Drewniane wykończenia
Drewno jest materiałem o niezaprzeczalnym uroku i klimacie. Doceniamy także jego wytrzymałość – odpowiednio impregnowane będzie nam służyć przez długie lata. Do łask zaczynają wracać drewniane pokrycia dachowe, które z powodzeniem zastępują popularną papę, blachę i dachówki. Na ich korzyść przemawiają nie tylko względy ekologiczne i zdrowotne, ale także estetyczne. Tego typu dachy wymagają jednak starannego wykończenia. Zestawienie drewnianych gontów z rynnami wykonanymi z blachy może bowiem zepsuć całościowy wygląd dachu. Rozwiązaniem są rynny drewniane. Nie są one dostępne w regularnej ofercie sklepów, jednak u niektórych producentów możliwe jest ich zamówienie.
Rodzaje rynien drewnianych
Do produkcji rynien wykorzystuje się drewno najwyższej jakości. Ich trwałość gwarantuje materiał pochodzący z drzew rosnących na obszarach górskich – ze świerka, jodły, modrzewia oraz czerwonego cedru kanadyjskiego. Ze względu na sposób wytwarzania możemy wyróżnić cztery najważniejsze rodzaje rynien. Do wyboru mam między innymi rynny massive-manual, które są wykonywane z jednego kawałka drewna (kłody). Wytwarzane są ręcznie przy pomocy specjalnego dłuta, ośnika i siekiery. Wersja massive również powstaje z jednolitego materiału, który zostaje promieniowo przecięty na pół. W dalszej kolejności drewno poddawane jest wewnętrznemu i zewnętrznemu frezowaniu, dzięki czemu uzyskuje pożądany kształt litery C. Tego typu rynny można wykonać wyłącznie z drewna o nieskręconych włóknach. Producenci oferują nam również rynny klejone, które powstają z trzech sklejonych ze sobą kantówek. Najprostszą formą są rynny w kształcie litery V, które powstają w wyniku łączenia dwóch desek o grubości 25-32 milimetrów.
Montaż i impregnacja
Montaż rynien zależny jest od rodzaju pokrycia dachowego. Na dachach krytych gontami lub wiórami rynny należy mocować na kontrłacie. Z kolei na dachach krytych trzciną rynny montuje się krokwiach, wykorzystując od tego metalowe haki kute. Do łączenia poszczególnych elementów stosuje się obce pióro, dodatkowo można umocnić je także klejem. Drewniane rynny będą odpowiednio spełniały swoją rolę, jeżeli zadbamy o ich impregnację. Najlepiej zrobić to metodą próżniowo-ciśnieniową, wykorzystując środki niezmywalne przez wodę.