Zabezpieczenie schodów przed dziećmi – o czym należy pamiętać?

Mieszkasz w domu jednorodzinnym, a Twój maluch właśnie zaczął raczkować? Uważaj! Czeka na niego mnóstwo zagrożeń. W pierwszej kolejności zadbaj o zabezpieczenie schodów przed dziećmi. Dzisiaj dowiesz się, dlaczego jest to tak ważne. Doradzimy Ci, jak to zrobić i jakie metody są najbardziej skuteczne.

Dzieci są wszędobylskie i ciekawskie, a im bardziej się im czegoś zabrania, tym bardziej tego chcą. Tak też jest z wchodzeniem czy schodzeniem po schodach. Maluchy nie zdają sobie sprawy ze wszystkich zagrożeń, jakie na nie czyhają. Dlatego też tak ważne jest zabezpieczenie domu, w tym także schodów. Chcesz mieć całkowitą pewność, że Twoje dziecko z nich nie spadnie? Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych metod, dzięki, którym jesteś w stanie zabezpieczyć schody przed dziećmi.

Zabezpieczenie schodów – dlaczego jest tak ważne

Od momentu, gdy dziecko odkryje nową umiejętność, jaką jest chodzenie, nic nie jest w stanie powstrzymać go przed poznawaniem okolicy. Każdy zakamarek w domu musi być zbadany. Wiąże się to z wieloma niebezpieczeństwami dla małego odkrywcy. Upadki i uderzenia są na porządku dziennym. Całe szczęście większość z nich jest niegroźnych, jednak w każdej chwili może dojść do tragedii. Zwłaszcza gdy w pobliżu dziecka znajdują się schody.

Bez względu na to, czy są one niskie, czy wysokie, stanowią zagrożenie. Wystarczy jeden krok i Twój największy skarb może z nich spaść. Wynikiem tego może być złamanie, wstrząs mózgu lub inny groźny uraz. Jest to największy koszmar rodzica, dlatego warto nie tylko się zabezpieczyć na taką ewentualność, ale także wiedzieć, jak postępować.

Po pierwsze za wszelką cenę zachowaj spokój. Jeżeli dziecko płacze, przytul je i uspokój. Spytaj się, gdzie boli i dokładnie obejrzyj to miejsce. Zwróć uwagę, czy nie ma opuchlizny, a w przypadku ręki lub nogi, czy wyglądają one naturalnie. Jeśli maluszek upadnie lub uderzy się w głowę, obserwuj go przez chwilę. Znasz swoje dziecko, więc szybko poznasz czy zachowuje się normalnie.

Jeżeli na głowie pojawił się guz, przyłóż do niego zimny okład. Nie musisz od razu jechać z dzieckiem do szpitala. W większości przypadków nie jest to konieczne.

Wizyta u lekarza jest konieczna, jeżeli po upadku zauważysz u dziecka takie objawy jak:

  • wymioty,
  • długotrwały ból głowy,
  • gorączka, 
  • utrata świadomości.

Złamana rączka lub nóżka dla małego dziecka to nie tylko kłopot przy poruszaniu się, ale także duże przeżycie. Wizyta na pogotowiu, wykonanie zdjęcia rentgenowskiego czy w końcu zakładanie niewygodnego opatrunku gipsowego, to wszystko może odcisnąć swoje piętno na psychice małego dziecka. Możesz uniknąć wszystkich tych problemów, jeśli zawczasu zabezpieczysz meble, drzwi a przede wszystkim schody, jeśli masz je w swoim domu. 

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi – skuteczne metody

Obecnie dostępne na rynku zabezpieczenia na schody pozwalają znacząco zminimalizować ryzyko wypadku. Wybór konkretnej metody powinien być uzależniony od kilku czynników. Jest to między innymi rodzaj schodów, ich wysokość, czy też częstotliwość używania przez innych domowników, w tym zwierzęta. Takie zabezpieczenie musi być nie tylko skuteczne, ale także praktyczne. Osoby dorosłe nie powinny mieć problemów z poruszaniem się po schodach. Oto najpopularniejsze wśród rodziców metody zabezpieczania schodów przed dziećmi.

Bramka zabezpieczająca na schody

Zabezpieczenie schodów w postaci bramki lub barierki rozporowej to najpopularniejsze w tej chwili rozwiązanie na rynku. Nie ma się czemu dziwić, mają one bowiem wiele zalet. Przede wszystkim są bardzo proste w montażu. W większości przypadków nie musisz nawet używać wiertarki, czy też wkrętarki. Są uniwersalne, to znaczy, że pasują do większości schodów, gdyż wyposażone są w teleskopowe wysięgniki. Dzięki nim możesz zabezpieczyć zarówno wąskie schody, jak i te szersze.

