Produkty

Zabezpieczenie schodów drewnianych - impregnacja drewna

Zabezpieczenie schodów drewnianych - impregnacja drewna

Dzięki odpowiedniej konserwacji schodów drewnianych jesteśmy w stanie wydłużyć czas ich użytkowania nawet dwukrotnie. To dostatecznie dobry powód, by przyjrzeć się z bliska temu procesowi. Czym jest konserwacja drewna i jak jej dokonać? Czy wybrać lakier do schodów, czy może olej?

Przejdź do następnych akapitów:

Zabezpieczanie schodów drewnianych – dlaczego warto?

Konserwacja schodów drewnianych to proces, który pomaga je odpowiednio zabezpieczyć przed różnymi czynnikami. Drewno to materiał piękny i naturalny, który w wyjątkowy sposób jest w stanie ozdobić wnętrze domu. Choć cechuje się wyjątkową trwałością, to rzecz jasna nie jest wieczny, dlatego warto o niego dbać.

zabezpieczenie schodów drewnianych

Właściwa impregnacja drewna sprawi, że zachowa ono swój dobry wygląd na dłużej. Jednym z elementów odpowiedniej konserwacji schodów jest ich odpowiednie czyszczenie, dzięki któremu sprawiają one wrażenie świeżości. Należy pamiętać również o tym, że konserwujemy je nie tylko po to, aby tę świeżość utrzymać przez jak najdłuższy okres, ale także po to, by swobodnie ich używać, nie narażając się na naprawy czy przedwczesne i kosztowne renowacje.

Czym zabezpieczyć drewno? Impregnacja drewna

Istnieje kilka dobrych sposobów na zabezpieczenie schodów drewnianych. Nie ma lepszych i gorszych metod – wszystko zależy od Twoich możliwości i preferencji. Jeśli jednak chcesz długo cieszyć się dobrym wyglądem drewnianych schodów, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.

Czyszczenie

Schody drewniane należy czyścić bardzo uważnie. Drewno to materiał, który jest wyjątkowo wrażliwy na działanie wody – może ona powodować odkształcanie się desek i odpryskiwanie lakieru. Twoje schody mogą się pod jej wpływem robić również matowe, a przecież jedną z ich nieprzeciętnych zalet jest połysk.

Dlatego podczas mycia tego rodzaju schodów maksymalnie ogranicz użycie wody. Zapomnij o cieknącym mopie, a zamiast tego używaj specjalnych środków do czyszczenia powierzchni drewnianych. Odrobina wody nie zaszkodzi, ale istotne jest to, by nie wsiąknęła ona w strukturę drewna, dlatego po czyszczeniu jak najszybciej wytrzyj je suchą, miękką ściereczką. Uważaj też, by nie naruszyć faktury drewna. Do jego pielęgnacji możesz również używać delikatnych emulsji oraz nieco gęstszych detergentów, które mają właściwości uodparniające oraz nabłyszczające.

Impregnaty

Do konserwacji schodów drewnianych używaj różnego rodzaju środków specjalistycznych, przeznaczonych wyłącznie do tego rodzaju powierzchni. Są to przede wszystkim: oleje, lakiery oraz bejce. Te środki nie tylko zabezpieczą drewno, ale także dodadzą mu odpowiedniego kolorytu i blasku.

czym zabezpieczyć drewno

Bardzo ważną rolą impregnatów jest również ochrona drewnianych powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także chemicznymi. Te ostatnie związane są głównie z późniejszym czyszczeniem schodów przy użyciu wszelkiego rodzaju detergentów. Czy to już wszystko? Nie. Użycie impregnatów pomaga także uodpornić schody drewniane przed działaniem wilgoci oraz wysokich temperatur, na które wyjątkowo narażone są schody mocno nasłonecznione.  

Pamiętaj jednak o tym, że przez niewłaściwe używanie impregnatów możesz uszkodzić powierzchnię swoich schodów. Zarówno olej, lakier, jak i bejcę, należy dopasować przede wszystkim do gatunku drewna, z jakiego Twoje schody zostały wykonane. Stosuj się też zawsze do informacji i wszelkich zaleceń producenta, które znajdziesz na poszczególnych produktach. Jedną z opcji może być też zasięgnięcie fachowej opinii eksperta.

Zastanawiasz się, jakie zabezpieczenie schodów drewnianych wybrać? Nie wiesz, który impregnat będzie dla Ciebie najlepszy? Czytaj dalej.

Lakierowanie podłogi drewnianej

Jednym z najbardziej popularnych impregnatów jest lakier do schodów i innych wewnętrznych powierzchni drewnianych. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów lakieru, których możesz użyć w zależności od rodzaju drewna i efektu, jaki chcesz uzyskać.  

Dlaczego lakierować podłogę drewnianą?

Przede wszystkim ochronisz ją w ten sposób przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. Zastosowanie lakieru daje Ci również możliwość wyboru stopnia połysku. Możesz wybierać między produktami o wysokim czy średnim połysku, a także lakierami matowymi, czy półmatowymi. Wszystko zależy od Ciebie.

Jak lakierować drewno?

Aby efekt lakierowania był zadowalający i długotrwały, wykonaj kilka kroków.

  • Oczyść drewno – możesz do tego użyć wody z dodatkiem środka czyszczącego. Dokładnie wyszoruj powierzchnię, a następnie spłucz wodą i wysusz.

  • Zeszlifuj drewno papierem ściernym lub cyklinarką, a potem dokładnie je odkurz.

