Zasady montażu płytek wielkoformatowych

Zasady montażu płytek wielkoformatowych

Płytki wielkoformatowe rozkochały w sobie architektów i inwestorów. Jednak układanie takich płytek nie jest zadaniem łatwym i wymaga wykorzystania specjalnych narzędzi.

Najpopularniejszymi płytkami wielkoformatowymi są te wykonane z gresu, ale coraz częściej wybierane są również płytki rektyfikowane. Czym różnią się te dwa rodzaje poza wyższą ceną tych drugich? Standardowo płytki cięte są przed wypalaniem, dlatego partie płytek mogą różnić się od siebie wielkością (różnice sięgają wtedy kilku milimetrów). Natomiast płytki rektyfikowane są docinane już po procesie wypalania – różnice w wielkości poszczególnych płytek są dzięki temu mniejsze, a technika ich cięcia pozwala na układanie płytek bezfugowo.

Podłoże pod płytki – sprawdzamy twardość i wilgotność

Oczyszczenie, wyrównanie, uzupełnienie braków – warto zadbać o odpowiednią powierzchnię przed układaniem płytek, aby w trakcie pracy uniknąć problemów. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podłoże musi być nośne – do pomiaru twardości podłoża używa się specjalnego testera. Na podstawie siatki zarysowań i przecięć wykonanych przy użyciu specjalnego rysika wykrywane są niedoskonałości. Jeśli zaobserwujemy kruszenie się podłoża, wówczas pracę zaczynamy od utwardzenia i wzmocnienia powierzchni.

Wilgotność: mniej niż 2 proc. – test wilgotności najlepiej jest przeprowadzić elektronicznym miernikiem.

Czystość i suchość podłoża – to warunek, który musi być spełniony w przypadku układania każdego rodzaju płytek. Odpowiednio przygotowaną powierzchnię warto zagruntować, w ten sposób zmniejszymy wchłanianie wilgoci z zaprawy klejowej (rozrabia się ją wodą).

Wybieramy zaprawę klejową

Optymalny do płytek wielkoformatowych będzie klej o upłynnionej konsystencji. Konieczne jest rozprowadzenie kleju na całej powierzchni – nawet najmniejsza pusta przestrzeń może być przyczyną pękania płytek w trakcie układania lub użytkowania.

Uwaga! Klej do płytek wielkoformatowych jest samorozpływny, nie nadaje się wiec do układania płytek na ścianę.

Po nałożeniu płytki dociskamy ją i z wyczuciem uderzamy w nią gumowym młotkiem – pod wpływem drgań powstających w czasie uderzenia klej (dzięki upłynnionej konsystencji) przemieszcza się i pokrywa całą powierzchnię płytki. W miejscach, w których nie używamy upłynnionej zaprawy klejowej, klej aplikujemy podwójnie, nanosimy cienką warstwę kleju na spodnią część płytki, drugą warstwę rozprowadzamy na podłożu zębatą pacą.

Uwaga! Płytki w rozmiarze XXL są dużo cięższe od standardowych, waga jednej płytki wielkoformatowej sięga nawet kilkudziesięciu kilogramów! Montaż powinien więc być wykonywany przez dwie osoby, zaś w przypadku największych formatów dodatkowo warto posiłkować się specjalnymi przyssawkami, które przytrzymują płytkę. Można również zastosować układ wyrównujący płytki – zapewnia on równą powierzchnię podczas układania.

Zawsze z fugą?

Nawet jeśli możliwe jest układanie płytek bez spoin, to producenci zwykle zalecają stosowanie przynajmniej 1-milimetrowej fugi (w tym przypadku odpowiednia będzie samorozlewna zaprawa do fugowania). Dzięki temu między płytkami nie będzie gromadził się brud, zaś fugi będą kompensować naprężenia powstające na skutek odkształceń podłoża.

Ponadto szerokość spoin jest regulowana przez Instytut Techniki Budowlanej – do płytek o szerokości od 20 cm do 60 cm zaleca się zastosować 4-milimetrową fugę. Do większych szerokości – od 5 do 20 mm spoiny.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ogrzewanie podłogowe – jaki klej do montażu posadzki wybrać?

Ogrzewanie podłogowe – jaki klej do montażu posadzki wybrać?
Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, po które sięgamy coraz częściej, doceniając przede wszystkim komfort, jaki się z nim wiąże. Po jaki klej p...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak położyć nowe płytki na starych?

Instrukcja wideo - jak położyć nowe płytki na starych?
Chcąc szybko odświeżyć ścianę lub podłogę wykończoną płytkami, wcale nie musimy ich skuwać – równie dobrze możemy wykorzystać metodę klej...
Czytaj więcej

Układanie płytek na schodach krok po kroku

Układanie płytek na schodach krok po kroku
By bezbłędnie położyć płytki na schodach, odpowiednio przygotuj podłoże, dobrze rozprowadź klej i stale kontroluj poziom układanej powierzchni. O czym...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
03.03.2019
A ja sobie sam położyłem płytki w łazience, obudowałem wannę z ledami. Robiłem to pierwszy raz i wyszło naprawdę super. Chociaż sporo czasu mi to zajęło.
25.11.2015
niestety ale musialem 2 razy robic lazienke bo pseudo fachman dobijal plytki GUMOWYM MLOTKIEM i po jakims czasie doznalem szoku podczas mycia plytek.Pojawily sie na nich pekniecia w ksztalcie pajeczyny.Wziolem innego fachowca juz bez gumowego mlotka ktory skul i polozyl plytki na nowo a tamten oddal polowe kasy za robote,chociaz tyle bo niechcialem sie sadzic.
11.06.2015
Mój ,,fachowiec" chyba nie nie znał tych zasad. Mam krzywo położone piękne płytki, które długo wybierałam, no i nie były tanie. Teraz nie wiem, co z tym zrobić, na zrywanie za późno, musze się jakoś z tym pogodzić. Albo dywanik kupić :(

Ocena i komentarz dla:

Zasady montażu płytek wielkoformatowych