Bramki są tak skonstruowane, że stanowią przeszkodę dla ciekawskich maluchów, ale nie dla dorosłych domowników. System zamykania jest prosty, jednak nie do otwarcia przez małego odkrywcę. Do wyboru masz modele drewniane, które mogą sprawdzić się w domach z drewnianymi balustradami, ale także nowoczesne metalowe. Zaletą takich furtek czy bramek jest możliwość łatwego ich przesuwania i zmiany miejsca ustawienia, gdy zajdzie taka potrzeba. Możesz na przykład umieścić takie zabezpieczenie na schody dla dzieci w drzwiach pokoju, gdy dziecko zaczyna raczkować. A potem, gdy już chodzi, umieścić je na górze lub dole schodów.

Siatki zabezpieczające

Rozwiązanie tego typu doskonale sprawdza się jako zabezpieczenie balustrady przed dziećmi. Siatki możesz rozciągnąć między szczeblami w balustradzie, gdy odległość między nimi jest na tyle duża, że Twoje dziecko mogłoby przez nią wypaść. Korytarz należy zabezpieczyć siatką także, gdy kończy się on antresolą, a pokój dziecka znajduje się na piętrze.

Siatki zabezpieczające wykonane są z wytrzymałych materiałów. Łatwo się je montuje, dostępne są w każdym wymiarze, jaki będzie Ci potrzebny. W sklepach znajdziesz siatki w wielu kolorach, dlatego też możesz dobrać je do kolorystyki mieszkania czy też domu. Jest to praktyczne i wygodne rozwiązanie zwłaszcza domach o wysokich lub krętych schodach. Furtka może zabezpieczyć przed wejściem na schody, natomiast siatka uchroni dziecko przed wypadnięciem przez balustradę.

Dywaniki

Kolejną skuteczną metodą na zabezpieczenie schodów dla dzieci są dywaniki antypoślizgowe, maty, nakładki gumowe lub wykładziny dywanowe, jakie możesz zamontować na schodach. Zminimalizują one ryzyko poślizgnięcia się na schodach.

Praktycznie w każdym sklepie z dywanami możesz znaleźć miękkie i bezpieczne dla dziecka dywaniki czy też wykładziny. Polecamy ich montaż, zwłaszcza gdy schody w Twoim domu są betonowe lub pokryte płytkami ceramicznymi. Zabezpieczenie takich powierzchni przed upadkiem dziecka jest bardzo ważne. Nawet podczas wchodzenia dziecko może uderzyć się w nóżkę. Dywaniki antypoślizgowe zmniejszą ewentualny ból. Trudniej też na takim materiale się poślizgnąć.

W przeciwieństwie do dwóch wcześniej opisywanych zabezpieczeń, dywaniki lub wykładzina mogą wymagać więcej pracy przy ich montażu. Powinny one być unieruchomione na stałe, by nie stanowić zagrożenia dla osób poruszających się po schodach. Wybierz rozwiązanie, które będzie praktyczne i całkowicie bezpieczne.

Niestety nie ma sposobu, by zabezpieczyć się w 100% procentach przed poślizgnięciem się lub upadkiem ze schodów. Dlatego naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku metod naraz. Pamiętaj też, by pierwsze kroki na schodach Twoje dziecko stawiało zawsze pod nadzorem osoby dorosłej. 

Jak zabezpieczyć schody przed dzieckiem – teraz już wiesz

Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym, a Twoje dziecko właśnie zaczęło raczkować lub stawia pierwsze kroki, zadbaj o zabezpieczenie schodów. Najskuteczniejszą metodą jest montaż bramki. Jest to zadanie, z którym każdy poradzi sobie bez trudu. W sklepach znajdziesz wiele modeli wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Z łatwością dopasujesz ich szerokość do Twojej klatki schodowej. Nie zapomnij też o zabezpieczeniu przestrzeni między szczeblami balustrady za pomocą siatki i trwałych matach antypoślizgowych. 

Po wszystkie niezbędne materiały zapraszamy Cię do sklepu Castorama.pl. Znajdziesz tutaj szeroki wybór akcesoriów montażowych w przystępnych cenach.

Już dzisiaj odwiedź Castorama.pl i zabezpiecz schody w Twoim domu!

Data publikacji: 02.11.2021