Produkty

Wybór zraszaczy ogrodowych

Wybór zraszaczy ogrodowych

Odpowiedni system nawadniania to jedna z najważniejszych spraw w pielęgnacji ogrodu i przydomowych zielonych terenów. Zraszacze ogrodowe to narzędzia, które są w stanie znacznie ułatwić nam odpowiednie nawodnienie. Na jakie urządzenia możemy się zdecydować?

Dysze i pistoletyzraszacz pistoletowy

To specjalne końcówki, które przymocowujemy do węża ogrodowego. Możemy wybierać pomiędzy dyszami oraz pistoletami. Ta druga opcja jest znacznie bardziej komfortowa, ponieważ pistolety posiadają regulację siły i rozproszenia strumienia wodnego. Strumień jest uruchamiany przy lekkim naciśnięciu przycisku na rączce pistoletu, specjalna dźwignia zaś daje nam wspomnianą możliwość regulacji strumienia. Zarówno w dyszach, jak i w pistoletach rodzaj strumienia ustawiany jest za pomocą okrągłej końcówki, przekręcanej w zależności od potrzeb w prawo lub w lewo. Warto dodać również, że dysze są wykonane zazwyczaj z tworzywa sztucznego, a pistolety z bardziej trwałego metalu. Wybór metalowych urządzeń wiąże się jednak z nieco droższym zakupem.

Zraszacze stacjonarne

Ten rodzaj zraszaczy również jest podłączany do węża, aczkolwiek w tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniami stacjonarnymi. Ich użycie nie wymaga od nas ciągłego chodzenia ze zraszaczem w wybrane miejsca i podlewanie ich ręcznie. Zraszacze stacjonarne ustawiamy w dowolnym miejscu przez dłuższą chwilę. Wybór odpowiedniego powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, jaki teren potrzebujemy nawadniać. Zraszacze wahadłowe polecane są głównie do terenów wąskich. Urządzenia rotacyjne zaś doskonale sprawdzają się przy powierzchniach większych i okrągłych. Do średniej wielkości trawników, a także do podlewania roślin świetne są zaś „szalone stokrotki” – ich nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ rozdzielają one wodę w dość specyficzny sposób – szybki i niekontrolowany.

zraszacz stacjonarnyMikrozraszacze i zraszacze wynurzane

To urządzenia, które podłączane są bezpośrednio do instalacji nawadniających. Ich budowa opiera się na głowicy rozpryskującej oraz szpilce, którą wbijamy w grunt. Ich montaż jest stosunkowo łatwy, ale musimy pamiętać o tym, że mikrozraszacze to urządzenia, które nadają się głównie do podlewania rabat kwiatowych, ze względu na to, że wystają z ziemi. W przypadku nawadniania trawnika sprawdzają się montowane na stałe zraszacze wynurzane, których zasięg może wynosić nawet 10 metrów. Instalację takich zraszaczy powinniśmy jednak przemyśleć jeszcze przed zaaranżowaniem ogrodowej przestrzeni.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając odpowiednie zraszacz powinniśmy kierować się przede wszystkim rozmiarem naszego ogrodu oraz częstotliwością, z jaką dokonujemy nawadniania – pod uwagę należy wziąć potrzeby trawnika i roślin. Kluczowa jest także możliwość regulacji kierunku nawadniania oraz maksymalny zasięg wyrzutu. Jeśli cenimy sobie pełny komfort użytkowy, powinniśmy dowiedzieć się jak głośno pracuje konkretny model zraszacza - ciche działanie zapewnia nam chociażby system wirujących kropli, zastosowany w niektórych urządzeniach. Decydując się na zakup dysz lub pistoletu, warto dokupić też łączniki, za których pomocą skutecznie przymocujemy je do węża ogrodowego.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Lipiec w ogrodzie

Lipiec w ogrodzie
Lipiec to szczytowy okres kwitnięcia kwiatów w większości ogrodów, które stają się wtedy pełne letnich barw. Rośliny w skrzynkach...
Czytaj więcej

Oszczędne podlewanie ogrodu – jak to robić?

Oszczędne podlewanie ogrodu – jak to robić?
Głównym zadaniem osoby dbającej o ogród jest zapewnienie roślinom odpowiedniej dawki wody do wzrostu. Można to zadanie wykonywać na r&oa...
Czytaj więcej

Zabezpieczenie systemu nawadniania przed zimą

Zabezpieczenie systemu nawadniania przed zimą
Przygotowanie ogrodu do zimy to proces, którego nie można pod żadnym względem bagatelizować. Należy jednocześnie pamiętać o tym, że konserwacja sprzęt...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wybór zraszaczy ogrodowych