Łazienki na poddaszu ze skosami – inspiracje na aranżacje!

Małe łazienki potrafią być niezłym wyzwaniem aranżacyjnym nawet dla najlepszych projektantów i architektów, nie mówiąc o przestrzeniach ze skosami i bez naturalnego światła. Jak poradzić sobie z takim wnętrzem i zbudować z niego przyjemny pokój, w którym można przygotować się do dnia i odsapnąć po jego zakończeniu. Zobacz nasze propozycje na aranżacje i projekty łazienek na poddaszu bez okna. 

łazienkałazienkałazienkałazienka

Jak funkcjonalnie urządzić łazienkę na poddaszu ze skosem?

Wykończenie aranżacji łazienki ze skosem to prawdziwe wyzwanie. Projektantów często ogranicza ciężko ustawna przestrzeń pod skosami, które przez swoje nachylenie bywają niefunkcjonalne. W takich miejscach trzeba walczyć o stworzenie dodatkowego miejsca na wyposażenie łazienki, sprzęty AGD takie jak pralka czy suszarka i akcesoria. Jaką więc zastosować taktykę w pomieszczeniach ze skosami?

Najlepszą opcją na wykorzystanie przestrzeni całkowitej jest zainwestowanie w meble na wymiar, które będzie można indywidualnie dopasować do metrażu Twojej łazienki. Przy zamawianiu takiego projektu niezwykle ważne jest zmierzenie kątu nachylenia sufitu, tak aby zmieścić pod skosem wszystkie szafki i ewentualne blaty. 

Kolejną alternatywą na zaaranżowanie tej trudnej przestrzeni jest również zamówienie kabiny prysznicowej na wymiar typu walk-in, która gwarantuje swobodne wejście i wyjście. Jeśli na ścianie ze skosami nie ma okna, kwestia zamontowania samego prysznica nie powinna być trudna. Pamiętaj, żeby zabudować wnętrze prysznica odpowiednimi płytkami łazienkowymi, które zabezpieczą ścianę przed wodą i zaciekami. Wybór koloru i stylu należy oczywiście do Ciebie, chociaż warto wspomnieć, że w ciasnych pokojach najlepiej sprawdzają się jasne barwy.

Kafelki to świetna opcja na spersonalizowanie drobnych wnętrz. Ich kładzenie nie powinno sprawiać problemu nawet w bardziej skomplikowanych przestrzeniach. Płytki łatwo przyciąć specjalnymi urządzeniami, dzięki czemu świetnie dopasowują się nawet do najdziwniejszych kątów nachylenia. 

Mała łazienka bez okna? Zobacz, jak rozjaśnić płytkami swoje wnętrze

Łazienki na poddaszu to codzienność w większych domach jednorodzinnych. Coraz częściej widujemy je również w blokach mieszkalnych i kamienicach, których ściany dachowe zwężają się razem z elewacją. Te przestrzenie są jednak widocznie mniejsze i trudne w zaaranżowaniu. Jak więc należy urządzić małą łazienkę na poddaszu, żeby pozostała przytulna i funkcjonalna?

Bez okna w łazience nie możemy liczyć na optyczne powiększenie przestrzeni. Należy więc zadziałać kolorami i stylową, odpowiednią aranżacją. W przypadku łazienki o małym metrażu musimy postawić na neutralne barwy ścian i podłogi. Oczywiście najlepiej w takich przestrzeniach postawić na płytki ze specjalnych tworzyw przystosowanych do wilgoci. Odpowiednie okazują się kafelki gresowe i ceramiczne. 

Wybierz jasne odcienie, które dobrze będą wyglądały w sztucznym świetle. W łazience o stylu marynistycznym świetnie nadadzą się naturalne kafelki o piaskowych fakturach. W bardziej nowoczesnych przestrzeniach sprawdzą się białe, duże płytki w stylu glamour. Pamiętaj jednak, że wielkowymiarowe panele ciężko będzie dopasować do małej łazienki ze skosami. Lepiej postawić na drobne płytki, które z łatwością sam położysz samodzielnie. 

Jeśli myślisz o ożywieniu zamkniętej przestrzeni, zdecyduj się na akcenty kolorystyczne i ciekawy design. Twoim przyjacielem będą płytki mozaiki. Świetnie sprawdzą się na ściśniętych przestrzeniach, które należy rozjaśnić. Za lustrem i umywalką albo na pół ściance obudowującą wannę narożną. W ten sposób nadasz swojej drobnej łazience trochę charakteru, bez obciążania jej zbędnymi akcesoriami. 

łazienkałazienkałazienkałazienka

Mała łazienka na poddaszu z wanną – jak zaaranżować przestrzeń?

