć ich efektywnością. Blat, który będzie służył jako półka, jest w stanie za sprawą sprytnie skonstruowanych łączeń usadowić po rozłożeniu liczną rodzinę. Widok stołu, pod którym możemy całkowicie schować krzesła, także nie powinien nas dziwić, jednak możemy znaleźć i model, który po skróceniu świetnie sprawdzi się jako biurko.

Nawet w najmniejszym mieszkaniu przyda się przestrzeń do odpoczynku, która za sprawą składanych kanap została ograniczona o połowę. Dodatkowe funkcje w postaci schowków zdają się oczywiste, ale znacznie bardziej ciekawy wydaje się model wersalki, która po postawieniu w odpowiedni sposób staje się fotelem. Podobnie przestrzeń oparcia może być nie tylko dodatkową półką, ale także rozkładanym stolikiem, przydatnym dla mniejszych gospodarstw.

Ideę chowania, zarówno samych mebli, jak i rozmaitych przedmiotów w ich wnętrzach, najlepiej ilustruje pufa, która może posłużyć jako schowek, a gdy nie jest potrzebna, znajduje swoje miejsce pod kanapą.

Dodatkowe oszczędności

Ponieważ kompaktowe myślenie przenika wszystkie pomieszczenia, nie ominęło także kuchni. Wiemy oczywiście, że kosz znajduje się pod zlewem, ale za sprawą połączenia lodówki i kuchenki, jesteśmy w stanie ograniczyć nasze gotowanie do naprawdę niewielkiej przestrzeni. W ślad za tym idą oszczędności w zużyciu wody i kanapo-leżankaprądu, tak jak w przypadku połączenia piekarnika i zmywarki.

W łazience moduł składający się z szafki z lustrem, zlewozmywaka i kolejnej szafki pod nim będzie idealny do przetrzymywania większości kosmetyków i chemikaliów. W ofercie producentów znajdziemy też muszlę klozetową zaopatrzoną w niewielki kran na szczycie zbiornika, a zużyta w ten sposób woda jest używana do spłukiwania.

Nie brak niewielkich gadżetów, które potrafią czasem zaskoczyć nas swoją pomysłowością. Stojak na parasole i mokrą odzież, z którego woda ścieka do doniczki, czy też stół chowany na ścianie, który jest jednocześnie obrazem, może i nie przyniosą wiele oszczędności, ale na pewno nadadzą mieszkaniu nowoczesnego wyrazu. Podobnie ciekawe są pomysły na aranżację pokoi dziecięcych, choćby poprzez wielofunkcyjne zestawy zabawek, takie jak huśtawka będąca również fotelem czy łóżko z wysuwaną zjeżdżalnią.

Zamontowanie kółek, interesujące sposoby łączeń, przesuwne szuflady, wszystko to sprawia, że będziemy mogli nie tylko dowolnie kreować przestrzeń, ale także cieszyć się jej rozległością.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Półki do wnętrz nowoczesnych – jakie wybrać?

Półki do wnętrz nowoczesnych – jakie wybrać?
Półki jako drobne elementy meblowe do przechowywania rozmaitych przedmiotów należą do niezwykle uniwersalnego wyposażenia. Nadają się wł...
Czytaj więcej

Półki łazienkowe na przyssawki – kiedy mogą się przydać?

Półki łazienkowe na przyssawki – kiedy mogą się przydać?
Przechowywanie kosmetyków w łazience powinno być dobrze rozplanowane. To ułatwi sprzątanie łazienki i pozwoli uniknąć każdorazowego szukania potrzebny...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo – jak powiesić półkę

Instrukcja wideo – jak powiesić półkę
Niektóre drobne prace remontowe czy te związane z urządzaniem powinniśmy być w stanie wykonać samodzielnie. Powieszenie półki nie należy do skomplikow...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wielofunkcyjne meble