Produkty

Żeniszek

Łac. Ageratum

Żeniszek

Żeniszek, z łac. Ageratum, to rodzaj roślin jednorocznych z rodziny astrowatych o gęstym pokroju i efektownych, puszystych kwiatostanach. Naturalnie występuje na obszarze Ameryki Północnej i Południowej. W Polsce rozpowszechniona jest hodowla jednego gatunku – żeniszka meksykańskiego (Ageratum houstonianum).

Odmiany niskie dorastają do 15-25 cm wysokości, wysokie osiągają nawet 60 cm. Roślina posiada charakterystyczne, bujne kwiatostany utworzone z małych, kulistych kwiatów w różnych odcieniach koloru białego, różowego, niebieskiego i fioletowego. Liście w kolorze ciemnozielonym mają kształt serca o delikatnie ząbkowanym brzegu.

Jakich warunków uprawy potrzebuje żeniszek meksykański? Roślina wymaga w pełni słonecznego stanowiska na żyznej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Dobrze rośnie, gdy ma odpowiednio dużo miejsca – silnie się rozgałęzia i potrzebuje swobody. Żeniszek uprawia się z nasion lub z sadzonek. Hodowla z nasion wymaga uwagi i właściwej pielęgnacji. Nasiona wysiewa się do skrzynek na początku marca. Podłoże powinno być żyzne i stale wilgotne. Donice muszą być ustawione w miejscu przewiewnym i nasłonecznionym. Wilgoć i stałe powietrze sprzyja rozwojowi szkodliwych grzybów i pleśni na powierzchni ziemi.

Po wykiełkowaniu i pojawieniu się co najmniej dwóch listków na każdej siewce należy je przesadzić do świeżego podłoża w odstępach 5 x 5 cm. Na miejsce stałe do gruntu wysadza się po ostatnich przymrozkach, w połowie maja. Wówczas właściwe jest wyznaczenie rzędów co 15 cm i umieszczenie w nich sadzonek w odstępach co 10 cm. Żeniszek hodowany z sadzonki w gruncie powinien znaleźć się w drugiej połowie maja. Podłoże należy oczyścić z chwastów i dobrze spulchnić. Najlepiej wysadzać rośliny w rzędach z zachowaniem rozstawu 10 x 15 cm. Pielęgnacja polega na regularnym pieleniu podłoża i nawadnianiu rośliny.

Gdzie wykorzystuje się żeniszka meksykańskiego? Atrakcyjny pokrój i bujne, kolorowe kwiatostany pięknie prezentują się na rabatach w ogrodach, na działkach i w dużych donicach na balkonach. Może być wykorzystywany przez florystów jako dodatek do małych bukietów.

Data publikacji: 11.01.2017