Fundamenty
Temperatura ma znamienny wpływ na wiązanie oraz szybkość utwardzania się betonu, w związku z czym fundamenty najlepiej kłaść wiosną lub latem. Kiedy temperatura otoczenia spada poniżej 5 stopni Celsjusza, powinniśmy zawiesić budowę, jeśli jednak nie pozwala nam na to czas, możemy uciec się do kilku sposobów umożliwiających nam skuteczną wylewkę betonu. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość cementu w naszej mieszance o około 10% lub korzystać z cementu o najwyższej jakości – z łatwością poradzi on sobie nawet w minusowych temperaturach. Do mieszanki betonowej warto także dodać domieszki mrozoodporne – dzięki temu świeża wylewka nie zamarznie podczas przymrozków. Dobrą metodą jest także podgrzewanie przygotowanego fundamentu parą lub ciepłym powietrzem. Jeśli jednak na dworze temperatura jest niższa niż -15 stopni Celsjusza, bezwzględnie powinniśmy zrezygnować z podjęcia się pracy.
Murowanie
Stawianie murów, podobnie jak kładzenie fundamentów, powinno odbywać się w temperaturach przekraczających 5 stopni Celsjusza – im wyższa temperatura, tym lepiej nasz mur się zespoli, dzięki czemu będzie cechował się znakomitą wytrzymałością mechaniczną przez długie lata. Również w przypadku murowania można podjąć się tego zadania zimą, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania się do pracy. Zaprawa powinna zawierać dodatki przyspieszające wiązanie oraz twardnienie materiału. Ponadto należy ją podgrzewać, przechowywać w pomieszczeniach o pokojowej temperaturze, natomiast podczas przewożenia – odseparować ją od szkodliwych warunków atmosferycznych, przykładowo za pomocą styropianu. Od razu po postawieniu ściany powinniśmy ją obłożyć matą trzcinową lub słomianą, papą lub folią budowlaną, a całość dodatkowo zabezpieczyć deskami – dzięki temu zapobiegniemy zamarzaniu zaprawy.
Malowanie elewacji
Podczas malowania elewacji, musimy się ściśle trzymać zasad, które producent umieścił na etykiecie opakowania farby. Najczęściej podaje on przedział temperatur, w których najskuteczniej pomalujemy nasz budynek. Należy jednak unikać malowania zarówno w mroźne, jak i bardzo upalne dni, w związku z czym najlepszą porą dla takich prac będzie wiosna (jesienią często mamy do czynienia z intensywnymi opadami, które także nie sprzyjają malowaniu elewacji). Ważną rzeczą jest również to, aby wykonywać pracę wczesnym rankiem, kiedy mury nie zdążyły się jeszcze nagrzać od słońca – farba będzie się wówczas cechowała znakomitą przyczepnością.
Prace remontowe wykonywane w budynkach
O ile temperatura na dworze ma ogromny wpływ na budowanie konstrukcji na świeżym powietrzu, o tyle w naszym mieszkaniu decyduje jedynie o komforcie przeprowadzanych prac. W pomieszczeniach bez trudności utrzymamy pożądaną temperaturę niezbędną do prawidłowego wykonywania remontów, należy jednak pamiętać, że przy tego typu pracach istotne dla naszego zdrowia jest skuteczne wietrzenie wnętrz. W ten sposób usuwamy związki chemiczne z otoczenia oraz pozbywamy się ich drażniących zapachów. Najkorzystniejszą porą na remontowanie mieszkania będzie zatem wiosna lub jesień, kiedy temperatura oscyluje w granicach 15-20 stopni Celsjusza.