Wzory na podłodze – podstawowe informacje
Dowolny wzór na naszej podłodze możemy wykorzystać za pomocą odpowiedniej farby i szablonu. Zanim jednak chwycimy za pędzel czy wałek, warto pamiętać o kilku zasadach nanoszenia tego typu dekoracji.
Wzory możemy wykonać zarówno na podłodze drewnianej, jak i betonowej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie w każdym wnętrzu będą się one dobrze prezentowały. Możemy zdecydować się je umieścić tam, gdzie aranżacja wnętrza utrzymana jest w spokojnym, jednolitym stylu. Wzorzyste tapety, zasłony, wielobarwne dekoracje i przeróżne dodatki z pewnością wystarczająco ożywiają nasze mieszkanie – ozdobna podłoga może tutaj zamiast estetyki wprowadzić wrażenie chaosu.
Wzór, jaki chcemy wykonać na naszej podłodze, powinien być w pełni przemyślany, zarówno jeśli chodzi o jego formę, jak i kolorystykę. Aby podłoga stanowiła spójny element całej aranżacji, wszelkie zastosowane barwy powinny nawiązywać do kolorystyki wnętrza i być utrzymane w podobnym stylu.
Przygotowanie podłogi do dekoracji
Gdy zdecydowaliśmy się na upiększenie naszej podłogi, pora przystąpić do przygotowań. Aby wzór, który wykonamy na podłodze, był trwały, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża oraz dobór właściwej farby. Niezbędny będzie także szablon, za pomocą którego odmalujemy dekoracje.
Jeśli chodzi o przygotowanie podłoża, należy je umyć i odtłuścić. Jeśli nasza podłoga jest lakierowana, niezbędne będzie jej zmatowienie papierem ściernym oraz późniejsze odpylenie. Po pokryciu jej podkładem gruntującym, podłoga nadaje się już do aplikacji farby. Jej wybór to kolejny ważny aspekt, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, dekorując podłogę. Do malowania na posadzce najlepiej nadają się specjalne farby, które znajdziemy w profesjonalnych sklepach i marketach budowlanych. Muszą one być trwałe, odporne na ścieranie i uszkodzenia, a także mieć dobrą siłę krycia. Niezbędna jest również odporność na działanie preparatów czyszczących. Farby tego typu – emalie epoksydowe – nadają się do zastosowana na podłogach betonowych i drewnianych, łączą w sobie zalety żywicy akrylowej oraz epoksydowego spoiwa.
Pozostaje już tylko decyzja, jaki wzór chcemy widzieć na swojej podłodze. Do odmalowania szachownicy wystarczy taśma malarska. Z jej pomocą wytyczymy na posadzce także inne geometryczne wzory. Możemy również skorzystać z gotowych szablonów dostępnych w sklepach, np. wykonanych na folii samoprzylepnej. Warto także skorzystać z bogactwa Internetu, gdzie z łatwością znajdziemy oryginalne, gotowe do wydruku kształty.
Malowanie wzorów
Na przygotowanym podłożu mocujemy gotowy szablon lub wytyczamy wybrany wzór, naklejając na podłogę taśmę malarską. Odmalowujemy go za pomocą mniejszego wałka lub pędzla. Zanim jednak to zrobimy, możemy także pomalować całą podłogę na jednolity kolor i dopiero po wyschnięciu tej pierwszej warstwy przystąpić do tworzenia poszczególnych, mniejszych wzorów.
Jeżeli tkwi w nas artystyczna dusza i plastyczne umiejętności, możemy wykreować na posadzce dowolny, wielobarwny wzór. Takie odręcznie malowane kompozycje z powodzeniem będą imitować nawet dywany.