Produkty

Zamontuj ciepłe okna

Zamontuj ciepłe okna

Okna, to przegrody, przez które przenika znacznie więcej ciepła lub zimna niż przez dobrze ocieplone ściany, dlatego warto zainwestować w stolarkę dobrej jakości.

oknoWielkość i rozmieszczenie okien

Dobór wielkość okien i rozmieszczenie ich stosownie do pomieszczeń i ustawienia budynku względem stron świata to głównie zadanie architekta. Dobrze zaprojektowane okna pozwalają dobrze doświetlić dom i wykorzystać energię słoneczną do utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz. 
Duże okna wpuszczają do środka więcej światła, dzięki czemu zużywa się mniej prądu na oświetlenie. Mogą jednak powodować znaczne straty ciepła zimą lub zyski ciepła latem. Bardzo ważna jest zatem ich jakość. 

Na co zwracać uwagę.

Klasa wykonania okna dla okien z PVC mówi o izolacyjności cieplnej, akustyce i stabilności okna. Najlepsza jest klasa A, najgorsza C.

Współczynniki przenikania ciepła U są miarą energooszczędności okien. Podawane są dla: szyb (Ug), ramy okiennej (Uf) oraz całego okna (Uw). Im ich wartość jest niższa, tym lepiej. 

Współczynnik Ug zależy m.in. od ilości szyb i gazu wypełniającego przestrzeń między nimi. Dla przykładu Ug dla przeszklenia:
- 2-szybowego wypełnionego argonem, grub. 24 mm Ug= 1,1W/m2K
- 3-szybowego wypełnionego argonem, grub. 36 mm Ug= 0,7 W/m2K
- 3-szybowego wypełnionego kryptonem, grub. 36 mm Ug= 0,5 W/m2K

okno PCVWspółczynnik Ufzależy od materiałów z których wykonany jest profil okna czyli rama, ościeżnica i listwy przyszybowe. Drewno z natury jest ciepłe. W oknach z PVC duże znaczenie ma ilość komór w profilach (powinny mieć minimum 5 komór), materiał wzmacniający profil, oraz materiał, z którego wykonana jest ramka dystansująca szyby (listwa przyszybowa) - najpopularniejsze jest aluminium, ale „cieplejsza” jest ramka ze stali szlachetnej.

Współczynnik Uw to łączna wartość przenikania ciepła przez całe okno. Standardowe okna mają 1,5 W/m2K, te cieplejsze – mniej.

Inne udogodnienia. Producenci stolarki okiennej oferują dodatkowe powłoki selektywne na szybach. Wpuszczają one do wnętrza światło w postaci wybranych fal słonecznych i chronią w ten sposób wnętrze przed przegrzewaniem się latem. Szyby z takimi powłokami są jednak znacznie droższe. 

Wentylacja. Nowoczesne okna są bardzo szczelne, ale dbając o energooszczędność nie wolno zapominać o skutecznej wentylacji. Warto więc sprawdzić, w jaki sposób okna ją umożliwiają i jak redukowane są przy tym straty ciepła. W dobrych oknach świeże powietrze doprowadzane jest wydłużoną i krętą drogą, by miało czas się ogrzać zanim wpadnie do wnętrza.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Okna piwniczne - wymiary i rodzaje. Co wybrać?

Okna piwniczne - wymiary i rodzaje. Co wybrać?
Prawie każdy budynek mieszkalny ma piwnicę. Pomieszczenia takie, poza sztucznym światłem doświetlane są poprzez okna piwniczne. Wymiary ich i rodzaje ...
Czytaj więcej

Wymiary okien do domu. Jak zmierzyć okno?

Wymiary okien do domu. Jak zmierzyć okno?
Planujesz wymianę okien i zastanawiasz się, jakie są ich standardowe wymiary? A może chciałbyś zamontować rolety lub żaluzje? W obu przypadkach pomocn...
Czytaj więcej

Jakie są rodzaje okien? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze

Jakie są rodzaje okien? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje okien. Możesz wybrać je zarówno podczas budowy swojego wymarzonego domu, jak i w trakcie generalne...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zamontuj ciepłe okna