Produkty

Żylistek

Łac. Deutzia

Żylistek

Żylistek, z łac. Deutzia, to rodzaj krzewów ozdobnych, który wywodzi się z Azji Wschodniej. Spotkamy go w ogrodach, w formie niedużych, karłowatych krzewów, osiągających wysokość około 1-2 m. Posiada sztywne i wyprostowane pędy, na których znajduje się korowina, w niektórych okresach nieco łuszcząca.  

Liście rośliny są dość duże, jajowate, a ich charakterystycznym elementem są niewielkie włoski pokrywające ich zewnętrzną stronę. Największą ozdobą rośliny są kwiaty, które zobaczymy wiosną lub latem. Zebrane w gęste kwiatostany mogą się składać z wielu dzwonkowatych lub gwiazdkowych pąków – utrzymanych w kolorze białym lub różowym.

Spośród wszystkich gatunków żylistka, najczęściej uprawiany jest żylistek szorstki, który może osiągać wysokość 3 m. Rośliny nie są wymagające w uprawie. Do pełnego wzrostu wystarczy im dobrze nasłonecznione stanowisko lub miejsce z delikatnym cieniem. Warto jednak zadbać o to, aby gleba była dosyć mocno próchnicza, piaszczysto-gliniasta oraz wilgotna. Jeśli roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości wody, bardzo szybko pojawiają się na niej zwiędnięte liście.

Dodatkowo, pod uprawę żylistków warto wybrać stanowiska ciepłe oraz osłonięte od wiatru. Jeśli zadbamy o systematyczne podcinanie żylistka, ten szybko odwdzięczy się szybkim, gęstym rozkrzewianiem. Dlatego pierwsze cięcie można przeprowadzić bezpośrednio po posadzeniu, na 1/3 długości pędów. W kolejnych sezonach przyda się już cięcie korygujące, które nada mu regularny, ozdobny kształt. Z udziałem żylistka można tworzyć barwne kompozycje roślinne. Wystarczy połączyć go w ogrodzie z forsycją, berberysem czy też krzewuszką. Sprawdzi się również jako dekoracyjny żywopłot. Niektóre odmiany, o bardziej zwartej, kompaktowej formie mogą być również sadzone jako solitery.

Warto wspomnieć, że krzew ten nie jest w pełni odporny na mróz. Może przemarzać, ale ze względu na łatwość regeneracji szybko się odbudowuje. W razie przedłużającej się suszy należy uzupełniać braki wilgoci, regularnie podlewając krzew.

Data publikacji: 27.02.2017