Produkty

Zalety i wady domu podpiwniczonego

Zalety i wady domu podpiwniczonego

Budowa własnego domu to marzenie wielu z nas. Gdy udaje nam się przystąpić do jego realizacji, jedną z najważniejszych kwestii jest dobór odpowiedniego projektu domu. I tu pojawia się pytanie – zdecydować się na budynek z piwnicą czy bez niej? O tym, jakie zalety i wady mają oba rozwiązania, przeczytamy poniżej.

Współczesne projekty domów jednorodzinnych

W ofercie biur architektonicznych znajdziemy wiele różnych projektów domów – obejmują one budynki o różnym metrażu, układzie pomieszczeń i liczbie kondygnacji. Większość z nich nie uwzględnia jednak piwnic. Na szczęście nie jest to przeszkodą dla osób chcących zbudować dom podpiwniczony – w projektach możemy dokonywać różnorodnych zmian, uwzględniając własne oczekiwania, potrzeby i upodobania. O ile jednak projektant wykona dla nas projekt zgodny z naszymi wyobrażeniami, o tyle nie zawsze będzie on łatwy do zrealizowania lub opłacalny na zakupionej przez nas działce – szczególnie, jeśli budynek ma posiadać piwnicę. Warunki panujące na naszej ziemi – rodzaj gleby, ukształtowanie terenu, a także wielkość działki budowlanej – pozwalają w dużej mierze określić, który budynek (podpiwniczony czy niepodpiwniczony) lepiej będzie wybudować. Dlatego też przed zakupem projektu budowlanego zapoznajmy się z dokładną specyfiką działki i dodając do tego własne potrzeby, podejmiemy decyzję o wyglądzie naszego nowego domu.

Podkład posadzkowy Diall 25 kg
Podkład posadzkowy Diall 25 kg

Uwaga!

Decyzja o budowie lub braku piwnicy musi zostać uwzględniona w projekcie budowlanym przed rozpoczęciem wznoszenia domu – nie można podjąć jej już w trakcie budowy, gdyż jest to niezgodne z prawem. Piwnica lub jej brak wymagają odpowiedniego zaplanowania i uwzględnienia w konstrukcji budynku, a prace przeprowadzane bez uprzedniego przygotowania są bardzo niebezpieczne.

Posadzka cementowa Atlas Premium 25 kg
Posadzka cementowa Atlas Premium 25 kg

Piwnica dawniej i dziś

Dawniej piwnice stanowiły potrzebne i cenne powierzchnie domów i mieszkań. Wynikało to w dużej mierze z systemu ogrzewania, który wymagał zamontowania pieca na paliwo stałe oraz posiadania dużej ilości opału przygotowanego na cały sezon – piwnica doskonale pełniła więc rolę dzisiejszych niewielkich kotłowni, stanowiąc przy tym magazyn na węgiel czy koks. Jednocześnie była także pomieszczeniem gospodarczym, które łączyło w sobie funkcję spiżarni i magazynu dla nieużywanych przedmiotów. Jej obecność dyktowana była także tym, że podłogę parteru budowano zdecydowanie powyżej poziomu gruntu – uzyskaną w ten sposób przestrzeń można było więc dodatkowo wykorzystać, a pełniła ona także pewnego rodzaju izolację posadzki od gruntu.

Wraz z dostępem do nowych technologii w budownictwie oraz rozwojem systemów ogrzewania od piwnic zaczęto stopniowo odchodzić. Jak już wyżej wspomnieliśmy, ich rolę zaczęły pełnić niewielkie kotłownie ulokowane na parterze domu, np. w pobliżu garażu, czasem połączone także ze spiżarnią czy magazynkiem – w wielu wypadkach nie istnieje więc potrzeba gromadzenia dużej ilości opału. Rolę przechowalni coraz częściej przejmują natomiast garaże połączone z częściami mieszkalnymi domu. Nie oznacza to jednak, że piwnica zupełnie straciła rację bytu we współczesnym budownictwie. Dziś stanowi wnętrze o innym charakterze – zwykle czyste, uporządkowane i przygotowane w taki sposób, że może pełnić rolę dodatkowych pomieszczeń mieszkalnych.

Uwaga!

Istnieje także możliwość zbudowania domu częściowo podpiwniczonego. W większości wypadków jest to jednak inwestycja nieopłacalna – koszt wykonania takiej piwnicy będzie co najmniej taki sam (jeśli nie wyższy) co budowa pełnometrażowego pomieszczenia. Ponadto będzie wymagało przeprowadzenia bardziej skomplikowanych prac związanych z budową fundamentów oraz wykonania izolacji przeciwwilgociowej.

Cegła elewacyjna Lode standard 25 x 12 x 6,5 cm czerwona
Cegła elewacyjna Lode standard

Dom z piwnicą – za i przeciw

Czy budowanie domów podpiwniczonych jest obecnie uzasadnione poważnymi przesłankami? Jak najbardziej. Jedną z nich jest mała działka budowlana – aby móc optymalnie wykorzystać jej ograniczoną przestrzeń, warto uwzględnić w projekcie budowlanym również podpiwniczenie. Dzięki niemu zyskujemy w domu dodatkową przestrzeń, którą wykorzystać możemy w dowolny sposób – nie tylko jako magazyn, spiżarnię czy warsztat, ale także pokój zabaw, gabinet czy pralnię i suszarnię. Pozwoli nam to uniknąć konieczności stawiania na działce kolejnych zabudowań gospodarczych (na które i tak nie ma zbyt wiele miejsca), dzięki czemu będziemy mogli zaaranżować otaczający teren na przykład na strefę przeznaczoną do wypoczynku.

