Produkty

Zefirant

Łac. Zephyranthes

Zefirant

Zefirant, z łac. Zephyranthes, to rodzaj roślin cebulowych z rodziny amarylkowatych, którego naturalnym środowiskiem są ziemie Ameryki Północnej i Południowej. W wielu krajach, w tym także w Polsce, hodowany jest jako roślina ozdobna w mieszkaniach i ogrodach.

Posiada charakterystyczne sześciopłatkowe kwiaty w kolorze białym, różowym, żółtym lub czerwonym. Kwiatostany występują pojedynczo na pędach, a te otoczone są wokół igłowymi, długimi i ciemnozielonymi liśćmi. Delikatne, ozdobne kwiaty zamykają się w porze wieczornej. Łodygi dorastają do 10-25 cm wysokości.

Zefirant uprawiany jest z cebul. Te mają niewielką średnicę sięgającą 3 cm. Zdrowe i pozbawione niedoskonałości bulwy pokryte są czarnymi łuskami. Podczas zakupu cebul do hodowli warto zwrócić uwagę na ich wygląd i jakość – najlepsze procentują prawidłowym wzrostem i efektownym kwitnieniem.

Gdzie sadzić i jakie warunki są optymalne do hodowli? Roślina jest wrażliwa na mróz, dlatego uprawiana w gruncie często marznie. Wymaga w pełni słonecznego i ciepłego miejsca na podłożu żyznym, wilgotnym i przepuszczalnym. Cebule sadzi się do gruntu w kwietniu i przykrywa grubą warstwą torfu – ok. 20 cm, by nie przemarzły podczas ostatnich wiosennych przymrozków. Zefirant atrakcyjnie prezentuje się sadzony po kilka, a nawet kilkanaście sztuk. Do wysadzania warto wyznaczyć rzędy co 15-25 cm, a w każdym bulwy umieszczać w odstępach około 20 cm i na głębokość 5-8 cm. Uprawa mieszkaniowa w donicy należy do łatwych i wprawiony ogrodnik może spodziewać się kilkakrotnego kwitnięcia w ciągu roku. Skrzynki wypełnia się żyznym podłożem oraz drobnymi kamieniami na spodzie. Następnie w ziemi należy zrobić dołki o średnicy około 5 cm i głębokości 8 cm i umieścić w nich bulwy. Pielęgnacja polega na regularnym podlewaniu rośliny, a latem wystawianiu jej na słoneczne stanowisko na balkonie, tarasie czy działce.

Jak sprowokować kilkakrotne kwitnienie w jednym okresie wegetacji? Latem w słoneczne i pogodne dni rośliny przez około 2-3 tygodnie nie należy podlewać. Po tym czasie ziemię w donicy należy tak obficie nawodnić, by stała w spodku. W ciągu kilku dni po podlaniu, przy pełnym słońcu powinno nastąpić kwitnienie. Przy hodowli ogrodowej pobudzanie kwitnienia może być trudniejsze, nie ma się bowiem wpływu na opady deszczu, które naturalnie zasilają rośliny w wodę.

Gdzie wykorzystuje się zefirant? Uprawiany jest w donicach w mieszkaniach i bezpośrednio w gruncie na działce czy w ogrodzie.

Data publikacji: 11.01.2017