Produkty

Wnętrze w stylu pop art

Wnętrze w stylu pop art

Styl pop art powstał w latach pięćdziesiątych i do dziś pozostaje bogatym źródłem inspiracji designerskich. Jeśli jesteśmy odważni, lubimy soczyste kolory, eklektyczny styl i zabawę konwencją - zaaranżujmy swoje wnętrze w stylu pop art (zazdrosne miny gości prawdopodobnie dostaniemy gratis).

Czym jest pop art?

Pop art jest kierunkiem sztuki, który narodził się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku i szybko zyskał na popularności. Chociaż od jego powstania upłynęło już ponad 60 lat, nadal jest on modny i popularny wśród ludzi, którzy pogodzili się z ekscentryczną stroną swojej osobowości. Cechami charakterystycznymi tego stylu są odważne, soczyste kolory, geometryczne formy, a także zabawa kontrastem i konwencjami. Pop art chętnie przygarnia także wszelkie wcielenia kiczu. Często wykorzystywane są w nim popularne motywy i postaci – z reklam, filmów czy też kreskówek. Często stosuje się także, tak ukochane przez Warhola, multiplikacje znanych obrazów i fotel popartmotywów. Pop art chętnie przenosi codzienne przedmioty w obszar sztuki i odważnie eksperymentuje, łącząc różne barwy, motywy i elementy, które do tej pory nigdy nie pojawiały się obok siebie. Dominującym materiałem jest tutaj plastik i wszelkie tworzywa sztuczne, a wszystko to wzmocnione odważną kolorystyką.

W eklektycznym duchu

Styl pop art jest bardzo tolerancyjny i otwarty na różne eksperymenty i inicjatywę twórcy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odważyć się zrealizować nawet najbardziej szalone wizje – w końcu to my jesteśmy tu kreatorami. Styl pop art jest otwarty, pozwala na eksperymentowanie konwencją, tak aby uzyskać niebanalny efekt. Jeśli chcemy na przykład zbratać barokową ornamentykę z duchem minimalizmu, stylem industrialnym czy też loftowym – po prostu zróbmy to. Tutaj nie ma zabronionych połączeń, a stylistyczny mezalians nie istnieje. Chodzi o to, by otworzyć umysł i odważyć się na barwne przełamanie konwencji. Możemy swobodnie swatać – np. pop art z art deco, doprawić to stylem rustykalnym czy też orientalnym lub prowansalskim. Wystarczy nieco odwagi i wyobraźni, a nasz dom zamieni się w miejsce, w którym trudno zachować uśmiech wyłącznie dla siebie. Odwaga, kolor i eklektyzm – oto wszystko, co wystarczy zapamiętać.

Dla kogo?plakat popart

Styl ten docenią zarówno zwolennicy minimalizmu, jak też miłośnicy bibelotów i wszelkiego nagromadzenia mniej lub bardziej (nie)potrzebnych drobiazgów. Pop art może być zarówno stylem wypełniającym dane wnętrze, jak i przyprawą i dodatkiem do konkretnego wystroju. Czasami to aranżacja duszna od przepychu, a czasami drobne elementy które „puszczają oko” do oglądającego i łagodzą surowe, minimalistyczne wnętrza. Pop art. jest bardzo tolerancyjny – dobrze się czuje zarówno w związku z minimalistycznym, surowym wystrojem, jak i razem z barokowymi dodatkami. Miłośnicy tego stylu nie muszą od razu dokonywać rewolucji w swoim mieszkaniu.

W całości lub w kawałku

Pop art występuje w wersji hard i soft. Pierwsza z nich oznacza zaaranżowanie całego mieszkania w tym duchu, druga – jedynie częściowe jego wykorzystanie. Warto zacząć od oryginalnych połączeń kolorystycznych, stylowych detali i ciekawych mebli (może to być klasyczny już model krzesła Panton z 1960 r.). Można także ożywić wnętrza gotowymi naklejkami lub fototapetami z wizerunkiem kultowych postaci pop kultury.

Najważniejsze cechy stylu pop art

- Duch pop art. jest bardzo liberalny, jednak warto wymienić klika cech, które są w nim dominujące:

- Soczyste, nasycone kolory, ich odważne łączenie

- Dowcip i igranie z konwencją

- Umiłowanie kiczu

- Łączenie różnych materiałów – elementy z plastiku, pluszu, dmuchane itp.

- Powszechne stosowanie sztucznych materiałów (lub stylizowanych na sztuczne)

- Wykorzystywanie znanych postaci i motywów (czerpanie z reklam, komiksów czy też popularnych filmów)

- Odważne formy i kształty

- Eklektyzm i łączenie różnych stylów

- Kierunek w stronę figuracji

- Ład i porządek to pojęcia względne, w pop arcie nie trzeba obawiać się odważnych połączeń

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Salon z jadalnią – metamorfoza oraz niespodzianka od Doroty Szelągowskiej

Salon z jadalnią – metamorfoza oraz niespodzianka od Doroty Szelągowskiej
Aranżacja salonu z jadalnią w trzy dni to nie lada wyzwanie. Jak odnowić salon, by służył wszystkim domownikom i był jednocześnie idealnym miejscem do...
Czytaj więcej

Funkcjonalny pokój dziecięcy – metamorfoza Doroty Szelągowskiej

Funkcjonalny pokój dziecięcy – metamorfoza Doroty Szelągowskiej
Trójka dzieci, 11 metrów i nieskończona ilość pasji oraz zainteresowań – jak to wszystko połączyć, by powstała funkcjonalna, a zar...
Czytaj więcej

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach
Kiedy mieszkanie jest nowe lub wynajmowane, możemy nie chcieć wiercić w ścianie, by zawiesić obraz bądź dekorację. Jak zatem ozdobić pokój lub ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wnętrze w stylu pop art