  • Nałóż specjalny lakier – najprawdopodobniej będą potrzebne 2 lub 3 warstwy preparatu. Pamiętaj, żeby między aplikacjami zachować kilkunastogodzinny odstęp. Do nakładania używaj miękkiego wałka, pędzla lub natrysku.

 Impregnacja drewna

Niezwykle ważne jest to, aby lakieru nie nakładać w zbyt dużych ilościach, ponieważ w przeciwnym razie na powierzchni mogą powstać liczne zacieki oraz odbarwienia, których nie będziesz w stanie usunąć. Pamiętaj też, że do lakierowania drewna potrzebne są odpowiednie warunki. Najlepiej nakładać go w temperaturze otoczenia powyżej 16 stopni Celsjusza.

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wykonać proces lakierowania schodów czy podłogi, prace możesz powierzyć w ręce doświadczonej ekipy. Eksperci pomogą Ci w uzyskaniu efektu, na jakim Ci zależy.

Bejcowanie drewna

Innym zabiegiem stosowanym na drewno jest bejcowanie. To z kolei metoda, która pozwoli Ci na dowolne zabarwienie drewnianej powierzchni. Dzięki niej możliwa będzie zmiana naturalnego koloru drewna – w łatwy i szybki sposób dostosujesz jego barwę do wystroju wnętrza. Co więcej, uwypuklisz jego naturalne piękno.  Warto jednak zaznaczyć, że bejcowanie nie zabezpiecza drewna. Aby osiągnąć efekt impregnacyjny, na bejcę należy nałożyć lakier.

Jak bejcować drewno?

  • Przede wszystkim przygotuj powierzchnię. Możesz, podobnie jak w przypadku lakierowania, użyć do tego wody ze środkiem czyszczącym.

  • Przeszlifuj drewno papierem ściernym wzdłuż słojów – jeżeli drewno było wcześniej lakierowane, poprzednie warstwy należy zeszlifować.

  • Wypoleruj i odkurz powierzchnię.

  • Nałóż bejcę za pomocą szmatki, a następnie zbierz nadmiar produktu.

Pamiętaj, żeby bejcę nakładać w temperaturze od ok. 5°C do 30°C. Co więcej, kolejne warstwy produktu możesz aplikować po upływie jednego dnia.

Olejowanie podłóg drewnianych

Impregnacja drewna olejem to kolejna metoda pielęgnacji. Olej stosuje się do wykańczania schodów, podłóg i innych drewnianych elementów.

Dlaczego warto wybrać olej do impregnacji?

Jedną z zalet jest ochrona drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi. Mimo że olej, w odróżnieniu od lakierów, nie pozostawia na nim powłoki, to jednak skutecznie je chroni. Wnika bowiem w jego głębokie warstwy. Zapewnia także oddychanie materiału. Olej posiada również substancje przyspieszające utwardzanie, które skutecznie zapobiegają pękaniu drewna.

Olejowanie schodów będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, jeżeli cenisz sobie aspekty ekologiczne. Oleje są w pełni naturalne i nie zawierają szkodliwych składników, dlatego są bezpieczne dla środowiska.

Zastanawiasz się, czym zabezpieczyć drewno, ponieważ ważne są dla Ciebie aspekty dekoracyjne? Wybierz olej – dzięki niemu podkreślisz naturalne piękno Twojej drewnianej podłogi, uwydatnisz jej naturalny kolor, słoje i inne detale.

Niewątpliwą zaletą jest też to, że impregnacja drewna olejem nie jest trudna w wykonaniu. Nie musisz zatrudniać doświadczonej ekipy. Zabieg możesz wykonać samodzielnie, bez stosowania się do restrykcyjnych wytycznych, jak to ma miejsce w przypadku lakierowania.

schody - impregnacja drewna olejem

Olejowanie schodów i innych drewnianych powierzchni. Jak to zrobić?

Na początku wyczyść i odtłuść drewnianą powierzchnię. Jeśli drewno było wcześniej lakierowane, zeszlifuj poprzednie powłoki. Przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym, a następnie ją wypoleruj. Nakładaj olej za pomocą pędzla lub gąbki – potrzebne będą minimalnie 2 warstwy preparatu. Po kilkunastu minutach zbierz nadmiar produktu – możesz do tego użyć szmatki lub gąbki.

Pamiętaj – między kolejnymi aplikacjami zachowaj 6-godzinny odstęp. Pozwól drewnu wyschnąć, ponieważ wilgotna powierzchnia nie chłonie oleju. Drewno będzie do użytku po ok. 24 godzinach od ostatniej aplikacji.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!
Drewniane meble ogrodowe i elementy wyposażenia przydomowego tarasu to świetna wizytówka każdego zieleńca. Drewno jest ponadczasowe - łączy uni...
Czytaj więcej

Płot drewniany - jak go odnowić? 5 sprawdzonych porad

Płot drewniany - jak go odnowić? 5 sprawdzonych porad
Drewniany płot będzie latami zdobił Twoją posesję, o ile dobrze o niego zadbasz. W przeciwnym razie nie tylko straci atrakcyjny wygląd, ale też się ze...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - malowanie boazerii ściennej krok po kroku

Instrukcja wideo - malowanie boazerii ściennej krok po kroku
Chcąc odświeżyć znajdującą się na ścianie boazerię, możemy zdecydować się na zmianę jej koloru. Do malowania boazerii powinniśmy się odpowiednio przyg...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zabezpieczenie schodów drewnianych - impregnacja drewna