Produkty

Zerwa

Łac. Phyteumа

Zerwa

Zerwa, z łac. Phyteumа, to roślina wieloletnia dwuliścienna, która należy do rodziny dzwonkowatych. Naturalnie porasta lasy, tereny górskie oraz łąki, rośnie w krajach o klimacie śródziemnomorskim, umiarkowanym. Oficjalnie nazwa rośliny pochodzi z języka greckiego i oznacza sadzenie. Szczególnie popularna w Niemczech często określana jest także jako sałatkowa Valerianella czy boskie paluszki.

Kolor kwiatów zerwy, składających się z pięciu płatków, to ciemnoniebieski. Kształt liści można określić jako podłużny jajowaty. Zerwa może osiągać wysokość od 15 do 40 cm, a wszystkich gatunków rośliny jest około 30. Zerwa jest łatwa w uprawie, rośnie na wielu podłożach i ma dość grube korzenie, z których wyrasta kępka szarozielonych liści na długich ogonkach. Liście pędów mają nieco lancetowaty kształt i są ozdobą rośliny, stanowiąc główkowate kwiatostany. Kwitnie od czerwca do lipca na niebiesko-fioletowy kolor.

Dla uprawy zerwy warto wybrać stanowisko, gdzie będą panowały warunki zbliżone do tych, jakie możemy spotkać na nizinach górskich. Nie powinno być ani zbyt nasłonecznione, ani zbyt ciepłe. Sprawdzi się np. miejsce na skalniku między pionowo ułożonymi kamieniami. Na płaskiej rabacie zadbajmy o dobry drenaż, tak aby nadmiar wody mógł być dobrze odprowadzony.

Dla zapewnienia obfitego wzrostu miejsce pod uprawę zerwy, szczególnie jesienią, warto zwapnować węglanem wapnia albo wiosną tlenkiem wapnia. Jeśli mamy zasobne gleby ogrodowe to wystarczy tylko kompost. Jednym ze sposobów uprawy zerwy jest również umieszczenie jej w doniczkach, które posiadają otwory w ściankach bocznych. Warto jednak pamiętać, że ten sposób uprawy wymaga częstego podlewania.

Zerwa jest przykładem rośliny właściwie całkowicie mrozoodpornej. Jedyne, co może jej zaszkodzić to nadmiar wilgoci, o który nie trudno w okresach zimowych. Zerwy są idealną ozdobą skalników. Można je zastosować jako rośliny obwódkowe przy dekoracyjnych rabatach. Sprawdzą się jako uzupełniający element kompozycji kwiatowych, bo niewiele jest roślin o takim głęboko niebieskim kolorze.  

Data publikacji: 27.02.2017