Projektowanie łazienki: wybieramy brodzik

Kwadratowy i płytki czy może ekskluzywny, z dodatkowym siedziskiem? Brodzik to dopiero początek, ważne są też jego wymiary, kształt, obudowa oraz rodzaj materiału i syfonu.

projektowanie łazienki

Wybierając kabinę prysznicową i brodzik, warto zdecydować się na produkty tego samego producenta, dzięki czemu montaż nie przysporzy nam dodatkowych trudności.

Co prawda możemy całkowicie zrezygnować z brodzika, ale tego typu kabiny wymagają wcześniejszego zaprojektowania instalacji oraz odpowiedniego wykonania prysznica (zobacz też: „Prysznic bez brodzika – zasady montażu”).

Wymiary i kształt brodzika

Do wyboru mamy brodziki okrągłe, na planie ćwiartki koła, pentagonalne i eliptyczne. Wymiary dobieramy do metrażu łazienki – w mniejszych sprawdzą się brodziki o rozmiarze 60x60 cm, najlepiej narożne. Jeżeli jednak zależy nam na swobodzie podczas kąpieli i mamy odpowiednio dużą łazienkę, warto zdecydować się np. na większy brodzik prostokątny.

Jaki materiał?

Najważniejsza jest trwałość tworzywa, z którego wykonano brodzik. Do najbardziej wytrzymałych zalicza się konstrukcje marmurowe i konglomeratowe. Z kolei akrylowe, stalowe i ceramiczne odpowiedniki są bardziej podatne na uszkodzenia, ale nawet kilkukrotnie tańsze.

Brodzik głęboki czy płytki?

Warto pamiętać, że wysokość standardowego brodzika jest większa od jego głębokości (pod jego dnem trzeba umieścić syfon).

Płytkie brodziki mają najczęściej 3-3,5 cm głębokości i 5-10 cm wysokości – łatwo do nich wejść, dlatego polecane są osobom starszym i inwalidom. Z kolei głębokie brodziki stanowią namiastkę wanny – można w nich wykąpać dziecko lub namoczyć pranie. Ich głębokość wynosi od około 20 do 50 cm. Atutem tego typu brodzika jest brak konieczności wykonywania specjalnej instalacji – bez problemu schowamy pod nim wszystkie elementy kanalizacji.  

Wybieramy syfon do brodzika

Od głębokości brodzika zależy dobór odpowiedniego syfonu. Jego standardowe średnice wynoszą 50 mm (polecane do brodzików głębokich) lub 90 mm (polecane do płytkich brodzików). Istotna jest przepustowość syfonu – powinien on sprawnie odprowadzać wodę w taki sposób, by nie zatrzymywała się w brodziku.

Odpływ powinien być zakryty metalową kratką lub osłonką, dzięki czemu jest odpowiednio zabezpieczony i staje się mniej widoczny. W głębokich brodzikach sprawdzają się syfony z przelewem i specjalną osłonką, która umożliwia zatkanie odpływu i napełnienie brodzika wodą.

Jaki rodzaj obudowy?

Najprostszym rozwiązaniem jest montaż obudowy plastikowej. Bardziej skomplikowane będzie obmurowanie brodzika i wyłożenie jego boków płytkami ceramicznymi. W przypadku brodzika murowanego możliwe jest też wyłożenie go terakotą.

Ważne detale

Do praktycznych dodatków i usprawnień zaliczyć można m.in. ryflowaną lub antypoślizgową powierzchnię, która zapobiega poślizgom na mokrym dnie. Miłośnikom hydromasażu powinno przypaść do gustu rozwiązanie ze specjalnymi dyszami do masażu stóp. Najlepiej, aby podczas masażu można było wygodnie usiąść na odpowiednio wyprofilowanym siedzisku. Z kolei dekoracyjne elementy wykończenia mogą sprawić, że brodzik będzie oryginalnym elementem wystroju wnętrza łazienki.

Data publikacji: 17.03.2014