Produkty

Zielone postrzyżyny: Jaka kosiarka do naszego ogrodu

Zielone postrzyżyny: Jaka kosiarka do naszego ogrodu

Jest niezbędna do tego, aby nasz naturalny zielony dywan nie stał się bujną łąką z trawą po pachy. Kiedy zdecydujemy się dokonać zakupu tej maszyny trzeba wiedzieć jaka kosiarka spełni nasze wymagania i potrzeby- do wyboru mamy ręczne, elektryczne lub spalinowe kosiarki oraz traktorki ogrodowe.

kosiarka castoramaRęczne kosiarki nie mają ani silnika, ani napędu, więc są efektywne tylko na małych, zadbanych trawnikach, bo tylko równe podłoże pozwoli jej dobrze przyciąć trawę. Elektryczne kosiarki ogrodowe są lekkie, niedrogie i proste w użyciu. Problem stanowi jedynie zasilanie i długi przedłużacz elektryczny, który plącze się w czasie pracy pod nogami i wymusza konieczność ciągłej uwagi aby go nie uszkodzić pracującą kosiarką. Przerwanie kabla lub izolacji może grozić zwarciem i porażeniem prądem. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem kosiarki elektrycznej bezprzewodowej z akumulatorem, który w razie potrzeby ładujemy. Niestety są one znacznie droższe od kosiarek z przewodem.

Jeżeli zakupimy kosiarkę z wyrzutem skoszonej trawy, dojdzie dodatkowa czynność – grabienie i zbieranie ściętej trawy. W związku z tym lepiej nabyć kosiarkę z koszem. Im jest on większy, tym rzadziej będziemy musieli go opróżniać. Obecnie można wybrać model kosiarki umożliwiającej mulczowanie, czyli pokrywanie trawnika ściętymi i zmielonymi roślinami. Nie jest konieczne zbieranie skoszonej trawy, bo posiekana bardzo drobno trawa rozkłada się szybko i pełni funkcję nawozu dla rosnących roślin oraz zmniejsza parowanie wody (zatrzymująca wilgoć ściółka sprawdza się w upalne dni). Jednak jest to funkcja dla pracowitych bo sprawdza się tylko wtedy gdy regularnie i w krótkich odstępach czasu kosimy trawę.

Wygodna kosiarka jest zwrotna i ma kierownicę z regulacją wysokości, można ją dostosować do wzrostu osoby korzystającej z urządzenia. Dobre koła kosiarki mają łożyska kulkowe i miękki bieżnik bo to usprawnia prowadzenie urządzenia. Warto też zwrócić uwagę na funkcję regulowania wysokości koszenia- proste kosiarki mają regulację śrubową- przy zmianie wysokości koszenia z każdego koła trzeba wykręcić śrubę i zamocować ją na innej wysokości Nowocześniejsze modele mają regulację centralną.

kosiarka ogrodowaKosiarki spalinowe mogą pracować na bardzo dużych terenach i są wydajne nawet jeśli trawa jest wysoka i zachwaszczona. Pracują cicho. Są jednak dużo droższe niż kosiarki elektryczne, cięższe i wymagają więcej uwagi-uzupełniania paliwa, czyszczenia filtru paliwa, odpowiedniego miejsca na przechowywanie paliwa. Nowoczesne silniki kosiarek ulegają uszkodzeniu jeśli podczas dłuższego nie używania pozostawimy wewnątrz urządzenia paliwo. Benzyna degraduje się już po miesiącu nie korzystania z kosiarki i wytrącają się z niej szkodliwe związki, które zanieczyszczają gaźnik i cały układ paliwowy. Aby uniknąć takiego problemu i mieć pewność, że uruchomimy urządzenie bez zbędnych zabiegów, trzeba przy ostatnim w sezonie koszeniu zużyć całe paliwo i pozwolić aby urządzenie samo zgasło. Do koszenia większych terenów bardzo odciążająca fizycznie dla osoby koszącej jest dodatkowa funkcja napędu – kosiarka sama jedzie, wystarczy ją kierować ją w kierunku, który wybierzemy.

Traktorki ogrodowe są niezbędne tam gdzie teren jest bardzo rozległy oraz wtedy gdy na dużej powierzchni potrzebujemy narzędzia pracy pełniącego też funkcję: kosiarki do trawy, pługu do odgarniania śniegu, urządzenia do zamiatania podjazdu i alejek, małego ciągnika do przewożenia narzędzi ogrodowych lub innych akcesoriów, piaskarki i rozsiewacza nawozu, czy walca do trawy. Oczywiście każda dodatkowa funkcja wymaga dodatkowych elementów, za które trzeba dopłacić. Traktorek ogrodowy może być wielofunkcyjny i może spełnić wszystkie wyżej wymienione potrzeby. Jest napędzany najczęściej jednocylindrowym, czterosuwowym silnikiem. Traktorek może mieć kilka biegów w przód i tył. Niestety pracuje dość głośno. W czasie pracy warto stosować ochronniki słuchu a także okulary ochronne. Traktorki wymagają dość pracochłonnego serwisowania ze względu na dużą liczbę punktów do smarowania, cięgien i dźwigni, konieczności mycia pojazdu, wymianie płynów technicznych, i czyszczeniu filtrów powietrza.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?
Gęsty, soczyście zielony trawnik to marzenie wielu osób posiadających własny ogród. O tym, czy uda się je zrealizować, będzie w dużej mierze decydował...
Czytaj więcej

Wygodne koszenie trawnika – akcesoria i funkcje

Wygodne koszenie trawnika – akcesoria i funkcje
Pielęgnacja trawnika wymaga czasu i precyzji. Skuteczność koszenia oraz wysoki komfort użytkowania wynika nie tylko wybór kosiarki, równie ważne jest ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
31.03.2016
Najchętnier to bym się powoził takim traktorkiem, ale u mnie chyba zbyt pagórzaście jest chociaż nie znam się a nie napisaliście. Ale mam duży teren i trochę się już męczę ze spalinówką

Ocena i komentarz dla:

Zielone postrzyżyny: Jaka kosiarka do naszego ogrodu