Produkty

Zima – idealny czas na zaplanowanie zmian w ogrodzie

Zima – idealny czas na zaplanowanie zmian w ogrodzie

Zima to czas odpoczynku dla nas, ale również dla wszystkich roślin, które znajdują się w naszym ogrodzie. Biały puch pokrywający teren naszej działki nie zachęca do przeprowadzania wielu prac ogrodniczych. I dobrze, bo w tym czasie, warto skupić się na czymś innym, mianowicie na planowaniu. Na projektowaniu wszystkiego, co będziemy chcieli zmienić w naszym ogrodzie wiosną i latem przyszłego sezonu.

sekator castoramaZastanówmy się, czego brakuje w naszym ogrodzie

Może naszym dzieciom przypadłby do gustu trawnik lub domek na drzewie? A może my sami myślimy o basenie? Wszystko to lepiej jest zaplanować wcześniej, kiedy w zapasie mamy sporo czasu.

Przede wszystkim spróbujmy ocenić, czy nasze wszystkie marzenia jesteśmy w stanie zmieścić na naszej działce. Czy poszczególne elementy będą ze sobą współgrały pod względem funkcji, jakie będą one pełnić, z uwzględnieniem dobrej komunikacji ogrodu z domem i tarasem.

Planowanie to jeden z najważniejszych elementów pracy ogrodnika

Kiedy mielibyśmy planować, jeśli nie zimą, gdy przyroda zasypia? Zacznijmy od stworzenia szkicu naszej działki – to naprawdę się przydaje. Nanieśmy na niego nazwy tych gatunków roślin, które już posadziliśmy, wówczas dużo łatwiej będzie nam dobrać do nich nowe. Unikniemy też nieprzemyślanych zakupów roślin, których wzrost w danym miejscu będzie niemożliwy.

Pamiętajmy, że przedstawiciele flory powinni być dobrze wyeksponowani i mieć odpowiedni do wymagań dostęp do światła. Jednocześnie im więcej roślin posadzimy, tym więcej zabiegów pielęgnacyjnych będzie wymagał nasz ogród. Rabaty trzeba systematycznie pielić, usuwać przekwitnięte kwiatostany, a wrażliwe kwiaty okrywać. Nie wspominając o podlewaniu oraz nawożeniu.

Wróćmy do planu. W każdym takim szablonie ogrodu warto uwzględnić zarówno roślinność rodzimą, jak i gatunki egzotyczne oraz iglaki.

Na rysunku oznaczmy miejsca najmocniej i najsłabiej nasłonecznione, a także narażone na działanie i osłonięte od mocnych porywów wiatru. Znając warunki panujące w danym miejscu, dowiemy się, jakie gatunki możemy dopasować do danych części ogrodu – tylko wówczas zapewnimy im optymalne warunki do rozwoju.

Rysunek umożliwi nam też zaplanowanie istotnych zmian w architekturze naszego ogrodu. Dobrym przykładem będzie tutaj rysunek wstępnego kształtu oczka wodnego lub skalniaka. nawóz do iglaków

Tworząc nowy plan, starajmy się uszanować każde drzewo, które znajduje się na działce. Zaplanujmy całość tak, aby każda stara grusza i jabłoń mogły swobodnie się rozrastać. Drzewa są bowiem największą ozdobą naszego ogrodu.

Sprawdźmy swój warsztat

Czy w minionym sezonie brakowało nam jakiś narzędzi, a może któreś się zepsuły? Zimą możemy skompletować cały niezbędny sprzęt. Grabie i łopaty oczyśćmy z ziemi, kurzu i brudu. Aby pozbyć się z nich bakterii oraz grzybów, przemywamy ich powierzchnię spirytusem. Prawidłowe przechowywanie narzędzi odbywa się w miejscu suchym, gdzie nie dociera nadmierna wilgoć.

Aby nasz ogród był piękny, potrzebne będą także nawozy. Sprawdźmy zatem, ile z tych, które posiadamy, nadaje się do użycia. Zdatne do zastosowania warto zabezpieczyć i przechować do wiosny. Nawozów nigdy nie używamy zimą – rośliny nie będą bowiem mogły wtedy skorzystać ze związków, które są w nich zawarte.

Dobry plan, przygotowany już zimą, zaoszczędzi nasz czas wiosną. Szybciej będziemy mogli przejść do pracy i odpowiednio zadbać o wszystkie rośliny.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu
Oczko wodne jest jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów krajobrazu w ogrodzie, na działce czy małej przydomowej przestrzeni. Aby przebywanie w je...
Czytaj więcej

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Jak przygotować oczko wodne do zimy?
Oczko wodne stanowi atrakcyjne urozmaicenie przydomowego krajobrazu. Aby przetrwało zimę i cieszyło nas kolejnej wiosny, jesienią, jeszcze przed pierw...
Czytaj więcej

Projektujemy oczko wodne

Projektujemy oczko wodne
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane oczko wodne będzie atrakcją naszej przydomowej lub ogrodowej przestrzeni w każdym sezonie. Jeśli zdecydujemy się ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zima – idealny czas na zaplanowanie zmian w ogrodzie