Produkty

Zamykamy budowę, czyli garść informacji o tym, jak wybrać okna, drzwi, rolety

Zamykamy budowę, czyli garść informacji o tym, jak wybrać okna, drzwi, rolety

Każdy etap budowy domu niesie za sobą konieczność podjęcia ważnych decyzji. Czasem zdarzają się nam lepsze wybory, czasem gorsze. Aby podczas naszej budowy przeważały te pierwsze, konieczne jest zaopatrzenie się w spory bagaż wiedzy. Stan surowy zamknięty to etap budowy, który charakteryzuje się tym, że w naszym domu mamy już zainstalowane okna, drzwi oraz rolety. Jak wybrać każdy z tych elementów, by rzeczywiście móc być zadowolonym z końcowego efektu? Tego dowiesz z poniższego tekstu.

zamykamy budowęNa ogół chcielibyśmy, by nasze okna i drzwi były solidne, energooszczędne, niezawodne i bezpieczne. Idealnym wyjściem byłoby też połączenie niskiej ceny i łatwości montażu. Czy jest to możliwe? Oczywiście, że tak.

1.
Krok pierwszy - brama garażowa

Jednym z popularnych rozwiązań w zakresie bram garażowych jest brama segmentowa. Ostatnio wybierana coraz częściej z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że można ją zamówić na wymiar i w dowolnym kolorze. Ponadto są one znacznie szczelniejsze od tradycyjnych bram uchylnych. W standardowej ofercie bram segmentowych można zakupić zarówno bramy nie ocieplone, jak i ocieplone. Elementem stałym każdej bramy segmentowej jest prowadnica podsufitowa, po której przesuwają się kolejne elementy. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego rodzaju bramy? Sprawdźmy, czy wszystkie części stalowe bramy są ocynkowane galwanicznie oraz czy blacha poszycia jest przynitowana. Co ważne, dobrej jakości brama nie powinna mieć żadnych połączeń zgrzewanych ani spawanych.

2.
Krok drugi – okna

Podczas wyboru okien możemy kierować się względami estetycznymi. Najważniejszym aspektem zawsze powinny być jednak parametry techniczne, w tym szczególnie współczynnik przenikania ciepła oraz poziom tłumienia hałasu. Nie bez znaczenia jest także szyba, czyli główny element okien. Powinna ona chronić nasze wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem się. Pamiętajmy, że szyby zespolone (czyli te, które zapobiegają utracie ciepła) nie powinny być klejone silikonem, a ramka na całym obwodzie musi być wypełniona granulatem, który zapewnia osuszanie przestrzeni międzyszybowej i jednocześnie uniemożliwia jej zaparowywanie. Czy warto się ograniczać w zakresie kształtu ramy okiennej? Wiadomo, okna okrągłe wymagają nieco innego rodzaju montażu, jeśli jednak będą odpowiednio dobrane, to wprowadzą do naszych wnętrz ciekawy efekt designerski.

Najnowsze konstrukcje produkowanych okien energooszczędnych są projektowane tak, by pakiet szybowy był osadzony w poszerzonej ramie skrzydła. Daje to znacznie lepszą izolację cieplną okna oraz minimalizuje zjawisko powstawania mostków cieplnych.

3.
Krok trzeci - wybieramy drzwiokna i drzwi do domu

O trwałości drzwi informują nas ich parametry techniczne. Im będą one wyższe, tym najprawdopodobniej nasze drzwi okażą się solidniejsze i trudniejsze do pokonania przez potencjalnych włamywaczy. Podczas wyboru drzwi uwzględnijmy ich minimalną szerokość i wysokość, która będzie zgodna z tym, co jest zapisane w ogólnych zasadach dotyczących budowy. I tak, drzwi wejściowe do budynku powinny mieć w świetle ościeżnicy szerokość co najmniej 0,9 m i wysokość 2 m. Jeśli zależy nam na dobrej jakości zabezpieczeniach antywłamaniowych, to warto wybrać drzwi, które będą miały wzmocnione profile skrzydła, wkładki wzmacniające wytrzymałość naroży oraz szybę antywłamaniową. Uwaga: mocne drzwi możemy uzyskać poprzez ryglowane skrzydła.

4.
Krok czwarty – wybieramy rolety

Najlepiej wybrać takie osłony zewnętrzne, które chronią budynki przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych - słońcem, deszczem, wiatrem, śniegiem i mrozem. Takie rolety wpłyną pozytywnie na ogólny bilans energetyczny domu, a także będą stanowiły przeszkodę dla nieproszonych gości.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Drzwi pasywne - co to znaczy? Jak rozpoznać pasywne drzwi zewnętrzne?

Drzwi pasywne - co to znaczy? Jak rozpoznać pasywne drzwi zewnętrzne?
Drzwi pasywne są coraz częstszym rozwiązaniem szczególnie w nowoczesnym budownictwie. Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na zamonto...
Czytaj więcej

Wybieramy drzwi wejściowe do mieszkania, domu i lokalu

Wybieramy drzwi wejściowe do mieszkania, domu i lokalu
Drzwi wejściowe powinny być przede wszystkim dobrze izolujące oraz odporne na uszkodzenia. Jednak to, jakie będą najlepsze, zależy również od tego, gd...
Czytaj więcej

Ocieplanie drzwi - czym ocieplić drzwi zewnętrzne i jak to zrobić?

Ocieplanie drzwi - czym ocieplić drzwi zewnętrzne i jak to zrobić?
Drzwi zewnętrzne to ważny element wykończenia budynku. Od ich funkcjonalności i parametrów zależy nie tylko wygoda wchodzenia i wychodzenia z d...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
24.01.2017
wykańczanie to już sama przyjemność :) najgorsze za nami, teraz będziemy tylko wybierać drzwi (okna już mamy) a potem meblowanie!

Ocena i komentarz dla:

Zamykamy budowę, czyli garść informacji o tym, jak wybrać okna, drzwi, rolety