Produkty

Wrotycz

Łac. Tanacetum

Wrotycz

Wrotycz, z łac. Tanacetum, jest rodzajem roślin, zaliczanym do rodziny astrowatych. Powszechnie występują w rejonach o umiarkowanym klimacie na półkuli północnej. Do rodzaju zalicza się około 70 gatunków.

Wrotycz jest spokrewniony z chryzantemą. Zalicza się do niego zarówno rośliny jednoroczne, jak i byliny. Wiele gatunków ma żółte, guzikowate kwiaty. Inne wrotycze mogą charakteryzować się koszyczkami żółtych kwiatów rurkowatych lub języczkowatych w kolorze różowym, białym, purpurowym lub czerwonym. W Polsce można spotkać 7 gatunków z tego rodzaju, w tym takie które występują dziko, jak np. wrotycz pospolity, jak i te uprawiane – wielkolistny czy też Tanacetum balsamita. Rośliny te kwitną latem. Tanacetum vulgare jest cenioną rośliną leczniczą i ma wiele zastosowań w zielarstwie.

Wrotycze mogą być mylone z chryzantemami i złocieniami. Wrotycz maruna widnieje pod inną nazwą łacińską jako Chrysanthemum perthenium czyli złocień maruna. Jest on szczególnie ozdobny – ma liczne białe kwiatki z niewielkim złocistym środkiem, które zebrane w baldachogrona pojawiają się przez całe lato. Szczególnie aromatyczne liście ma wrotycz pospolity, którego można spotkać dziko rosnącego na polskich łąkach, przy drogach czy na skarpach. Ma guzikowate, w całości żółte kwiatki i rośnie bardzo wysoki – nawet na 1,2 m. Dekoracyjnymi liśćmi może poszczycić się zaś wrotycz srebrzysty – są drobno powcinane, pofałdowane i w kolorze szarosrebrnym. Tworzy on niskie dywany. Tanacetum alpinum (wrotycz alpejski czy też złocieniec alpejski) to z kolei wysokogórski gatunek o kwiatach przypominających stokrotkę pospolitą. Spotykany jest w Tatrach.

Rodzaje te można swobodnie uprawiać w ogrodzie – należą do roślin mało wymagających i odpornych. Nadają się na skalniaki, a szczególnie ekspansywny wrotycz pospolity do ogrodów naturalnych. Należy zapewnić im przepuszczalną glebę i słoneczne, otwarte stanowisko. Ziemia powinna być dość żyzna. Rozmnaża się wrotycze wiosną poprzez wysiew lub podział bylin.

Wiele gatunków i odmian wrotyczy stanowi doskonałą ozdobę ogrodów. Wrotycz pospolity zaś można uprawiać ze względu na jego właściwości lecznicze.

Data publikacji: 27.02.2017