Produkty

Wzory na podłodze – jak i czym je wykonać

Wzory na podłodze – jak i czym je wykonać

Ozdobienie podłogi barwnymi wzorami to pomysł nietypowy. Wybierając dekoracje do naszych wnętrz, stawiamy bowiem przede wszystkim na ciekawe aranżacje ścian, a w powierzchnię gładkiej, błyszczącej podłogi raczej nie ingerujemy. Tymczasem jest to sposób na ożywienie monotonnej posadzki i jej odnowienie.

malowanie podłogiWzory na podłodze – podstawowe informacje

Dowolny wzór na naszej podłodze możemy wykorzystać za pomocą odpowiedniej farby i szablonu. Zanim jednak chwycimy za pędzel czy wałek, warto pamiętać o kilku zasadach nanoszenia tego typu dekoracji.

Wzory możemy wykonać zarówno na podłodze drewnianej, jak i betonowej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie w każdym wnętrzu będą się one dobrze prezentowały. Możemy zdecydować się je umieścić tam, gdzie aranżacja wnętrza utrzymana jest w spokojnym, jednolitym stylu. Wzorzyste tapety, zasłony, wielobarwne dekoracje i przeróżne dodatki z pewnością wystarczająco ożywiają nasze mieszkanie – ozdobna podłoga może tutaj zamiast estetyki wprowadzić wrażenie chaosu.

Wzór, jaki chcemy wykonać na naszej podłodze, powinien być w pełni przemyślany, zarówno jeśli chodzi o jego formę, jak i kolorystykę. Aby podłoga stanowiła spójny element całej aranżacji, wszelkie zastosowane barwy powinny nawiązywać do kolorystyki wnętrza i być utrzymane w podobnym stylu.

Przygotowanie podłogi do dekoracji

Gdy zdecydowaliśmy się na upiększenie naszej podłogi, pora przystąpić do przygotowań. Aby wzór, który wykonamy na podłodze, był trwały, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża oraz dobór właściwej farby. Niezbędny będzie także szablon, za pomocą którego odmalujemy dekoracje.

Jeśli chodzi o przygotowanie podłoża, należy je umyć i odtłuścić. Jeśli nasza podłoga jest lakierowana, niezbędne będzie jej zmatowienie papierem ściernym oraz późniejsze odpylenie. Po pokryciu jej podkładem gruntującym, podłoga nadaje się już do aplikacji farby. Jej wybór to kolejny ważny aspekt, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, dekorując podłogę. Do malowania na posadzce najlepiej nadają się specjalne farby, które znajdziemy w profesjonalnych sklepach i marketach budowlanych. Muszą one być trwałe, odporne na ścieranie i uszkodzenia, a także mieć dobrą siłę krycia. Niezbędna jest również odporność na działanie preparatów czyszczących. Farby tego typu – emalie epoksydowe – nadają się do zastosowana na podłogach betonowych i drewnianych, łączą w sobie zalety żywicy akrylowej oraz epoksydowego spoiwa.

Pozostaje już tylko decyzja, jaki wzór chcemy widzieć na swojej podłodze. Do odmalowania szachownicy wystarczy taśma malarska. Z jej pomocą wytyczymy na posadzce także inne geometryczne wzory. Możemy również skorzystać z gotowych szablonów dostępnych w sklepach, np. wykonanych na folii samoprzylepnej. Warto także skorzystać z bogactwa Internetu, gdzie z łatwością znajdziemy oryginalne, gotowe do wydruku kształty.

Malowanie wzorówmalowanie pędzllem wzoru na drewnianej podłodze

Na przygotowanym podłożu mocujemy gotowy szablon lub wytyczamy wybrany wzór, naklejając na podłogę taśmę malarską. Odmalowujemy go za pomocą mniejszego wałka lub pędzla. Zanim jednak to zrobimy, możemy także pomalować całą podłogę na jednolity kolor i dopiero po wyschnięciu tej pierwszej warstwy przystąpić do tworzenia poszczególnych, mniejszych wzorów.

Jeżeli tkwi w nas artystyczna dusza i plastyczne umiejętności, możemy wykreować na posadzce dowolny, wielobarwny wzór. Takie odręcznie malowane kompozycje z powodzeniem będą imitować nawet dywany.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Rodzaje farb kredowych

Rodzaje farb kredowych
Farby kredowe są stosowane w celu odnowienia przedmiotów wykonanych z drewna. Na korzyść tego rodzaju emalii przemawia przede wszystkim to, że ...
Czytaj więcej

Co to jest farba kredowa?

Co to jest farba kredowa?
Farba kredowa doskonale sprawdza się podczas odnawiania drewnianych mebli. Łatwość aplikacji i brak konieczności szlifowania starych powłok to bezsprz...
Czytaj więcej

Malowanie sypialni – jakie rodzaje i kolory farb wybrać?

Malowanie sypialni – jakie rodzaje i kolory farb wybrać?
Dobrze urządzona sypialnia jest wnętrzem, w którym chętnie odpoczywamy. Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych oraz kolorystyki sprawia, że w p...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wzory na podłodze – jak i czym je wykonać