Jeszcze jednym wskazaniem do wybudowania piwnicy jest teren o dużym spadku, wynoszącym ok. 1,5 m, który w naturalny sposób wymusza wykonanie podpiwniczenia. Ponadto dodatkowa kondygnacja domu znajdująca się poniżej poziomu gruntu korzystnie wpływa na warunki termiczne panujące w pomieszczeniach mieszkalnych. Zauważalne jest to szczególnie latem oraz zimą, gdy piwnica wpływa kolejno na ochłodzenie oraz lekkie ogrzanie wnętrz. Warto także wspomnieć, że dom podpiwniczony zdecydowanie zyskuje na wartości i w sytuacji, gdy postanowimy go sprzedać, z pewnością piwnica będzie bardzo dużym atutem.

Taśma uszczelniająca 12 cm 1 mb
Taśma uszczelniająca 12 cm 1 mb

Nie da się jednak ukryć, że uwzględnienie piwnicy w projekcie budowlanym wiąże się też z wadami. Najważniejszą z nich jest cena takiej inwestycji, która zdecydowanie wzrasta w porównaniu do kosztu budowy domu niepodpiwniczonego. Budowa samej piwnicy może przysporzyć nam kłopotów, jeśli na naszym terenie mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych.

Trudności wykonawcze i duże koszty izolacji fundamentów to tylko jedna strona medalu – jeśli okresowo poziom wód gruntowych będzie dosięgał ław fundamentowych, a nawet je przekraczał, bardzo prawdopodobne, że w piwnica i tak będzie narażona na zalewanie i zawilgocenie, a co gorsza fundamenty naszego domu będą podmywane. W takim wypadku jej budowa będzie po prostu nieopłacalna – podobnie jak w sytuacji, gdy dysponujemy dużą działką i budujemy duży dom, którego powierzchnia pozwalaja na wygospodarowanie miejsc spełniających różne funkcje.

Czy wiesz, że...?

Szacując koszt budowy domu z piwnicą, należy uwzględnić budowę stropu nad nią, poprowadzenie schodów, montaż drzwi, a także wykonanie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej ścian i posadzki. Do tego dochodzi konieczność doprowadzenia instalacji elektrycznej, a w zależności od tego, w jakim celu będzie służyła piwnica – także ogrzewania oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej. W piwnicy warto zamontować też okna doprowadzające do niej światło dzienne, a dodatkowo również kraty, które uniemożliwią ewentualne próby włamania.

Kolano kanalizacyjne 88 st. 110 mm pomarańczowe
Kolano kanalizacyjne 88 st. 110 mm

Dom bez piwnicy, czyli współczesna moda

Zdecydowana większość domów jednorodzinnych to budynki bez piwnicy, w których posadzka usytuowana jest blisko poziomu gruntu. Jakie mają zalety? W dużej mierze decyzję o braku piwnicy podejmujemy w trosce o fundusze – taki budynek jest o wiele tańszy w postawieniu. Nie musimy się ponadto martwić wodami gruntowymi ani konsekwencjami nieodpowiedniego zaizolowania przed nimi ścian. Domy niepodpiwniczone posiadają często garaże i małe kotłownie, które z powodzeniem zastępują piwnicę. Ponadto ich projekty przystosowywane do naszych potrzeb, więc możemy śmiało zaplanować je tak, by uwzględnić w nich miejsce zarówno na gabinet, jak i na garderobę, dużą łazienkę czy pralnię.

Pamiętajmy jednak, by nie rezygnować pochopnie z budowy piwnicy, szczególnie jeśli planujemy budowę niewielkiego domu. Może się okazać, że tym samym pozbawimy się sporego zaplecza gospodarczego, którego brak odczujemy już w po zamieszkaniu w nowym lokum. Mimo wszystko budowa domu bez piwnicy jest dziś jak najbardziej możliwa, a to za sprawą nowoczesnych materiałów budowlanych, które umożliwiają nam skuteczne odgrodzenie podłogi od gruntu (przypomnijmy, że niegdyś rolę tę spełniała właśnie piwnica). Nie istnieją żadne techniczne przesłanki, które mogłyby powodować, że budowa domów bez piwnic mogłaby okazać się niewskazana.

Folia kubełkowa Onduline Fondaline 2 m x 20 m
Folia kubełkowa Onduline Fondaline

Jakich błędów należy się wystrzegać, budując dom niepodpiwniczony? Najważniejszą kwestią jest w tym wypadku dbałość o wykonanie jak najlepszej izolacji przeciwwodnej oraz cieplnej fundamentów i podłogi wykonanej na gruncie. Szczelne warstwy zabezpieczą nasz dom przed wychłodzeniem, a także nie dopuszczą do podsiąkania wody pochodzącej bezpośrednio z gruntu. Szerzej na temat błędów popełnianych podczas budowy podłogi na gruncie przeczytamy w tym artykule.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jaki styropian na podłogę wybrać?

Jaki styropian na podłogę wybrać?
Budujesz dom i czeka cię kładzenie posadzki? Zastanawiasz się jaki styropian na podłogę wybrać? W artykule znajdziesz praktyczne porady, które ...
Czytaj więcej

Styrodur czy styropian? Zobacz nasze porównanie!

Styrodur czy styropian? Zobacz nasze porównanie!
Jakie właściwości ma styrodur, a jakie styropian? Gdzie je zastosować i który z nich jest lepszy? Po lekturze poniższego wpisu staniesz się eks...
Czytaj więcej

Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)
Styrodur, inaczej polistyren ekstrudowany, to materiał służący do ocieplania powierzchni. Powstaje on ze spienionego polistyrenu i składa się z małych...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zalety i wady domu podpiwniczonego