Zrywanie paneli podłogowych – instrukcja i niezbędne narzędzia

Nawet najpiękniejsza podłoga z biegiem czasu może stracić na urodzie, a to w efekcie może oznaczać remont. Czasami nie wystarczy zdecydować się wyłącznie na odświeżenie podłogi – niezbędne będzie zrywanie desek podłogowych. Jak się do tego zabrać? Co będzie nam potrzebne i kiedy dokładnie powinieneś zdecydować się na wymianę? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Przejdź do następnych akapitów:

Kiedy konieczne będzie zrywanie desek podłogowych?

Deski podłogowe stanowią solidną i atrakcyjną podstawę każdego pomieszczenia. Przy dobrej konserwacji oraz sporadycznym czyszczeniu mogą służyć bez problemu przez lata. Istnieją jednak sytuacje, w których konieczne jest zerwanie desek podłogowych i ich wymiana. Jeżeli deski wypaczą się lub rozszczepią z powodu wilgoci, to zerwanie ich i wymiana jest konieczna dla bezpieczeństwa i stabilności konstrukcji. Ponadto niektóre remonty mogą wymagać usunięcia starych podłóg. Jeżeli na przykład zdecydujesz się na dodanie izolacji lub okablowania pod deskami podłogowymi, wówczas trzeba będzie je usunąć, aby prawidłowo ułożyć nowe materiały. 

Jeśli nawet chcesz po prostu wymienić starzejącą się podłogę na nowsze deski, to konieczne może być, aby najpierw zdjąć stare deski przed położeniem nowych. Tak czy inaczej, wiedza o tym, kiedy należy zerwać deski podłogowe, jest ważna, aby dom pozostał bezpieczny i piękny.

Czasami zrywanie desek podłogowych jest konieczne, aby zmniejszyć koszty remontu i zrobić miejsce na nowy materiał podłogowy. Proces ten może polegać na odkręceniu gwoździ, zerwaniu wykładziny lub rozebraniu starej warstwy płytek.

Zanim jednak cokolwiek się wyrwie, należy zastanowić się, czy istniejącą podłogę można uratować lub wykorzystać jej części. Nawet jeśli nie jest ona zgodna z naszymi pomysłami, czasami drobne modyfikacje mogą być bardzo pomocne w przywróceniu jej pierwotnego blasku. 

Na przykład, renowacja podłóg drewnianych może wymagać jedynie szlifowania i bejcowania, aby wydobyć oryginalny charakter, który był zakryty przez lata. Jeżeli jednak nie da się uniknąć całkowitej wymiany istniejącego materiału, zrywanie starego parkietu to często czasochłonna praca, której nie należy wykonywać bez pomocy ekspertów w tej dziedzinie i odpowiednich środków ostrożności przy obchodzeniu się z niebezpiecznymi materiałami. 

Ostatecznie, upewnienie się, że jakakolwiek decyzja o zrywaniu desek podłogowych jest przemyślana, może zapewnić wspaniałe rezultaty i spokój ducha, wiedząc, że nic nie zostało zmarnowane niepotrzebnie.

zrywanie-paneli-podlogowychzrywanie-paneli-podlogowychzrywanie-paneli-podlogowychzrywanie-paneli-podlogowych

Przeczytaj również: Jak układać panele w wąskim korytarzu? Podpowiadamy

Jak zrywać podłogę? Instrukcja krok po kroku

Usuwanie podłogi w każdej przestrzeni może być zadaniem zniechęcającym, ale nie musi. Z odpowiednimi narzędziami i wiedzą każdy może szybko oraz bezpiecznie usunąć swoją podłogę. Co należy zrobić w tym celu? Jak zrywać podłogę, by uniknąć komplikacji? 

Usunięcie mebli

Na początek należy usunąć wszystkie meble z pokoju lub pomieszczenia, w którym planuje się usunąć podłogę. Nic nie może przeszkadzać osobom, które będą zajmować się zrywaniem parkietu. Upewnij się, że na czas remontu meble będą zabezpieczone i przechowywane tak, by same nie zostały przez przypadek uszkodzone.

