Jaka przyczepa dla kierowcy z prawem jazdy kategorii B?

Jeśli planujemy kupno przyczepy do naszego samochodu, wcześniej musimy poznać prawo obowiązujące kierowców odnośnie prowadzenia pojazdów z przyczepą. Posiadając prawo jazdy kategorii B, możemy dołączyć przyczepę do auta, o ile będzie ona spełniała określone standardy. W innych przypadkach potrzebne nam będzie prawo jazdy kategorii B+E lub uprawnienie B96.

Przyczepa ciężka czy lekka?

Różnica pomiędzy tymi dwoma typami przyczep leży rzecz jasna w wadze. Przyczepa jest pojazdem kołowym bez silnika, przystosowanym do ciągnięcia przez pojazd posiadający silnik. Mianem lekkiej określamy modele do 750 kg, które nie muszą posiadać hamulca najazdowego. W przypadku ciężkich hamulec jest konieczny, a waga takiej przyczepy przekracza określoną wyżej wartość.

Prawo jazdy kategorii B – uprawnienia

Zgodnie z Ustawą o Kierujących Pojazdami posiadacz prawa jazdy kategorii B może prowadzić samochód o DCM (dopuszczalnej masie całkowitej) do 3,5 ton. Do pojazdu dopuszczalne jest przyłączenie przyczepy lekkiej, której DCM wynosi najwyżej 750 kg. Całkowita masa takiego zestawu może przyjąć wartość aż 4250 kg. Inaczej jednak przedstawia się sytuacja, kiedy chcemy ciągnąć przyczepkę ciężką. Wówczas waga całego zestawu pojazdów nie może przekroczyć 3,5 t. Każda inna konfiguracja będzie wymagała uzyskania dodatkowych uprawnień – B96 lub kategorii B+E.

Uwaga!

Przed zakupem przyczepy, sprawdźmy również dowód rejestracyjny naszego samochodu – tam znajdziemy dane odnośnie możliwości ciągnięcia przyczep przez nasze auto. W rubryce O.1 wartości odnoszą się do przyczep hamowanych, zaś w O.2 modeli niehamowanych.

przyczepaprzyczepaprzyczepaprzyczepa

Uprawnienia kodu B96

Nasze możliwości będą nieco większe, jeśli do prawa jazdy dołączony zostanie kod B96. Aby go otrzymać, powinniśmy zdać państwowy egzamin – jest on identyczny, jak w przypadku kategorii B+E, jednak przystępując do niego, nie potrzebujemy wcześniejszych szkoleń.

Po uzyskaniu uprawnień B96 będziemy mogli prowadzić zespoły samochodów takie, jak w przypadku kategorii B, a dodatkowo samochód z przyczepą inną niż lekką przy założeniu, że DMC zespołu pojazdów nie przekroczy 4250 kg. Ważnym zapisem jest również, że waga samochodu powinna być wyższa niż waga przyczepy z hamulcem najazdowym.

przyczepa_samochodowaprzyczepa_samochodowaprzyczepa_samochodowaprzyczepa_samochodowa

Kiedy będzie potrzebna kategoria B+E

Jeśli DMC przyczepy wraz z samochodem przekracza 4250 kg, wówczas do prowadzenia takiego zespołu pojazdów niezbędna jest kategoria B+E. W teorii dzięki niej można kierować samochodem o DMC 3,5 t oraz przyczepą o DMC 3,5 t. W praktyce musimy jednak pamiętać o założeniach, że waga samochodu musi odpowiednio przewyższać DMC przyczepy. Aby uzyskać kategorię B+E musimy przejść obowiązkowe szkolenia oraz zdać egzamin państwowy.

Zasady dotyczące kierowania zespołem pojazdów są sztywno uregulowane, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie przyczepki powinniśmy dokładnie poznać obowiązujące reguły. W przeciwnym wypadku narazimy się na dodatkowe kłopoty związane z wymianą lub oddaniem przyczepy, której nie możemy podłączyć do auta, lub złamiemy prawo.

Przyczepa_samochodowa_TemaPrzyczepa_samochodowa_TemaPrzyczepa_samochodowa_TemaPrzyczepa_samochodowa_Tema