Produkty

Zdobienia dworów i pałaców jako źródło inspiracji

Zdobienia dworów i pałaców jako źródło inspiracji

Nowoczesne urządzanie wnętrz nie tylko podąża w stronę minimalizmu. Wiele z aranżacji nawiązuje do takich elementów architektury, które, zdawałoby się, odeszły do lamusa historii. Tymczasem jednak zdobienia i detale z budynków sprzed wieków mogą i dzisiaj stanowić źródło inspiracji.

salon w stylu pałacowymWystawne dwory i pałace, a także przestronne wille, są obecnie pieczołowicie restaurowane. Nowi nabywcy wraz z konserwatorami zabytków dbają o to, by odnowiony wygląd wnętrz i elewacji odpowiadał temu, jak budynki wyglądały w przeszłości. Tego typu zabiegi dotyczą również miast, w których stare kamienice z częściami wspólnymi, takimi jak klatki schodowe, po renowacji wyglądają jak w momencie wybudowania.

Odnowione budynki wraz z ich zdobieniami stanowią kopalnię pomysłów dla tych wszystkich, którzy za cel biorą sobie zamieszkanie w niebanalnym wnętrzu. Niestety, współczesne trendy w budownictwie jedno- i wielorodzinnym nie idą w parze z takimi pomysłami. Liczy się energooszczędność – cel szczytny, jednak nakładający na właścicieli pewne ograniczenia, na przykład co do kształtu budynku. Dom niezużywający dużej ilości energii czy pasywny z wyglądu jest zaprzeczeniem historycznej architektury – jego bryła jest zwarta, ozdobników na jego elewacji nie ma wcale, gdyż każdy z nich ujemnie wpływa na zachowanie konsekwencji w unikaniu możliwych strat ciepła, jakie generują na przykład ozdobne łamania dachu.

Jednak nowoczesne budownictwo to nie tylko domy pasywne. Współcześnie produkowane materiały budowlane mają parametry na tyle różniące się od wykonywanych w przeszłości, że potrafią zachować wewnątrz domu wszelkie ciepło, jakie jest w nim produkowane. Co więcej – energię do podgrzania c.w.u. można czerpać nie tylko z grzejników na paliwa stałe czy prąd elektryczny, ale także z nieba (ogniwa solarne) i z ziemi (pompy ciepła). Możliwości jest na tyle dużo, że nie potrzeba dla naszego domu specjalnego kształtu, by zachować jego energooszczędność.

Między innymi z tego względu takie zdobienia, jakie podziwiać możemy na odnowionych zabytkach architektury, dekorują fasady współcześnie powstających domostw. Co więcej – dbałość o szczegóły i ponadczasowe piękno elementów deklaracji wnętrz odżywa na nowo w wystawnych salonach i innych pomieszczeniach. Wystarczy zwrócić uwagę na zmieniającą się rolę schodów i ich usytuowania – kiedyś ich wygląd od razu rzucał się w oczy po przekroczeniu progu dworu czy pałacu, a do niedawna niejako ukrywano je, sytuując w korytarzach i z dala od widoku gości przesiadujących w reprezentatywnych częściach budynków. Dzisiaj tendencja jest kontynuacją tego, co było w przeszłości – schody stanowić mogą ozdobę głównego pomieszczenia, a przemieszczanie się między piętrami widoczne jest dla każdego domownika i gościa.

Schody to tylko jeden z przykładów na to, że stare elementy architektoniczne wracają na swoje dawne miejsce – na przykład na ściany budynków czy wnętrz. Kolejne z nich to między innymi:

Zdobienia wewnętrzne:

nasufitowe i ścienne sztukaterie,

rozety,

pilastry,

gzymsy,

fasety,

kolumny.

Zdobienia elewacji:

bonie,

łuki,

pilastry,

gzymsy,

głowice,sypialnia w stylu królewskim

wsporniki.

Wszelkie powyższe ozdoby mogą być wykonane zgodnie ze sztuką sztukateryjną z materiałów używanych dekady czy wieki temu, jednak produkowane współcześnie składniki zapraw, z których wykonuje się ozdoby, cechują się lepszymi parametrami. Stąd też to właśnie one w głównej mierze stanowią składowe starych dekoracji w nowym wydaniu.

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

I wszystko jasne, czyli wybieramy lampy!

I wszystko jasne, czyli wybieramy lampy!
Światło, nie tylko słoneczne, w naturalny w sposób reguluje naszą aktywność oraz nastrój. Nie bez powodu w jasnych, ciepłych wnętrzach czujemy się kom...
Czytaj więcej

Jedno wnętrze, wiele funkcji – jak to osiągnąć?

Jedno wnętrze, wiele funkcji – jak to osiągnąć?
Ograniczony metraż, zbyt mała liczba pokoi, brak funduszy na remont – to wszystko sprawia, że niekiedy musimy zorganizować przestrzeń wielofunkc...
Czytaj więcej

Projekt przedpokoju – o czym warto pamiętać?

Projekt przedpokoju – o czym warto pamiętać?
Przedpokój to pomieszczenie, które robi pierwsze wrażenie, jest wizytówką naszego wnętrza i zaprasza gości do środka. Powinno to być jednak miejsce ni...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
29.11.2016
mnie może niekoniecznie przekonują barokowe zdobienia, bardziej bym chciała mieć gotycką chatę, ale to raczej trudniejsze do osiągnięcia o dziwo :P ale kilka pomysłów mi się podoba ;)
29.10.2015
To znaczy, że jak zrobiliśmy sobie schody po środku to mamy pałac?:D w sumie w naszej willi jakiś taki żyrandol mógłby wisieć spokojnie. a niektóre tego typu dodatki nawet z nowoczesnym wystrojem siedzą. a przepych musi być! :) ale takie dywany są fu!

Ocena i komentarz dla:

Zdobienia dworów i pałaców jako źródło inspiracji