Produkty

Wybieramy dobry łańcuch do pilarki

Wybieramy dobry łańcuch do pilarki

Jeśli często korzystamy z pilarki, jej łańcuch z czasem ulegnie stępieniu lub zerwaniu. O ile w tym pierwszym przypadku można go jeszcze naostrzyć, o tyle w drugim nie unikniemy wymiany. Czym się kierować, wybierając nowy łańcuch do pilarki? Oto krótki poradnik, który nam to ułatwi!

łańcuch do piłyRodzaje zębów tnących

Wbrew pozorom, kształt zębów w dużym stopniu determinuje to, do czego wykorzystamy narzędzie. Na rynku spotkamy się z ich 3 rodzajami:

- zęby tnące o ostrym profilu („pełne dłuto” lub „kanciak”) - najczęściej wykorzystywane w pilarkach łańcuchowych stosowanych do prac leśnych, ponieważ cechuje je wyjątkowa wydajność. Pamiętajmy jednak o tym, że można je stosować jedynie na czystej powierzchni, która nie jest zanieczyszczona ziemią czy piaskiem;

- zęby tnące zaokrąglone („półdłuto”) - można je używać na lekko zabrudzonym drewnie. Przy ich użyciu tnie się dość szybko, co pozwala na ich zastosowanie zarówno przez profesjonalnych, jak i hobbystycznych użytkowników;

- zęby tnące o ściętym profilu („ścięte dłuto”) - nie wymagają skomplikowanej i częstej konserwacji, dlatego najlepiej sprawdzą się w roli hobbystycznych narzędzi, które są używane sporadycznie. Na ich korzyść przemawia niski poziom wibracji i odbicia.

Rola podziałki w wyborze łańcucha do pilarkiostrzenie piły łańcuchowej

Podziałka to nic innego jak długość ogniwa łańcucha do pilarki. Jak ją obliczyć? Wystarczy zmierzyć odległość pomiędzy osią pierwszego i trzeciego nita łańcucha i podzielić ją na pół. Wartość, choć mierzona w milimetrach, powinna być podawana w calach. Co ważne podziałka musi być taka sama dla wszystkich elementów układu tnącego, czyli dla łańcucha, prowadnicy i bębna sprzęgła. Najczęściej spotykane przedziałki łańcucha w pilarkach to:

- 1,4 cala – stosuje się je do pielęgnacji drzewek owocowych oraz do rzeźbienia na drewnianej powierzchni;

- 1,8 cala – posłuży nam do przygotowania drewna opałowego i do drobnych prac ogrodowych;

- 0,325 cala – przy pomocy łańcucha z taką podziałką potniemy drewno na opał na średniej wielkości kawałki;

- 0,404 cala – nadaje się do pracy w leśnictwie, do przygotowywania wielkoformatowego drewna opałowego i do trzebienia. O tym, jak wybrać takie profesjonalne narzędzie, przeczytamy w tym artykule.

Czy wiesz, że…

Dlaczego nie mierzymy tutaj odległości pomiędzy sąsiadującymi nitami? Ponieważ dystans pomiędzy nimi nie jest jednakowy, przez co uzyskany wynik byłby nieprecyzyjny.

Warto wiedzieć, że podziałka stanowi główne kryterium, przy pomocy którego przypasowuje się pilarkę łańcuchową do określonej klasy wydajności. Znając ją, możemy też określić, jaka jest wielkość rzazu, czyli śladu po nacięciu ostrzem.

piłowanie drewwna, jaki łańcuchGrubość i liczba ogniw w pilarce łańcuchowej

Grubość ogniwa łańcucha do pilarki mierzymy w tej części ogniwa, która wchodzi do rowka prowadnicy. Podaje się ją w milimetrach, a najczęściej spotykane wartości to 1,3 mm, 1,5 mm i 1,6 mm. Nieodpowiednio dobrana grubość ogniwa może sprawić, że urządzenie będzie działać nierówno, stwarzając niebezpieczeństwo dla osoby, która z niego korzysta.

Liczba ogniw prowadzących oznacza po prostu liczbę ogniw, które poruszają się jednocześnie w rowku prowadnicy. Zazwyczaj jest ich dwa razy więcej niż zębów tnących łańcucha do pilarki.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

5 faktów, które warto wiedzieć przy wyborze łańcucha do pilarki

5 faktów, które warto wiedzieć przy wyborze łańcucha do pilarki
Zakup nowego łańcucha do pilarki nie musi być trudny, jeśli poznamy kilka podstawowych informacji na ten temat. Najważniejsze to zapoznanie się z ...
Czytaj więcej

Cięcie drewna opałowego piłą łańcuchową

Cięcie drewna opałowego piłą łańcuchową
Gdy we własnym zakresie przygotowujemy drewno na opał, możemy znacznie ułatwić sobie pracę, korzystając z piły łańcuchowej. Urządzenie sprawnie potnie...
Czytaj więcej

Bezpieczeństwo podczas pracy z drewnem

Bezpieczeństwo podczas pracy z drewnem
Wiele osób zajmuje się cięciem i obróbką drewna w swoim ogrodzie czy przydomowej posesji. Nawet jeśli te prace są bardzo drobne i trwają niezbyt długo...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wybieramy dobry łańcuch do pilarki