Początek prac przy zrywaniu

Następnie należy stworzyć punkt wyjścia, odrywając pojedyncze deski podłogowe od krawędzi lub rogu pomieszczenia. Najlepiej jest pracować od jednej strony pokoju do drugiej, aby wiedzieć, kiedy ostatnia deska została wyjęta. Wielu właścicieli domów lubi używać łomu do zrywania dużych fragmentów podłogi, zanim przejdą do mniejszych. Należy pamiętać, aby podczas tego procesu nosić okulary i rękawice, aby chronić się przed pyłem.

Sprawdź także: Najczęstsze błędy przy układaniu paneli podłogowych – czego unikać?

zrywanie-paneli-podlogowychzrywanie-paneli-podlogowychzrywanie-paneli-podlogowychzrywanie-paneli-podlogowych

Usunięcie gwoździ

Po zerwaniu wszystkich desek należy ostrożnie usunąć gwoździe, które mogą pozostać w podłożu i wyrzucić je w odpowiedni sposób. To bardzo ważne – inaczej mógłbyś się narazić na niebezpieczeństwo wbicia pozostawionego, zapomnianego gwoździa w stopę.

Sprzątanie po zrywaniu desek i przygotowanie podłoża do dalszych prac

Po usunięciu wszystkich widocznych fragmentów podłogi należy wziąć młotek oraz dłuto i zacząć usuwać uporczywy klej, który pozostał na podłożu. Po zakończeniu każdej sekcji należy odkurzyć lub zamieść, a następnie zeskrobać farbę lub jej pozostałości. 

Na koniec należy zeszlifować podłoże, aby przygotować je do położenia nowego materiału podłogowego. Prawidłowo przeprowadzony proces sprawi, że nowa podłoga będzie wyglądała idealnie! Przestrzegając tych kroków, zrywanie podłogi będzie łatwe i skuteczne!

zrywanie-paneli-podlogowychzrywanie-paneli-podlogowychzrywanie-paneli-podlogowychzrywanie-paneli-podlogowych

Zainspiruj się: Jasna podłoga – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Zrywanie starego parkietu – niezbędne narzędzia

Zrywanie parkietu zdecydowanie nie jest przyjemnym zajęciem, lecz czasem jest to jedyny sposób na uzyskanie dobrze wyglądającej podłogi. Zrywanie tych wykładzin może być procesem czasochłonnym i wymaga kilku niezbędnych narzędzi, aby zrobić to prawidłowo. 

Po pierwsze, do poluzowania krawędzi paneli parkietowych potrzebny jest łom. Pomocne również okaże się jeden lub dwa szpachle, które pomogą rozdzielić te krawędzie i oddzielić je od podłoża. 

W zależności od rodzaju podkładu, który znajduje się pod usuwanym parkietem, należy wybrać szpachlę drewnianą lub metalową. Ponadto, aby chronić ręce przed drzazgami podczas podnoszenia każdego panelu, niezbędne są rękawice. 

I wreszcie, jeżeli masz dostęp do elektrycznej wiertarki udarowej z odpowiednim wiertłem, to można nią wywiercić otwory pomiędzy poszczególnymi panelami, aby łatwiej i bezpieczniej można było je rozebrać.

Przy każdym projekcie remontowym dobry skrobak jest nieocenionym narzędziem. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o zrywanie paneli podłogowych. Pomaga on bez wysiłku usunąć wszelkiego rodzaju pozostałości, takie jak fugi i inne materiały po zerwaniu warstwy wykończeniowej podłogi. Dzięki specjalistycznemu skrobakowi budowlanemu można nie tylko szybko pozbyć się niechcianych cząstek, ale także upewnić się, że podłoże jest gotowe do położenia nowych materiałów, takich jak płytki czy wykładziny

Skrobak jest również wyposażony w wygodny uchwyt, dzięki czemu można zmniejszyć obciążenie pleców nawet przy dużych powierzchniach. Tak więc inwestycja w dobrej jakości narzędzie pozwala właścicielom domów na zakończenie remontu bez konieczności martwienia się o żmudne prace porządkowe po jego zakończeniu.

Oczywiście każde miejsce pracy jest inne, ale są to niektóre z podstawowych narzędzi, które każdy profesjonalista lub majsterkowicz wykorzysta przy zrywaniu starego parkietu w celu przygotowania nowego materiału, który może się pod nim znajdować.

Data publikacji: 12.01.2016

Data aktualizacji: 30.11.2022