Produkty

Zabudowa kuchni – dlaczego warto wybrać meble modułowe?

Zabudowa kuchni – dlaczego warto wybrać meble modułowe?

Meble kuchenne stanowią jeden z najważniejszych elementów aranżacji kuchni. Decyzja o ich wyborze powinna być przemyślana, ponieważ zakupiony zestaw będzie służył nam przez wiele lat. Dlaczego warto zdecydować się na meble modułowe, zamiast kompletu zamówionego na wymiar?

Szafka kuchenna dolna z 3 szufladami Unik DS-80/3 grafit matowy
Szafka kuchenna dolna z 3 szufladami Unik

Meble modułowe do kuchni i nie tylko

Gdy staniemy przed koniecznością zakupu mebli kuchennych, w pierwszej kolejności będziemy musieli dokonać wyboru pomiędzy meblami na wymiar a meblami modułowymi. Jak jest pomiędzy nimi różnica? W pierwszym przypadku otrzymamy komplet mebli idealnie dopasowanych do wymiarów naszego pomieszczenia – nie stanowią tu przeszkody ani wnęki, ani skosy, ani inne elementy konstrukcyjne. Szafki będą zaprojektowane w taki sposób, by optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, pozostając przy tym w pełni funkcjonalne.

Meble modułowe, zwane także systemowymi, to z kolei kolekcje złożone z gotowych elementów – spośród nich wybieramy te, które odpowiadają nam pod względem wymiarów oraz funkcjonalności. Poszczególne komponenty możemy ze sobą dowolnie łączyć, tworząc zestaw dopasowany do warunków panujących w naszej kuchni i potrzeb. Należy jednak pamiętać, że meble modułowe to nie tylko meble kuchenne. Kolekcje mebli złożonych z różnych, lecz idealnie dopasowanych do siebie modułów, możemy wykorzystać także do zaaranżowania pozostałych pomieszczeń w naszym domu, np. salonu, sypialni bądź łazienki.

Nowoczesne meble kuchenne to meble modułowe

Zamawiając meble na wymiar, oczekujemy od fachowca uwzględniania wszystkich naszych potrzeb związanych z codziennym użytkowaniem kuchni. W takiej zabudowie meblowej możemy wykorzystać nowoczesne rozwiązania, takie jak różne systemy otwierania szafek, praktyczne elementy wyposażenia (np. wysuwane kosze Cargo), system cichego domyku czy różne formy oświetlenia. Wiele rozwiązań zastosowanych w meblach na wymiar znajdziemy jednak również w meblach modułowych, w których system cichego domyku drzwiczek czy w pełni wysuwane szuflady to już niemal standard. Komponenty należące do jednej kolekcji możemy także dowolnie wyposażyć, by stały się jeszcze bardziej funkcjonalne. Wybór gotowych szafek modułowych nie oznacza więc rezygnacji z nowoczesnych rozwiązań, a dodatkowo daje wiele innych korzyści.

Porada eksperta

W jakiej kuchni sprawdzi się zabudowa meblowa z szafek modułowych? To dobry sposób na zaaranżowanie dużego pomieszczenia, pozbawionego nietypowych elementów konstrukcyjnych (wnęk, skosów, załamań), które utrudniałyby wstawienie gotowych elementów. W takim pomieszczeniu łatwo zmieścimy poszczególne komponenty. Podstawowy komplet szafek będzie też dobrym wyborem do bardzo małej kuchni lub aneksu.

Szafka kuchenna wisząca pozioma z witryną Natural WWP-60
Szafka kuchenna wisząca pozioma z witryną Natural WWP-60

Uniwersalna i mobilna zabudowa kuchni

Jedną z zalet systemowych mebli do kuchni jest ich uniwersalność. Co to oznacza? Poza faktem, że sprawdzą się i w dużym, i w małym wnętrzu, mogą być także dowolnie ze sobą połączone w większe komponenty. Co więcej, raz zakupione szafki możemy w razie potrzeby przestawić w inne miejsce lub zmienić ich układ, a nawet przewieźć ze sobą do innego mieszkania. Mamy więc sporą dowolność, jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni, czego nie dają meble wykonane na wymiar.

Szafka kuchenna kolumnowa z półkami Ines SKP-200/40 dąb craft złoty
Szafka kuchenna kolumnowa z półkami Ines

Szafki kuchenne wiszące i stojące

Wśród gotowych szafek kuchennych znajdziemy elementy przeznaczone do ustawienia na podłodze oraz montażu na ścianie. Możemy więc zaaranżować kuchnię zgodnie z własnymi potrzebami – w mniejszym wnętrzu wykorzystamy elementy wiszące, które zapewnią nam więcej miejsca do przechowywania kuchennych akcesoriów, natomiast w dużej kuchni możemy zdecydować się na nowoczesną zabudowę złożoną jedynie z szafek stojących. Do wyboru mamy również wysokie komponenty, tzw. szafki kolumnowe – wyposażone są w półki lub przeznaczone do zabudowy niektórych sprzętów kuchennych.

Meble modułowe to szafki różnego typu

Aby zapewnić nam wiele możliwości zaaranżowania kuchennej przestrzeni, producenci mebli systemowych oferują moduły różnego typu – znajdziemy tu szafki w różnych wymiarach, ale także o różnej konstrukcji. Moduły stojące z szufladami lub tradycyjnymi drzwiczkami, szafki narożne (zarówno wiszące, jak i stojące), komponenty zamknięte oraz otwarte gwarantują wiele możliwości aranżacji kuchni.

Jeśli zależy nam na urządzeniu kuchni minimalistycznej, dobrze sprawdzą się szafki zamknięte, w których zmieścimy wszystkie potrzebne przybory i produkty spożywcze. Moduły otwarte, wyposażone jedynie w półki, pozwolą natomiast wyeksponować wybrane akcesoria i mieć je zawsze na wyciągnięcie ręki.

