Produkty

Wszystko o kasztanowcu

Wszystko o kasztanowcu

Kasztanowiec zwyczajny był jednym z pierwszych drzew obcego pochodzenia, jakie dotarły do naszego kraju. To bardzo okazałe drzewo charakteryzuje się grubym pniem oraz szeroką, rozłożystą koroną. Kasztanowce znamy przede wszystkim ze względu na jego owoce – kasztany. Te od dawnych lat stanowią jedną z najbardziej ulubionych zabawek dzieci.

kasztanowiecKasztany to potężne drzewa, a ich elementem charakterystycznym oprócz samych owoców są też bujne kwiatostany, kojarzące się z okresem matur oraz dłoniaste liście, dochodzące do bardzo dużych rozmiarów. Kasztanowce to drzewa, które bardzo często można spotkać w parkach oraz miejskich skwerach. Ich piękna, rozłożysta korona pozwala na uzyskanie ciekawej aranżacji roślinnej. Najlepiej prezentują się jako pojedyncze okazy na otwartej przestrzeni lub zasadzone w szpalerach. 

Kasztanowiec - zastosowanie

Kasztany to także pożywna karma dla zwierząt. Dzięki zawartym w swoim składzie saponinom są także używane do wyrobu klejów, kosmetyków, mydeł oraz środków piorących. Kora, owoce oraz kwiaty posiadają cenne właściwości lecznicze. Mogą być stosowane przy produkcji leków na niewydolność krążenia, żylaki, oparzenia, stany zapalne jelit, hemoroidy. 

Kasztanowiec - najważniejsze informacje 

Drzewo to charakteryzuje się szerokim pniem oraz kopulastą koroną. Ma też ogromne rozmiary: dochodzi do wysokości nawet 30 metrów, a średnica pnia może wynosić 1,5-2 m. Taka jest norma, jednak można spotkać także większe okazy.

kasztanyPień kasztanowca jest gruby i często skręcony, nisko rozwidlony na kilka konarów. Nieregularne gałęzie mogą być kanciasto powyginane. Te najstarsze, u starzejących się drzew, zwieszają się aż do ziemi. 

Liście kasztanowca złożone są z 5-7 listków. Maja bardzo duże rozmiary, które niekiedy osiągają nawet 40 cm. Pokazują się na gałęziach już w kwietniu, a z końcem lata przybierają rdzawobrązowy kolor. Opadanie liści rozpoczyna się zwykle już we wrześniu. 

Kasztanowiec obejmuje około 25 gatunków drzew pochodzących z południowo-wschodniej Europy, Ameryki Północnej oraz Azji. Do Polski trafiły około 400 lat temu, prosto z Półwyspu Bałkańskiego. Obecnie są często spotykanymi drzewami w parkach oraz w bliskim sąsiedztwie kościołów. 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu
Katalpa, zwana również surmią, to piękne drzewo ozdobne, które zdobi coraz więcej ogrodów w naszym kraju. Choć nie należy do bardzo popularnych roślin...
Czytaj więcej

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja
Zazwyczaj nasz ogród jest zaplanowany tak, aby zdobił nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią. Kiedy jednak zbliża się zimniejszy sezon, w którym...
Czytaj więcej

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?
Uprawa roślin w donicach cieszy się dużą popularnością – możliwość tę doceniają przede wszystkim posiadacze balkonów i tarasów, którzy pragną otoczyć ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wszystko o kasztanowcu