Produkty

Wiosenne porządki w spiżarni – jak ją praktycznie urządzić?

Wiosenne porządki w spiżarni – jak ją praktycznie urządzić?

Nadejście wiosny to doskonała okazja, aby posprzątać dokładnie nie tylko kuchnię, pokoje i łazienkę, ale również te pomieszczenia, z których korzystamy rzadziej. Jak szybko i łatwo uporządkować i urządzić spiżarnię? Przedstawiamy kilka trików, sposobów i przydatnych akcesoriów, które pomogą nam zapanować nad bałaganem i praktycznie zaplanować przestrzeń w domowej spiżarce.

porządki w szafceNajpierw rozplanujmy działania

Co trzymamy w spiżarni? Zazwyczaj są to słoiki i butelki z przetworami, dżemami, sokami, a także kartony z ryżem, makaronem, mąką, cukrem etc. W spiżarni trzymamy też alkohole. Niekiedy w pomieszczeniu magazynujemy jednak rzeczy i urządzenia, które niekoniecznie powinny się tam znajdować, na przykład żelazko, zbiory starych gazet czy dawno nieużywane sprzęty. Przed rozpoczęciem sprzątania, zastanówmy się, czy są one nam na pewno potrzebne i czy możemy znaleźć dla nich inne miejsce w domu. Żelazko można trzymać w szafie w przedpokoju lub w pralni, gazety można posegregować i umieścić w dekoracyjnych pudłach w salonie, a starą maszynkę do strzyżenia oddać do sklepu, który przyjmuje nieużywane sprzęty elektroniczne.

Przed przystąpieniem do porządkowania wynieśmy wszystkie niepotrzebne lub od lat nieużywane rzeczy z pomieszczenia, połóżmy je w jednym miejscu przed spiżarnią i zastanówmy się nad właściwszym miejscem do ich przechowywania. Jeśli metraż mieszkania jest ograniczony i nie dysponujemy dodatkową przestrzenią, zostawmy je na razie w jednym miejscu i zajmijmy się porządkowaniem spiżarki.

Przygotujmy środki i akcesoria do sprzątania

Do sprzątania przydadzą się na pewno ścierki z mikrofibry (najlepiej kilka sztuk) i płyny do czyszczenia drewna lub metalu (w zależności od tego, z jakiego materiału są wykonane meble). Aby się nie pogubić i nie zostawiać preparatów na przypadkowych półkach, warto umieścić wszystkie akcesoria w wiaderku. Jeśli mamy w spiżarni dużo słoików lub butelek, przydatne w sprzątaniu będą także duże, plastikowe miski, miednice lub wiaderka.

Zaczynamy od góry

Trzymajmy się kolejności sprzątania – od góry na dołu. Najpierw porządkujemy półki, które znajdują się najwyżej. Większe przedmioty zdejmujemy pojedynczo, mniejsze przekładamy do wiaderka. Wszystko układamy tematycznie na podłodze – słoiki w jednym miejscu, butelki w innym itd. Łatwiej będzie nam później rozplanować tematycznie zawartość spiżarki. Gdy półka jest pusta, czyścimy ją dokładnie z każdej strony z kurzu i zabrudzeń. I tak po kolei, aż zejdziemy na sam dół regału. Umyjmy też dokładnie podłogę pod meblami i źródło światła w pomieszczeniu.

 Układanie na półce – przydatne akcesoria

Gdy regał jest już pusty a cała zawartość spiżarni znajduje się na podłodze w pomieszczeniu lub na korytarzu, zastanówmy się, z czego korzystamy najczęściej. Jak rozplanować ułożenie przedmiotów na półce? Możemy wcześniej zaopatrzyć się w praktyczne pudełka lub kosze, które pozwolą estetycznie wszystko posegregować. Rzeczy umieszczone w kartonach łatwiej utrzymać w porządku, a i samo sprzątanie przebiega wtedy sprawniej i szybciej.

Każdy przedmiot, który kładziemy na półce lub chowamy w pudle, przetrzyjmy najpierw z kurzu. Regał można wyposażyć także w specjalne przegrody, które oddzielą od siebie przyprawy od produktów sypkich. Z boku regału możemy zamocować reling kuchenny lub zawiesić pojedyncze haki na zioła lub warkocze czosnku. Przydatne w porządkowaniu spiżarni są także samoprzylepne etykiety, które informują, jaki przysmak znajduje się w słoiku i kiedy kończy się jego termin przydatności do spożycia.regał do spiżarni

 Trzy klucze praktycznego urządzania

Segregując rzeczy, trzymajmy się zasady trzech kluczy – temperatury, ciężaru i przeznaczenia żywności. Rzeczy, z których korzystamy rzadko, układamy najwyżej. Najlepiej schować je w mniejsze pojemniki, które możemy podpisać, aby nie zapomnieć, co jest w środku. Pamiętajmy, aby nie były za ciężkie – w końcu trzymamy je na samej górze.

Na wysokości oczu umieszczamy wszystkie przedmioty, z których korzystamy najczęściej. Rzeczy z krótszym terminem ważności ustawmy pierwsze w kolejności, tak aby je szybko zużyć. Zepsute rzeczy wyrzucamy.

Na samym dole trzymajmy rzeczy ciężkie. Najniżej możemy również umieścić warzywa w koszach (kurz z nich nie będzie się sypał na niższe półki). Ziemniaki, buraki czy cebulę trzymamy na samym dole także z powodu niższej temperatury przy posadzce. Kosze możemy ustawić na specjalnych, ruchomych podestach na kółkach – dzięki temu będzie do nich łatwiejszy dostęp, a podłoga pod regałami może być częściej myta.

A może nowe meble?

Najpraktyczniejsza głębokość półek, na których trzymamy słoiki, konserwy czy artykuły sypkie wynosi średnio 20-30 cm. Jeśli planujemy nowe meble, a składujemy w spiżarni rzadziej używane garnki lub przedmioty o większych gabarytach, wybierajmy głębsze regały. Wysokość rozstawu półek powinna być zróżnicowana – na dole wyższa niż na górze regału. Pamiętajmy również o tym, samodzielnie skręcając nowy komplet mebli o dowolnym rozstawie półek.

Gdy na półkach znajduje się już wszystko, czego potrzebujemy, pozostają nam tylko przedmioty zbędne lub takie, które mogą zmienić swoje miejsce w domu. Jeśli szkoda nam się ich pozbyć lub jesteśmy pewni, że kiedyś się jeszcze przydadzą, włóżmy je do jednego pudła i umieśćmy na samej górze lub na samym dole regałów. Nasza wiosenna spiżarnia jest już świeża i gotowa na przyjęcie nowych, pysznych przetworów.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Schowek pod schodami − jak zaaranżować przestrzeń pod schodami?

Schowek pod schodami − jak zaaranżować przestrzeń pod schodami?
Na co zaaranżować schowek pod schodami? Przestrzeń tę możesz przekształcić w dowolny składzik. Jedną z ciekawych opcji będzie schowek na przetwory, w ...
Czytaj więcej

Jak nietypowo urządzić piwnicę

Jak nietypowo urządzić piwnicę
Masz odrobinę fantazji, lubisz nietypowe rozwiązania, a może zawsze marzyłeś o własnym salonie gier? Wreszcie masz też pustą piwnicę i kompletny brak ...
Czytaj więcej

Meblościanka wczoraj i dziś

Meblościanka wczoraj i dziś
Mebel segmentowy, zajmujący powierzchnię niemal całej ściany – tak wielu z nas może kojarzyć się meblościanka, który była niezwykle popularna w ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wiosenne porządki w spiżarni – jak ją praktycznie urządzić?