Produkty

Ziemniak

Łac. Solanum tuberosum

Ziemniak

Ziemniak, z łac. Solanum tuberosum, to roślina z rodziny psiankowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej, do Europy zaś została przywieziona w XVI wieku. Obecnie hoduje się ją na skalę masową, w szczególności zaś w strefach klimatu umiarkowanego. Najważniejszą częścią ziemniaka jest jego bulwa, która jest jadalna.

Roślinę można poznać również po jej zewnętrznych cechach. Zielona i mięsista łodyga posiada liczne liście skrętoległe, wyrastające spiralnie prawoskrętnie i najczęściej mają okrągłojajowaty kształt. Kwiaty mogą być w kolorze białym, różowym, błękitnym, fioletowym lub pośrednim, natomiast owoce to niewielkie, dwukomorowe jagody w odcieniu zielonym lub żółtawozielonym.

Ziemniaki należy wysadzać wiosną – są dość wrażliwe na niskie temperatury, więc warto to zrobić już po ostatnich przymrozkach. Najlepsza dla nich jest gleba kwaśna, przepuszczalna oraz bogata w składniki mineralne i pokarmowe. Stanowiska natomiast powinny być nasłonecznione, osłonięte od wiatru oraz szybko nagrzewające się. W takich warunkach można uzyskać duże i kształtne bulwy. Warto stosować na ziemniakach kompost oraz nawozy organiczne. Należy też uważać na szkodniki, w szczególności na stonkę ziemniaczaną. Dla rośliny groźne są także patogeny grzybowe. Wcześniejsze odmiany można zbierać już pod koniec czerwca, ale zazwyczaj wykopki mają miejsce od połowy sierpnia.

Wysoka zawartość składników odżywczych oraz łatwość uprawy sprawiają, że bulwy ziemniaka są jedną z najczęściej spożywanych roślin na świecie. Największą ich część stanowi skrobia, lecz są również bogate w białka i aminokwasy. Cieszą się popularnością w kuchniach całego świata – z ich udziałem powstały niezliczone potrawy. Są łatwe do przechowywania i w odpowiednich warunkach (w chłodnych i zaciemnionych, lecz nie wilgotnych miejscach) zachowują swoje wartości nawet przez kilka miesięcy. Ziemniak to także ważna roślina pastewna wykorzystywana do karmienia świń. Stosuje się go również do wytwarzania spirytusu, mąki ziemniaczanej oraz innych produktów spożywczych.

Data publikacji: 11.01.2017