Produkty

Żywokost lekarski

Łac. Symphytum officinale

Żywokost lekarski

Żywokost lekarski, z łac. Symphytum officinale, zwany również kosztywałem, przynależy do rodziny ogórecznikowatych. Gatunek wieloletni zasiedlił niemalże całą Europę – nie spotkamy go jedynie w jej południowej części.

Roślina występuje także w Azji Mniejszej oraz na terenach Syberii. Gatunek został również zaszczepiony w Ameryce Północnej. Na naszych rodzimych terenach występuje na terenie całego kraju i jest uznawany za roślinę pospolitą. Porasta obrzeża jezior i strumieni, ale także zasiedla mokre łąki, zarośla czy podmokłe lasy. Dobrze rozwija się w glebie żyznej oraz wilgotnej, takie jak ziemie torfowe czy glejowe. Żywokost lekarski jest uznawany za roślinę trującą – korzeń zawiera szkodliwe alkaloidy. Ta mrozoodporna bylina jest zazwyczaj uprawiana ze względu na rurkowate lub dzwonkowate kwiaty. Otaczają ją szorstkie liście umocowane na pokrytej włoskami łodydze. Roślina kwitnie od maja do czerwca, ukazując fioletowopurpurowe – rzadziej kremowe lub białe – kwiaty, tworzące zwisły kwiatostan.

Każda gleba, która pozostaje latem wilgotna nadaje się do uprawy żywokostu lekarskiego. Sadzenie najlepiej wykonać wiosną lub latem, wybierając stanowisko znajdujące się w słońcu lub półcieniu. Roślinę najczęściej sadzi się w naturalnej części ogrodu, jednak przy pstrolistnych odmianach warto je zasadzić na obwódkach. W czasie wiosny można zasilić żywokost nawozem, który stopniowo uwalnia składniki mineralne. Zwiędłe kwiaty, jak i liście, trzeba usunąć. Szkodniki nie atakują rośliny.

Jak rozmnażać żywokost lekarski? Trzeba pamiętać, że odmiany można tylko dzielić, zaś nasiona gatunków botanicznych wysiewa się do inspektu późnym latem lub wiosną. Samosiew sprawia, że zazwyczaj rośliny same się namnażają.

Żywokost lekarski od wieków był uznawany za roślinę leczniczą, jednak po wykryciu obecności alkaloidów o działaniu toksycznym nakazuje się ostrożność w jej stosowaniu. Rośliny nie stosuje się wewnętrznie, ponieważ może doprowadzić do śmiertelnego zatrucia. Wyciąg z żywokostu działa ściągająco oraz regenerująco.

Data publikacji: 17.01.2017