Produkty

Wózki i platformy transportowe – jaki mamy wybór?

Wózki i platformy transportowe – jaki mamy wybór?

Wózki i platformy transportowe przydadzą się z pewnością w przydomowym warsztacie czy garażu, ale też w zakładzie produkcyjnym czy na magazynie. Jaki mamy wybór i czym się kierować przy zakupie?

wózek transportowyKto korzysta z wózków i platform transportowych?

Wózek transportowy jest przydatny wszędzie tam, gdzie musimy przenosić wiele ciężkich przedmiotów. Skorzystają z nich więc np. firmy do przeprowadzek lub remontów czy firmy doręczycielskie i kurierskie. Sprawdzą się również w magazynach i na halach produkcyjnych, w centrach dystrybucji, a także na zapleczach większych sklepów. Jeśli mamy przydomowy warsztat możemy zaopatrzyć się w wózek transportowy, który usprawni naszą pracę podczas przemieszczania ciężkich i wielkogabarytowych przedmiotów.

Rodzaje wózków transportowych

Wózki transportowe występują w różnych odmianach. Jedną z odmian są wózki platformowe, które charakteryzują się specyficzną konstrukcją bowiem ich platforma umieszczona jest bezpośrednio nad systemem jezdnym. Wyróżniamy wózki z jedną lub dwiema platformami, te z kolei dzielimy na ręczne i elektryczne. Inne wózki transportowe to np. wózki taczkowe, które kształtem przypominają taczkę, ale dla większej stabilności mają dwa koła; wózki schodowe, które dzięki sprytnemu montowaniu kół służą do wnoszenia towarów po schodach; wózki skrzyniowe, które służą do wózek transportowyprzewożenia większej ilości ciężkich narzędzi; wózki transportowe – do przewożenia mebli czy wózki na butle, które mają duże i miękkie koła, a służą do transportu butli i beczek. Jeszcze szerzej na temat rodzajów i zastosowań wózków znajdziesz tu.

Wózki ręczne i elektryczne

Poza tym, że wózki transportowe dzielimy ze względu na ich funkcje, wyróżniamy także wózki ręczne i elektryczne.

Wózki ręczne – przydadzą się do transportu małych rzeczy, a także w małych i ciasnych pomieszczeniach. Są praktyczne, łatwe w manewrowaniu i niezwykle zwrotne. Istnieją modele, które posiadają teleskopowe rączki znacznie ułatwiające użytkowanie. Wózki ręczne są też często składane.

platformy transportoweWózki elektryczne – przydadzą się do transportu ładunków o dużej wadze. Mogą mieć pneumatyczne koła (dla nierównych powierzchni) lub koła pełne (dla jeszcze większych gabarytów). Elektryczny napęd eliminuje użycie siły podczas ciągnięcia palet z towarem. Są szczególnie zalecane w miejscach, w których pracują kobiety.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając wózek

Żeby dokonać przemyślanego zakupy musimy wiedzieć, do czego nasz wózek będzie wykorzystywany. Jeśli chcemy przewozić nim kilka kartonów z miejsca w miejsce, wybierzmy niedrogi wózek dwukołowy. Jest poręczny i zajmuje mało miejsca. Sprawdzi się w sklepach czy magazynach, ale też w prywatnym garażu. Wózek dwukołowy udźwignie ciężar około 90kg. Jeśli jednak zależy nam na większych gabarytach, wybierzemy wózek czterokołowy z platformą, który radzi sobie z kilkusetkilogramowymi ciężarami. Jeśli zależy nam na jak największej pakowności, wybierzemy wózek z dwiema platformami.

Czy wiesz, że...?

Niektóre wózki paletowe mają specjalny system podnoszenia oparty o mechanizm hydrauliczny. Pompa wytwarza ciśnienie oleju hydraulicznego, podnosząc tłok w głównym siłowniku i powodując podnoszenie ładunku. Spadek tego ciśnienia powoduje opuszczenie ładunku.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Użytkowanie, konserwacja i przechowywanie taczek

Użytkowanie, konserwacja i przechowywanie taczek
Bez względu na charakter prac z użyciem taczki oraz materiał jej wykonania, konieczne jest jej odpowiednie przechowywanie oraz prawidłowa konserwacja....
Czytaj więcej

Jak transportować ciężkie przedmioty na wyższe piętra

 Jak transportować ciężkie przedmioty na wyższe piętra
Nie brakuje teoretyków, którzy na pewno znają się na pracy tragarza lepiej od zawodowców. Prawda jest jednak taka, że jeżeli podejdziemy do wnoszenia ...
Czytaj więcej

Wózki transportowe – rodzaje i zastosowanie

Wózki transportowe – rodzaje i zastosowanie
Wózek transportowy jest przydatnym sprzętem wszędzie tam, gdzie musimy przenosić wiele ciężkich przedmiotów z miejsca na miejsce. Znajduje zastosowani...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wózki i platformy transportowe – jaki mamy wybór?