Produkty

Wybieramy fugi

Wybieramy fugi

Fugi są niezbędnym elementem wykończenia wielu pomieszczeń w naszym domu. Bez nich nie byłoby mowy o zastosowaniu płytek w łazience czy kuchni. Wypełnione spoiny pomiędzy płytkami stanowią zarówno element estetyczny, jak i zabezpieczający powierzchnię płytek przed odspajaniem i pękaniem. Stąd też tak ważny jest ich odpowiedni wybór.

płytkiRodzaj i przeznaczenie

Najpopularniejszym rodzajem spoin na rynku są fugi cementowe, przeznaczone do małych, wewnętrznych płytek ceramicznych i kamiennych, układanych głównie na ścianach. Ich stosowania należy unikać w przypadku kamiennych płytek marmurowych oraz powierzchni narażonych na działanie wody i środków czyszczących.

Dużą popularnością cieszą się również fugi epoksydowe, stanowiące przeciwieństwo fug cementowych. Przeznaczone są bowiem do płytek ściennych i podłogowych, które mają częsty kontakt z wodą i różnymi środkami czystości. Idealnie nadają się do łazienki, kuchni czy basenu.

Na rynku mamy do czynienia również z połączeniem wymienionych wyżej rodzajów, fugami cementowo-epoksydowymi, które są przeznaczone do nieporowatych płytek ceramicznych, narażonych na działanie środków chemicznych, wilgotność, ścieranie czy spore obciążenia. Możemy je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Jednym z najnowocześniejszych rodzajów są z kolei fugi cementowe elastyczne, wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, ścieranie i środki czystości. Znajdują przeznaczenie przy fugowaniu wewnętrznym i zewnętrznym płytek ceramicznych i kamiennych na podłożach odkształconych oraz ogrzewaniu podłogowym.

Jeśli interesują nas produkty gotowe do użycia, to rozwiązaniem są zaś fugi akrylowe, idealne do mozaiki, płytek ceramicznych, gresowych, gipsowych i szklanych, głównie wewnątrz budynków. Na zewnątrz poleca się je wyłącznie na powierzchnie pionowe. Ze względu na swoją elastyczność mogą być stosowane na elewacji domu.    fugowanie

Kolor

Wybierając fugę, należy wziąć pod uwagę również jej kolor, który powinien pasować do płytek, pomiędzy którymi będzie uzupełniać spoiny, do ich wielkości i wyglądu. Kolor fugi powinien również pasować do ogólnej aranżacji pomieszczenia, w jakim się znajdzie. Paleta barw przy wyborze fug nie jest zbyt rozbudowana – najpopularniejszymi kolorami są beż i szarość. Podczas wyboru fugi bierzemy pod uwagę jej odcień – jaśniejszy lub ciemniejszy, skontrastowany kolorystycznie z kolorem płytek bądź też nie. Odmienny odcień fugi jest w stanie uwypuklić barwę płytek i podkreślić ich charakter. Takie rozwiązanie nie zawsze jest jednak właściwe – sprawdzi się głównie we wnętrzach nowoczesnych. Tam, gdzie rządzi skromność i zachowany jest jednolity charakter, powinniśmy zdecydować się na fugi zbliżone kolorystycznie do płytek. Jest to szczególnie ważne przy płytkach kamiennych, gdzie odmienna barwa fugi może zaburzyć naturalność kamienia.  

Data publikacji: 17.11.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Fugowanie klinkieru – jak je wykonać?

Fugowanie klinkieru – jak je wykonać?
Klinkier ma wielorakie zastosowania. Możesz stworzyć z niego ogrodzenie, elewację lub ozdobić ścianę wewnętrzną. Estetyczne wykończenie zapewni jego f...
Czytaj więcej

Klinkier elastyczny – co warto o nim wiedzieć

Klinkier elastyczny – co warto o nim wiedzieć
Elastyczny klinkier produkowany jest na bazie różnych piasków kwarcowych oraz żywic polimerowych. Tak przygotowana masa poddawana jest barwieniu pigme...
Czytaj więcej

Budowa wędzarni w ogrodzie – niezbędne informacje

Budowa wędzarni w ogrodzie – niezbędne informacje
Wędzarnia ogrodowa to sposób na sprawdzone swojskie przysmaki, na które możemy sobie pozwolić nie tylko od święta, ale zawsze wtedy, kiedy mamy na nie...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wybieramy fugi