Produkty

Wznoszenie domu technologią szkieletu stalowego

Wznoszenie domu technologią szkieletu stalowego

Obserwując rynek budowlany, wciąż jesteśmy świadkami powstawania nowych technologii. Jedną z nich jest możliwość wznoszenia budynków w oparciu o szkielet stalowy. Za jego wyborem przemawiać może między innymi prosty montaż, energooszczędność i szybki czas realizacji.

Czym jest szkielet stalowy?

Na szkielet stalowy składają się przede wszystkim przęsła cienkościenne, które konstruowane są z wyjątkowo długich kształtowników, charakteryzujących się stałym i stosunkowo niewielkim przekrojem poprzecznym. Produkowane są w większości przypadków ze stali walcowanej lub giętej na zimno, choć czasami tłoczy się je także Szkielet stalowyw procesie ekstruzji z tworzywa sztucznego. Takie wykonanie sprawia, że są one sztywne i wytrzymałe, a jednocześnie ich bardzo ważną cechą jest mały ciężar. Dzięki takim właściwościom stanową dziś poważną konkurencję dla lekkich konstrukcji szkieletowych, wykonywanych z drewna oraz dla tradycyjnego wznoszenia budynków poprzez murowanie.

Uniwersalne zastosowanie

Możliwość wykorzystania technologii szkieletu stalowego jest niemal nieograniczona. Może być ona wykorzystywana między innymi do wznoszenia:

- budynków jedno- i dwukondygnacyjnych,
- domów jednorodzinnych,
- domów bliźniaczych i szeregowych,
- domów letniskowych,
- pawilonów i hal magazynowych,
- wewnętrznych ścianek działowych.

Multum zalet

Wykorzystanie stalowej konstrukcji, której cechą charakterystyczną jest wysoka wytrzymałość i jednocześnie niewielka waga, sprawia, że pod tym względem zyskujemy gotowe elementy domu przewyższające inne materiały konstrukcyjne. Co najważniejsze, bardzo dobra proporcja wytrzymałości do wagi przekłada się na Siatka podtynkowaoszczędność materiału, a co za tym idzie – obniżenie kosztów związanych z jego transportem i montażem. Decydując się na taką formę wznoszenia budynku zmniejszamy jednak nie tylko własne koszty, ale także emisję szkodliwych substancji, takich jak dwutlenek węgla. Szkielet stalowy jest ekologiczny i energooszczędny – zbudowane w ten sposób pomieszczenia cechuje doskonały współczynnik przenikania ciepła: U<0,30 W/m²U, który sprawia, że znacznie szybciej uzyskujemy w nich pożądane warunki termiczne. Co również istotne, podczas produkcji oraz montażu szkieletu stalowego wytwarzana jest minimalna ilość odpadów, które dodatkowo są w pełni przetwarzalne.

Montaż

Elementy szkieletu stalowego mogą być dostarczone na plac budowy w postaci gotowych paneli, czyli ścian i wiązarów dachowych, lub też w formie pojedynczych elementów o odpowiedniej długości wraz z blachami węzłowymi i śrubami samowiercącymi, co jednak sprawia, że realizacja montażu jest nieco dłuższa. Instalacja samej konstrukcji dokonywana jest przede wszystkim przy użyciu wkrętarek z regulowanym momentem obrotowym i trwa zazwyczaj około 5 dni. Warto podkreślić, że stalowe elementy są nie tylko lekkie i wytrzymałe, ale także odporne na działanie warunków atmosferycznych, a dzięki temu wznoszenie domu taką technologią możliwe jest także w trakcie zimy.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?

Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?
Właściwości drewna konstrukcyjnego pozwalają na jego długowieczne stosowanie w konstrukcji budynków, zwłaszcza więźby dachowej. Oto wyszczególnienie k...
Czytaj więcej

Płytki kolczaste w drewnianych budynkach – do czego służą

Płytki kolczaste w drewnianych budynkach – do czego służą
Współcześnie coraz większą popularnością cieszy się budownictwo prefabrykowane. Gotowe elementy konstrukcyjne, tzw. prefabrykaty, przygotowywane są w ...
Czytaj więcej

Jak konserwować krokwie?

Jak konserwować krokwie?
Krokwie to podstawowy element konstrukcyjny, przede wszystkim budynków mieszkalnych, ale nie tylko. Prawidłowo wykonane krokwi to bezpieczeństwo i sta...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wznoszenie domu technologią szkieletu stalowego