Produkty

Żurawka

Łac. Heuchera

Żurawka

Żurawka, z łac. Heuchera, to rodzaj bylin okrywowych z rodziny skalnicowatych, dla których naturalnym środowiskiem są wilgotne lasy i skaliste wzgórza Ameryki Północnej. W polskich warunkach klimatycznych uprawia się kilka gatunków żurawki jako rośliny ozdobne na skalniakach ogrodowych.

Bylina posiada charakterystyczne, zimozielone liście w odcieniach srebra lub purpury. Te stanowią większą dekorację dla ogrodu niż wiechowate kwiatostany. Kielichowate, 5-płatkowe kwiaty w różnych odcieniach bieli, różu i czerwieni zebrane są na szczycie 70-centymetrowej łodygi. Łodyga z kwiatostanem typowo dla gatunku pozbawiona jest liści. Po przekwitnięciu roślina tworzy kępy wyrastające na 15-25 cm wysokości.

Jakich warunków potrzebuje żurawka? Bylina z silnie rozrastającymi się, leżącymi pędami wymaga w pełni słonecznego stanowiska i przepuszczalnego podłoża o niskiej wilgotności. Dobrze rośnie na glebie żyznej i w mniej urodzajnej ziemi ogrodowej. Idealnie nadaje się na roślinę okrywową na murki, głazy, kamienie czy rabaty.

Jak sadzić i pielęgnować bylinę? Roślinę uprawia się z podziału kępy korzenia lub z nasion. Dla początkujących i mniej wprawionych ogrodników łatwiejszą metodą jest hodowla z podziału korzenia. Sadzonki umieszcza się w odstępach co 30-40 cm. Nie jest konieczne wyznaczanie rzędów, szczególnie w przypadku wysadzania na skalniaku czy murku. Jeśli planuje się okryć rośliną rabatę, rozstaw między sadzonkami powinien wynosić 40 x 40 cm. Podziału bryły korzenia należy dokonywać wiosną lub późną jesienią po przekwitnięciu byliny. Ukorzenienie trwa około miesiąca, dlatego roślina musi mieć odpowiednio dużo czasu, by przygotować się do okresu wegetacji lub do zimy. Żurawka jest odporna na mróz i dobrze znosi zimowanie w ogrodzie, ale żeby w pełni zabezpieczyć pędy przed zimnym wiatrem i pokrywą śniegu, warto przysypać je liśćmi lub gałązkami iglaków. Bylina kwitnie przez około trzy miesiące – pierwsze kwiatostany pojawiają się w maju.

Gdzie wykorzystuje się żurawkę? Niewielkie liście pokryte srebrzystym lub purpurowym nalotem efektownie okrywają ogrodowe skalniaki, kamienie, głazy i rabaty. Zdobią ogród przez cały rok.

Data publikacji: 11.01.2017