Produkty

Wyposażenie łazienki, które ułatwia sprzątanie

Wyposażenie łazienki, które ułatwia sprzątanie

Wizja polerowania lustra, szorowania wanny, oraz podłogi to nie koniecznie coś, o czym marzymy. Wówczas idealnie byłoby, gdyby wszystkie prace mogły zostać wykonane szybko.

łazienkaDzisiejszy bardzo bogaty asortyment marketów budowlanych pozwala nam na wybór ogromnej gamy produktów niezbędnych do wyposażenia łazienki, wśród których znajdziemy także te ułatwiające nam szybkie sprzątanie.

O jakim wyposażeniu mowa?

1. Urządzenia sanitarne

Nie tyle rodzaj ma tutaj znaczenie, co sama instalacja sprzętu. Im więcej instalacji zamontujemy w ścianie, tak, by były one zabudowane, tym mniej powierzchni pozostanie nam później do wyczyszczenia. Dobrą alternatywą będzie tutaj zestaw podtynkowy do WC, umywalki, bidetu. Zastanówmy się, to przecież dolne elementy wyżej wymienionych akcesoriów sprawiają nam najwięcej problemów podczas czyszczenia.

Wreszcie warto wiedzieć, że urządzenia sanitarne podtynkowe zapewniają znacznie lepszy efekt estetyczny i dekoracyjny łazienki.

2. Jeśli szafki to tylko zamykane

Ogólnie najlepiej trzymać się zasady: im więcej rzeczy schowasz do szafek, tym mniejszy chaos będzie panował w pomieszczeniu. Szafki z zamykanymi frontami to pomysł na ukrycie kosmetyków, środków czystości i innych, niezbędnych, aczkolwiek mało atrakcyjnych elementów naszego łazienkowego zestawu. Jeśli dodatkowo nasze szafki posiadają dobrze rozplanowane półeczki wewnątrz, do których zmieścimy mniejsze i większe rzeczy (jednocześnie dobrze posegregowane), to nie będziemy tracić czasu na poszukiwanie kremu, pasty czy szczoteczki do zębów.

3. Akryl i jeszcze raz akryl

Łatwe do czyszczenia są szczególnie te powierzchnie, które wykonane są z akrylu. Wierzchnią warstwę tworzy termoutwardzalna farba proszkowa, która ogranicza rozprzestrzenianie się drobnoustrojów i ułatwia czyszczenie. Na akrylu trudniej osadza się kamień, nie gromadzą się bakterie i grzyby, nie wchodzi on też w reakcje z substancjami czyszczącymi.

4. Wybierajmy gładkie powierzchnie łazienka czysta

Jeśli łazienkowe powierzchnie będą dodatkowo pokryte warstwą powłoki hydrofobowej, to możemy być pewni, że brud nie będzie mocno do nich przylegał,  a do jego usunięcia wystarczy tradycyjna szmatka, np. z mikrofibry.

Pamiętaj! Idealną powłokę ochronną tworzy emalia, która nie ma porów, jej powierzchnię łatwiej umyć, nie elektryzuje się, a więc kurz i brud trudniej się zbierają.

5. A co na ściany?

Ściany najlepiej wyłożyć płytkami ceramicznymi. Po pierwsze, łatwo się je czyści, po drugie - są one odporne na wilgoć.

Możemy zakupić glazurę lub płytki fajansowe. Warto wiedzieć, że szkliwienie glazury zmniejsza jej nasiąkliwość i ułatwia czyszczenie. Ostatnio popularne stają się także płytki ścienne produkowane w technologii monoporozy. Umożliwia ona osiągnięcie większych formatów niż glazura, a tym samym zmniejszenie liczby trudnych do utrzymania w czystości spoin.

Data publikacji: 25.06.2014
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Komody łazienkowe – przegląd

Komody łazienkowe – przegląd
Odpowiednio wybrane meble łazienkowe spełnią codzienne potrzeby domowników, a także będą stanowiły ważny element aranżacji wnętrza. Wśró...
Czytaj więcej

Meble łazienkowe – jak je odnowić i o nie dbać?

Meble łazienkowe – jak je odnowić i o nie dbać?
Meble łazienkowe z racji warunków, jakie panują w pomieszczeniu kąpielowym, dobierane powinny być nie tylko zgodnie z typem zastosowanej aranżacji, al...
Czytaj więcej

Szafki łazienkowe – jak je wybrać?

Szafki łazienkowe – jak je wybrać?
Wyzwanie wykończenia i urządzenia łazienki wiąże się z potrzebą wyposażenia jej w meble. Tych – podobnie jak mebli kuchennych – znajdziemy...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wyposażenie łazienki, które ułatwia sprzątanie