Produkty

Wykończenie wnętrz – od czego zacząć, a na czym skończyć

Wykończenie wnętrz – od czego zacząć, a na czym skończyć

Przystępując do wykańczania wnętrz, warto zachować właściwą kolejność działań, tak aby przeprowadzić je szybko i wydajnie. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek.

 

kładzenie płytek podlogowychPlanując kolejność działań wykończeniowych, warto przeprowadzić je w odpowiedniej kolejności:

- Już na wstępie prac wykończeniowych dobrze jest zaplanować rozmieszczenie ścianek działowych. Powinniśmy przy tym uwzględnić przebieg już położonych albo zaplanowanych do zamontowania wszelkich typów instalacji.

- Kolejnym krokiem będzie położenie instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej w sposób dostosowany do naszych planów zagospodarowania domowej przestrzeni. Dokonujemy rozprowadzenia rur, przewodów i umiejscawiamy punkty umożliwiające pobór poszczególnych mediów. Poza tradycyjnymi przewodami elektrycznymi, doprowadzeniem wody czy rozmieszczeniem grzejników, pamiętajmy także np. o kablach alarmowych czy telewizyjnych. Na wypadek awarii lub zmian – warto naszkicować albo sfotografować przebieg poszczególnych typów instalacji.

- Następny etap to wykonanie podłoża, po którym można będzie bezpiecznie się poruszać. Na podłogach umieszczamy warstwy izolacyjne (przeciwwilgociową, termiczną, akustyczną), a następnie na rozmieszczone już instalacje nakładamy szlichtę cementową. Powinniśmy zabezpieczyć ją przed ewentualnymi zabrudzeniami podczas tynkowania.

- Nakładamy mokre tynki wewnętrzne, czyli tynkujemy ściany i sufity w sposób tradycyjny. Można wykonywać to ręczne albo maszynowo. Tynki cementowo-wapienne często wykańcza się następnie gładziami gipsowymi. Po nałożeniu maszynowym tynku gipsowego wygładzanie nie jest już potrzebne. Preparaty zawierające gips schną dłużej niż cementowo-wapienne. Kolejne prace wykonujemy dopiero po całkowitym wyschnięciu tynków.

- W ostatniej fazie tynkowania dokonujemy osadzenia parapetów wewnętrznych.

-  Czas na wykonanie wylewek samopoziomujących pod materiały wykańczające posadzki (o ile będzie to niezbędne). Poziomy wylewek powinniśmy odpowiednio dopasować do planowanego rodzaju wykończenia podłogi. Przed położeniem warstwy wykończeniowej posadzki warto odczekać nawet 6 tygodni, żeby samopoziomująca wylewka była w pełni utrwalona.

- W oczekiwaniu na wyschnięcie tynków i wylewek możemy zająć się porządkowaniem wnętrza, zabezpieczaniem i sprawdzaniem jakości wykonania dotychczasowych prac.

- Na dobrze wyschnięte tynki czy wylewkę kładziemy tynki suche i montujemy podwieszane sufity.

- Następnie możemy rozpocząć układanie glazury na ścianach oraz płytek ceramicznych czy kamiennych na podłogach. Najdłużej wyczekujemy na możliwość wyłożenia materiałem wykończeniowym ścian betonowych – około 3 miesiące od zakończenia betonowania. Na podłożu z tynku można układać płytki już po kilkunastu dniach.

- Przeprowadzamy gruntowanie ścian oraz ich pierwsze malowanie. Dzięki temu uzyskujemy zmniejszenie chłonności podłoża, lepszą przyczepność farby oraz bardziej jednolitą powierzchnię. Malowanie powinno się zaczynać od powierzchni sufitów.

-  Kolejne czynności zależą od zaplanowanego sposobu wykończenia. Może to być np. układanie parkietu, potem jego szlifowanie i po 2-3 tygodniach lakierowanie. Około 2 tygodnie wyczekuje się jeszcze na pełne utwardzenie warstwy lakieru.

- Układamy listwy przypodłogowe, stanowiące wykończenie posadzek oraz montujemy drzwi. Istotne jest odpowiednie dopasowanie wysokości drzwi z uwzględnieniem poziomu ułożenia posadzki.zakładanie gniazdka elektrycznego

- Potem możemy wykonać drugie malowanie. Stanowić ono będzie ostateczne wykończenie, a więc powinno być dokładnie i starannie wykonane. Zabezpieczamy na ten czas drzwi, futryny, parapety i okna za pomocą taśmy malarskiej i folii.

- Czas na montaż wbudowanych mebli (szaf), osprzętu elektrycznego (gniazdek, włączników, lamp) i sprzętów gospodarstwa domowego wymagających podłączenia lub zamocowania, np. okapów, pralek, kuchenek, zlewów, karniszy.

- Kolejne czynności wiążą się już z ustawianiem mebli i tworzeniem własnych, zaplanowanych wcześniej aranżacji wnętrz.

 

 

 

 

Data publikacji: 04.07.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?
Aranżacja przedpokoju to duże wyzwanie. Wystrój musi sprostać zarówno oczekiwaniom względem funkcjonalności, jak i reprezentacyjnemu cha...
Czytaj więcej

Style łazienek – wnętrze, z którego będziesz dumny

Style łazienek – wnętrze, z którego będziesz dumny
Jaki styl łazienki wybierzesz? Aranżacja pomieszczeń to niełatwe zadanie. Łazienka w stylu nowoczesnym, art deco czy luksusowym – jaką wybierzes...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wykończenie wnętrz – od czego zacząć, a na czym skończyć