Produkty

Zapaliczka cuchnąca

Łac. Ferula assa-foetida

Zapaliczka cuchnąca

Zapaliczka cuchnąca, z łac. Ferula assa-foetida, to gatunek byliny z rodziny selerowatych, powszechnie używany w kuchni indyjskiej i stosowany w ziołolecznictwie. W pędach i kłączach rośliny zawarty jest aromatyczny sok mleczny z gumożywicą, która pobudza funkcjonowanie układu pokarmowego i działa uspokajająco. 

Naturalnym środowiskiem dla byliny są piaszczyste i kamieniste pustynie na obszarze północnym Indii, w Afganistanie i Iranie. Wzniesione na wysokość 100-150 cm grube i sztywne pędy na przełomie kwietnia i maja zakwitają, tworząc kuliste baldachy. Kwitnące byliny mają atrakcyjną rozłożystą formę. Po przekwitnięciu pojawiają się jajowate, płaskie, nieduże owoce w kolorze brązowym, z widocznym owłosieniem na powierzchni.

Jakie warunki sprzyjają uprawie zapaliczki cuchnącej? Bylinę rzadko się hoduje. Klimat najbardziej sprzyjający gatunkowi panuje na terenie południowej Europy. Roślina potrzebuje dobrze przepuszczalnego i zasolonego podłoża oraz stanowiska słonecznego. W stanie dzikim rośnie na glebach o słabo zaznaczonym poziomie próchnicznym, mało zasobnych i suchych. Zapaliczka cuchnąca tworzy masywny i gruby korzeń, wypełniony sokiem z wysoką zawartością związków siarki. Wydzielają one intensywny aromat marynowanego czosnku i cebuli, który po przetworzeniu znika, pozostawiając przyjemny i delikatny smak cebuli. Asafetydę, czyli gumożywicę pozyskuje się kilka razy w roku. Do tego celu nacina się górną, odkrytą część korzeni. Wypływający powoli ze szczelin sok na powietrzu zastyga, tworząc bryły.

Zapaliczka cuchnąca po przekwitnięciu przechodzi w stan spoczynku, by w kolejnym okresie wegetacji korzeń mógł wypuścić nową rozetę liściową i pęd. Odziomkowo wyrastające liście są nietrwałe i szybko obumierają. Z rozety wyrasta wysoka, gruba i pusta w środku łodyga, która sprawia, że dojrzała roślina przypomina niewielkie drzewo.

Zapaliczka jest rośliną przyprawową i obowiązkowym składnikiem potraw kuchni wegetariańskiej w południowych Indiach. Jej oryginalny aromat wykorzystuje się w sztuce kulinarnej na całym świecie. Podczas przygotowywania potraw warto pamiętać, że im dłużej sproszkowaną asafetydę będzie się poddawać obróbce cieplnej, tym będzie miała łagodniejszy smak i zapach.

Data publikacji: 28.02.2017