Produkty

Złocień

Łac. Chrysanthemum

Złocień

Złocień, z łac. Chrysanthemum, to rodzaj roślin z rodziny astrowatych, który naturalnie występuje w Azji Wschodniej i Europie. Na północnym obszarze Polski dziko rośnie gatunek złocień polny (Chrysanthemum segetum). Spotykany jest na polach, przydrożach i na siedliskach ruderalnych. W krajowych warunkach hodowany jest na kwiat ozdobny.

Złocień posiada charakterystyczne kwiaty w formie koszyczków, pełne lub z widoczną tarczą i kilkoma rzędami płatków. Przybierają białe, żółte, pomarańczowe i czerwone barwy. Kwiaty rosną pojedynczo na pędach, te z kolei zebrane są w wiechy. Wybrane gatunki dorastają do 100 cm wysokości. Ze względu na długie łodygi z kwiatostanem wykorzystywane są na kwiat cięty do wiązanek i bukietów.

Jakie warunki są optymalne do uprawy złocienia? Roślinę można uprawiać sezonowo i sadzić w ogrodzie każdego roku bądź próbować zimować w gruncie. Silne mrozy uszkadzają korzeń, dlatego na czas zimy podłoże trzeba dobrze okryć liśćmi i gałązkami iglaków, torfem lub słomą. Złocień wymaga przepuszczalnej, żyznej i umiarkowanie wilgotnej gleby na słonecznym stanowisku.

Jak sadzić roślinę? Przed wysadzeniem do gruntu należy przygotować podłoże, oczyszczając je z chwastów i przekopując z kompostem. W wybranym miejscu stałym powinno się wyznaczyć rzędy co 30-40 cm. Sadzonki umieszcza się w szeregu w odstępach 30-40-centymetrowych. Optymalny okres na sadzenie przypada wiosną. Przy kwietniowym wysadzaniu warto pomyśleć o delikatnym okryciu podłoża wokół rośliny liśćmi, by jeszcze dobrze nieukorzeniona sadzonka nie przemarzła w czasie majowych przymrozków. Na początku czerwca wierzchołki pędów można delikatnie oderwać, by pobudzić rozkrzewianie się pędów. Pielęgnacja polega na regularnym nawadnianiu rośliny i usuwaniu chwastów z jej podłoża. Złocienie sadzi się także do donic. Kwiaty pojawiają się późno, ale obficie. Kwitnienie przypada na okres jesienny, na przełomie października i listopada, dlatego wybrane gatunki hodowane są z przeznaczeniem na dekoracyjny kwiat nagrobkowy.

Gdzie jeszcze wykorzystuje się złocień? Efektowne i kolorowe kwiaty pięknie prezentują się na rabatach ogrodowych, skalniakach i w donicach. Późne kwitnienie atrakcyjnie zdobi ogród w czasie, gdy inne rośliny działkowe straciły swój blask.

Data publikacji: 11.01.2017