Produkty

Zatrwian

Łac. Limonium

Zatrwian

Zatrwian, z łac. Limonium, to rodzaj bylin i krzewów z rodziny ołownicowatych. Naturalnie występuje w basenie Morza Śródziemnego. Część gatunków spotyka się również w Ameryce Północnej i Południowej, Afryce Południowej i Australii. W Polsce zatrwian uprawia się jako roślinę ozdobną i wykorzystuje do kompozycji suszonych bukietów. 

Krzewy osiągają do 1 m wysokości, byliny rosną nieco niższe, do około 70 cm. Rodzaj posiada charakterystyczne, bardzo trwałe po ścięciu kwiaty w kolorze różowym, fioletowym, purpurowym, białym lub żółtym. Te są drobne, 5-płatkowe i lejkowate, zebrane w kłosy na szczytach pędów. Wybrane gatunki mają oskrzydloną łodygę. Typowe są pojedyncze, skórzaste liście zebrane w rozetę u nasady łodygi.

Jakie warunki uprawy są optymalne dla zatrwiana? Roślina potrzebuje w pełni słonecznego stanowiska i żyznej, przepuszczalnej gleby z domieszką wapnia. Pielęgnacja polega na regularnym nawadnianiu byliny i oczyszczaniu podłoża z chwastów. Zatrwian sadzony jest z rozsad uzyskanych przez podział bryły korzenia. Przed wysadzaniem powinno się przygotować podłoże – przekopać z kompostem i wypielić. Następnie wyznacza się rzędy co 30-40 cm i umieszcza w nich byliny w odstępach co 20-25 cm. Podczas zakupu sadzonki warto zwrócić uwagę na jej jakość. Liście muszą być zdrowe i pozbawione uszkodzeń. W następnym roku po posadzeniu roślinę można rozmnażać samodzielnie. W sierpniu delikatnie wykopuje się bylinę, by nie uszkodzić korzenia, i dzieli na mniejsze części. Każde nowe kłącze powinno zawierać co najmniej 2-3 pędy. Zatrwian kwitnie od lipca do połowy września.

Gdzie wykorzystuje się roślinę? Efektowne, drobne i barwne kwiaty są wytrzymałe, nie kruszą się i przez długi czas zachowują naturalny kolor, dlatego wykorzystywane są przez florystów do komponowania suchych bukietów. Kwitnące pędy ścina się i przechowuje w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Najlepiej delikatnie związać je w mały bukiet, odwrócić kwiatami do dołu i powiesić. Zatrwian sadzi się na rabatach kwiatowych w ogrodach, na działkach i w przydomowych ogródkach.

Data publikacji: 11.01.2017