Zasady montażu płytek wielkoformatowych

Płytki wielkoformatowe rozkochały w sobie architektów i inwestorów. Jednak układanie takich płytek nie jest zadaniem łatwym i wymaga wykorzystania specjalnych narzędzi.

Najpopularniejszymi płytkami wielkoformatowymi są te wykonane z gresu, ale coraz częściej wybierane są również płytki rektyfikowane. Czym różnią się te dwa rodzaje poza wyższą ceną tych drugich? Standardowo płytki cięte są przed wypalaniem, dlatego partie płytek mogą różnić się od siebie wielkością (różnice sięgają wtedy kilku milimetrów). Natomiast płytki rektyfikowane są docinane już po procesie wypalania – różnice w wielkości poszczególnych płytek są dzięki temu mniejsze, a technika ich cięcia pozwala na układanie płytek bezfugowo.

Podłoże pod płytki – sprawdzamy twardość i wilgotność

Oczyszczenie, wyrównanie, uzupełnienie braków – warto zadbać o odpowiednią powierzchnię przed układaniem płytek, aby w trakcie pracy uniknąć problemów. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podłoże musi być nośne – do pomiaru twardości podłoża używa się specjalnego testera. Na podstawie siatki zarysowań i przecięć wykonanych przy użyciu specjalnego rysika wykrywane są niedoskonałości. Jeśli zaobserwujemy kruszenie się podłoża, wówczas pracę zaczynamy od utwardzenia i wzmocnienia powierzchni.

Wilgotność: mniej niż 2 proc. – test wilgotności najlepiej jest przeprowadzić elektronicznym miernikiem.

Czystość i suchość podłoża – to warunek, który musi być spełniony w przypadku układania każdego rodzaju płytek. Odpowiednio przygotowaną powierzchnię warto zagruntować, w ten sposób zmniejszymy wchłanianie wilgoci z zaprawy klejowej (rozrabia się ją wodą).

Wybieramy zaprawę klejową

Optymalny do płytek wielkoformatowych będzie klej o upłynnionej konsystencji. Konieczne jest rozprowadzenie kleju na całej powierzchni – nawet najmniejsza pusta przestrzeń może być przyczyną pękania płytek w trakcie układania lub użytkowania.

Uwaga! Klej do płytek wielkoformatowych jest samorozpływny, nie nadaje się wiec do układania płytek na ścianę.

Po nałożeniu płytki dociskamy ją i z wyczuciem uderzamy w nią gumowym młotkiem – pod wpływem drgań powstających w czasie uderzenia klej (dzięki upłynnionej konsystencji) przemieszcza się i pokrywa całą powierzchnię płytki. W miejscach, w których nie używamy upłynnionej zaprawy klejowej, klej aplikujemy podwójnie, nanosimy cienką warstwę kleju na spodnią część płytki, drugą warstwę rozprowadzamy na podłożu zębatą pacą.

Uwaga! Płytki w rozmiarze XXL są dużo cięższe od standardowych, waga jednej płytki wielkoformatowej sięga nawet kilkudziesięciu kilogramów! Montaż powinien więc być wykonywany przez dwie osoby, zaś w przypadku największych formatów dodatkowo warto posiłkować się specjalnymi przyssawkami, które przytrzymują płytkę. Można również zastosować układ wyrównujący płytki – zapewnia on równą powierzchnię podczas układania.

Zawsze z fugą?

Nawet jeśli możliwe jest układanie płytek bez spoin, to producenci zwykle zalecają stosowanie przynajmniej 1-milimetrowej fugi (w tym przypadku odpowiednia będzie samorozlewna zaprawa do fugowania). Dzięki temu między płytkami nie będzie gromadził się brud, zaś fugi będą kompensować naprężenia powstające na skutek odkształceń podłoża.

Ponadto szerokość spoin jest regulowana przez Instytut Techniki Budowlanej – do płytek o szerokości od 20 cm do 60 cm zaleca się zastosować 4-milimetrową fugę. Do większych szerokości – od 5 do 20 mm spoiny.

Data publikacji: 17.03.2014