Wiemy już, jak bardzo istotny okazuje się wstępny projekt małej przestrzeni. Stonowana paleta kolorów i odpowiednie sztuczne oświetlenie ociepli i optycznie powiększy wnętrze. Co jednak zrobić z meblami i potrzebnymi do codziennego funkcjonowania przedmiotami?

Meble na wymiar to świetna opcja do każdej łazienki pod skosami. To świetny sposób na oszczędzenie miejsca i stworzenie dodatkowej przestrzeni idealnej do przechowywania różnych elementów wyposażenia i akcesoriów łazienkowych. Pod skosami w łazience może zmieścić się również wanna. Niekoniecznie wolnostojąca tak, jak w dużym przestronnym domu, ale delikatnie wsunięta w wolną przestrzeń pomiędzy podłogą a ścianką. 

Zabudowanie skosów na początku może sprawiać wrażenie zmniejszania przestrzeni. Łazienka nabiera wtedy klasycznych kształtów, przypominających kwadrat albo prostokąt. Dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci zaaranżować resztę wnętrza, nie rezygnując z miłych dogodności. Spróbuj zainstalować obok wanny lustro i postaw bezpośrednio przy niej źródło światła. W ten sposób, w swojej małej łazience, stworzysz przytulną strefę kąpielową.

Aranżacja dużej, nowoczesnej łazienki z wanną, prysznicem i dwoma umywalkami

W większych domach łazienki ze skosami często powstają poprzez dobudowę do kondygnacji ściany kolankowej, która ma służyć jako dodatkowe oparcie dachu. Jest to dość dobry sposób na zabezpieczenie budynku i delikatne powiększenie powierzchni wewnątrz domu. W takich przypadkach kąt nachylenia sufitu zależy przede wszystkim od wysokości ścianki kolankowej. 

Przy ścianie kolankowej o wysokości 190 albo 200 centymetrów nie powinno być większych problemów w zaprojektowaniu wnętrza. W tak wysoką przestrzeń pod skosami da się zmieścić porządny blat z jedną, albo dwoma umywalkami. Na ścianie możesz zamocować duże lustro, które optycznie powiększy pomieszczenie. Będzie również służyło jako idealne miejsce do nakładania makijażu rano czy wieczorem. 

Pod skosem z pewnością zmieści się duża kabina prysznicowa. Możesz postawić również na wannę wolnostojącą, która może stać się punktem centralnym nowoczesnej łazienki. Będzie oczywiście miejsce na wc, a nawet bidet! Większa przestrzeń gwarantuje również możliwość na zabawę z dodatkami i akcesoriami. Jeśli lubisz nowoczesny styl, zainwestuj w duży blat z marmuru, który świetnie sprawdzi się w minimalistycznym wnętrzu. Będzie pasował zarówno do klasycznych, białych kafelek, jak i do drewnopodobnych płytek charakterystycznych dla bardziej loftowych, industrialnych projektów. 

Do łazienki bez okna, niezależnie od domu czy mieszkania, warto zdecydować się na naturalną paletę barw. Sztuczne światło nie powiększa przestrzeni tak samo jak naturalne. Należy więc zadbać o jak najlepsze rozjaśnienie wnętrza, właśnie za pomocą aranżacji ścian i podłogi. Zainwestuj w małe płytki w stonowanych odcieniach, które możecie wykorzystać na każdym podłożu. Możesz wybrać takie ze specjalnymi drobinkami, które rozświetlają się przy zetknięciu ze światłem. Zdecyduj się na jasne dodatki, w postaci wiklinowych koszyków i białych ręczników. 

łazienkałazienkałazienkałazienka

Inspiracje na projekt łazienki ze skosem – zobacz, jak myśli architekt!

Pokoje ze skosami pojawiają się coraz częściej, niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu, czy na wyższym piętrze w bloku. 

W takich miejscach ważne jest wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni. Zrób to, umieszczając wannę pod skosem albo kabinę prysznicową w miejscu ze ściętą ścianą. W lukę możesz wsadzić również szafki pod wymiar, które zapewnią Ci przestrzeń do przechowywania ważnych akcesoriów. 

Do łazienki bez okna wybierz jasne kafelki. Białe albo w różnych odcieniach beżu. Tylko takie opcje nie przytłoczą i tak już niedoświetlonej przestrzeni. Postaraj się o żarówki w ciepłych odcieniach, imitujących słońce, które rozjaśnią wnętrze. Nie bój się dodawać pojedynczych dodatków w postaci kolorowych ściennych płytek ceramicznych. Dzięki nim łazienki nabierają ciekawego i oryginalnego charakteru. 

Pamiętaj, aranżacja łazienki na poddaszu bez okien dachowych wcale nie musi być trudna! Wystarczy trochę kreatywności i dobry projekt. Nie bój się sięgać do tradycji i korzystać z innowacyjnych rozwiązań.