Czy wiesz, że...

Gotowe kolekcje szafek kuchennych umożliwiają zaprojektowanie zabudowy kuchni w różnym kształcie. Oprócz układu liniowego możemy zdecydować się także na układ w formie litery L czy U, na co pozwalają szafki narożne.

Szafka kuchenna dolna narożna lewa/prawa Malibu DN-100 L/P
Szafka kuchenna dolna narożna Malibu

Szafki do zabudowy sprzęty AGD

Bardzo ważną zaletą mebli modułowych jest także możliwość zastosowania komponentów przeznaczonych do zabudowy sprzętów AGD, np. mikrofalówki, piekarnika czy lodówki. Dzięki nim możemy sprytnie „ukryć” nasze urządzenia, dbając tym samym o estetyczny i jednolity wystrój kuchni.

Wnętrze, w którym sprzęty AGD są integralnym elementem zabudowy kuchni nie tylko prezentuje się nowocześnie, ale może być też bardziej funkcjonale. Dzięki wkomponowaniu urządzeń w zabudowę unikamy powstawania szczelin, w których będzie się gromadzić brud. Możemy też ulokować je w taki sposób, by ułatwić sobie korzystanie z nich (dotyczy to głównie piekarnika zainstalowanego na wysokości wzroku). Warto dowiedzieć się więcej o zaletach oraz wadach zabudowy sprzętów AGD.

Turkusowe, brązowe, a może białe meble kuchenne?

Nowoczesne meble do kuchni to nie tylko produkty oferowane na wymiar – to także gotowe kolekcje, których estetyka doskonale wpisuje się w panujące trendy. Nie oznacza to jednak, że sięgając po nie, możemy urządzić jedynie nowoczesne wnętrze. Wśród zestawów modułowych dostępne są szafki wyposażone w różnego typu fronty – od tych matowych po wykończone na wysoki połysk, od idealnie gładkich po frezowane, od jasnych po ciemne. Modne, intensywne kolory przeplatają się z szafkami białymi, czarnymi lub tymi, których powierzchnia imituje wyglądem strukturę drewna.

Szafka kuchenna dolna na piekarnik Loft Rapsodia DP-60
Szafka kuchenna dolna na piekarnik Loft Rapsodia DP-60

Co ciekawe, niektóre kolekcje mebli modułowych dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych. Dzięki temu możemy łączyć ze sobą szafki w różnych odcieniach, mając pewność, że z łatwością zestawimy je ze sobą w całość – takie działanie wymaga jednak ostrożności i rozważnego dobierania odcieni, by zabudowa kuchenna stworzona w ten sposób prezentowała się estetycznie. Niektóre systemy dają nam również możliwość wymiany samych frontów, przez co możemy niższym kosztem odmienić wizerunek naszej zabudowy kuchennej.

Czy wiesz, że...

Do zalet kuchennych mebli modułowych należy także ich atrakcyjna cena – najczęściej jest ona niższa od kosztów wykonania zabudowy meblowej na wymiar.

Szafka kuchenna wisząca otwarta z półkami Piano Biały WO-15
Szafka kuchenna wisząca otwarta Piano Biały

Szafki kuchenne pełne i przeszklone

Poza kolorystyką frontów możemy wybierać również między ich rodzajami. Różnią się one ze względu na materiał ich wykonania, ale również z uwagi na formę – wyróżnić można fronty pełne oraz przeszklone. Fronty pełne tak samo dobrze sprawdzą się w szafkach stojących, jak i wiszących, pozwalając na schowanie z widoku produktów spożywczych oraz akcesoriów. Fronty przeszklone są natomiast dominantą szafek górnych – dobrze równoważą masywny charakter pełnych frontów zastosowanych w modułach stojących, a także dodają kuchni lekkości. Szkło wykorzystane w takich frontach może być przezroczyste lub matowe i w zależności od tego będziemy mogli wyeksponować za nim elegancką zastawę stołową lub ukryć rzeczy, które mają pozostać schowane.

Wyposażenie szafek kuchennych

Jakie meble do kuchni okażą się w pełni funkcjonalne? Te, które możemy wyposażyć w praktyczne akcesoria – a możemy dobrać je nie tylko do mebli na wymiar, ale i do zestawu złożonego z modułów. Do wyboru mamy różnych rozmiarów wysuwane kosze Cargo, karuzele, wkłady do szuflad i organizery, a także koszyki na drzwiczki, podwieszane półki, stojaki na talerze bądź specjalne pojemniki na odpady, które ułatwią segregację nieczystości. Więcej na temat wyposażenia szafek kuchennych dowiemy się z tego artykułu.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Zasady projektowania kuchni – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Zasady projektowania kuchni – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!
Dobrze zaprojektowana kuchnia to nie tylko wygoda codziennego użytkowania, ale także bezpieczeństwo Twoich bliskich, oszczędność czasu i łatwość sprzą...
Czytaj więcej

Aranżacje kuchni w bloku – metamorfoza z Dorotą Szelągowską

Aranżacje kuchni w bloku – metamorfoza z Dorotą Szelągowską
Przed Dorotą kolejne wyzwanie – metamorfoza kuchni. I to takiej, w której do tej pory rządziła prowizorka. Po wizycie projektantki palety...
Czytaj więcej

Salon i kuchnia – aranżacje Doroty Szelągowskiej

Salon i kuchnia – aranżacje Doroty Szelągowskiej
Salon i kuchnia w mieszkaniu miłośników podróżowania to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza wtedy, gdy dotychczasowy wygląd i wyposażenie miesz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zabudowa kuchni – dlaczego warto wybrać meble modułowe?