Produkty

Wnętrze w greckim stylu

Wnętrze w greckim stylu

Grecja to stary, ale także bardzo słoneczny oraz malowniczy nadmorski kraj. Dlatego wnętrza urządzane w greckim stylu powinny nam te klimaty przypominać. Oto czym charakteryzuje się ten kierunek w aranżacji wnętrz.

dekoracje w stylu greckimKolory

W aranżacjach w greckim stylu obowiązuje głównie kolor biały oraz niebieski. Niebieski występuje najczęściej w odcieniu kobaltowym, ale także jako jasny błękit, czasem też zmierzający w kierunku szarości.

Znacznie rzadziej stosowane są cieplejsze kolory, np. ceglasty. Dodatki zieleni i czerwonego występują głównie w postaci roślin. Akcenty zieleni i turkusu znajdziemy też na greckich posadzkach występujących w formie typowych dla tego stylu mozaik. Ściany w greckich aranżacjach mają zwykle kolor biały, meble są jasne, a dodatki niebieskie. Możliwe są ewentualne odwrócenia tych barw.

Stylistyka

Charakterystycznym elementem greckiego wystroju jest prostota form, minimalizm w zakresie wyposażenia w meble oraz tzw. miękkie wykańczanie ścian. Najbardziej przypominającymi greckie wzory są wnętrza, w których stosuje się zaokrąglenia ścian wzorowane na naturalnych jaskiniach  czy też stwarzające wrażenie wykucia pokoju w skale. Swoista nonszalancja w wykonawstwie i duża prostota mają nadawać niezbędnej swobody wnętrzom w greckim stylu. Powinny one sprawiać wrażenie, jakby wszystko w nich wykonane było ręcznie przez dumnych gospodarzy.

Greckiego uroku nadaje wnętrzom tworzenie wnęk w ścianach albo między pomieszczeniami, niezbyt zresztą starannie wykonanych, raczej niesymetrycznych. Warto też wprowadzić do aranżacji łuki, również o niezbyt regularnych kształtach. Charakterystyczne greckie ozdoby to schodki, podesty, małe wnęki, a w nich np. duże gliniane dzbany z niebieskimi wzorami.

Inspirujące motywy

Wnętrza w greckim stylu powinny zawierać elementy i dodatki inspirowane naturą, głównie wodą, błękitem nieba oraz morzem.

W wystroju stosujemy przede wszystkim miękkie kształty i motywy naturalne, takie jak liście akantu, muszle czy fale. Zwyczajem Greków, upraszczamy te motywy do form geometrycznych.

Materiały

grecka rzeźbaWszelkie surowce, używane w greckim stylu aranżacji, powinny być naturalne lub kojarzące się z naturą. Dominuje więc drewno, wiklina, cegła oraz kamień.

Już od wieków Grecy szczególnie chętnie stosują marmur. Dlatego w greckim wnętrzu warto użyć go zarówno na posadzki, jak i blaty kuchenne oraz zlewy czy wanny. Wystarczające mogą okazać się tu dobre imitacje tego naturalnego surowca. Rzadziej używa się cegieł, ale jeśli już – to cegieł czerwonych, np. na murki, ogrodzenia tarasów, podłogi czy murowane półki.

Jako materiałów wykończeniowych do wnętrz w greckim stylu możemy także użyć:

- ciemnego drewna,

- ceramiki w kolorze białym, błękitnym lub piaskowym,

- drewna barwionego i zacieranego na biało,

- struktur ściennych imitujących ręcznie układaną warstwę gliny,

- innych tynków czy farb strukturalnych.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak zrobić wiszącą półkę na taras?

 Jak zrobić wiszącą półkę na taras?
Meble tarasowe zwykle ograniczają się do zestawu wypoczynkowego: krzeseł, foteli lub stolika oraz parasola, który przysłania nam mocne promienie słone...
Czytaj więcej

Minimalistyczny kredens – sposób na porządek i ładnie wyeksponowaną porcelanę

Minimalistyczny kredens – sposób na porządek i ładnie wyeksponowaną porcelanę
Kredens – ten mebel w naszym domu, który służy nam do przechowywania różnego rodzaju naczyń oraz przyborów stołowych. Może mieć różną formę i wi...
Czytaj więcej

Pomysły na oryginalne półki na książki

Pomysły na oryginalne półki na książki
Książki to nie tylko domowa skarbnica wiedzy, ale także przedmioty, które warto odpowiednio przechowywać i wyeksponować w domu. Oto kilka pomysłów, kt...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wnętrze w greckim stylu